Australia - Warto zobaczyć

Sydney 
największe miasto Australii oraz najważniejszy port i ośrodek przemysłowo-handlowy południowego Pacyfiku. Centrum Sydney to przede wszystkim nowoczesne wieżowce ze szkła, jednak wędrując po mieście można natknąć się na wiele starych kolonialnych domów, pamietających burzliwą historię kraju. Do najważniejszych zabytków należy kościól St. James i mennica z pierwszej połowy XIX w. Za symbol miasta uznawany jest wielki nowoczesny gmach Opery na 7 tys. miejsc, z oryginalnym dachem w kształcie rozpiętych żagli. Równie słynnem obiektem jest wiszący nad Zatoką Sydnejską most, w przeszłości jeden z najdłuższych na świecie. Miasto jest znane także z licznych muzeów oraz z Galerii Sztuki, ze zbiorami m.in. sztuki Aborygenów oraz ludów Oceanii. Niezwykłym powodzeniem wśród turystów cieszy się oceanarium z fauną mórz południowych.

Wielkie Góry Wododziałowe
ciągną się wzdłuż wschodnich wybrzeży Nowej Południowej Walii, należą do najlepiej zagospodarowanych i najczęściej odwiedzanych regionów turystycznych Australii. Ich najwyższym pasmem są Alpy Australijskie, których dużą powierzchnię zajmują parki narodowe, m.in Park Narodowy Kościuszki. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt Australii – Góra Kościuszki. Do najpiękniejszych partii Wielkich Gór Wododziałowych należą także Góry Błękitne z grupą skał “Trzy siostry”, rezerwatem przyrodniczym Wirrimbura, wodospadem Wentworth i jaskiniami Jenolan.

 

Canberra
stolica Australii, położona w szerokiej dolinie, u stóp Alp Australijskich. Jest to miasto-ogród, podzielone na 2 części przez duże jezioro zaporowe. Dzięki bogactwu zieleni, szerokim i ocienionym drzewami ulicom, funkcjonalnemu układowi przestrzennemu oraz nowoczesnej i oryginalnej architekturze należy do najładniejszych stolic świata. Charakterystycznym obiektem miasta jest zbudowana na jeziorze wysoka fontanna wodna (140 m). Do najważniejszych obiektów turystycznych Canberry należą: Parlament (największy na świecie, otwarty w 1988r.), Australijskie Muzeum Wojny, Uniwersytet, Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa, a także ogród botaniczny na stokach Black Mountain z ponad 3 tys. odmian roślin. W pobliżu miasta znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Mt. Stromlo a także rezerwat Tidbinbilla z licznymi zwierzętami typowymi dla Australii.


Melbourne
duży ośrodek przemysłowy, handlowy, komunikacyjny i kulturalny. Miasto wyróżniające się bogactwem zieleni. Wśród licznych parków i ogrodów na szczególną uwagę zasługują Royal Botanic Gardens, reasury gardens i Fitzroy gardens. Do najcenniejszych budowli zabytkowych miasta należą: Como – pałac w stylu kolonialnym, dawna siedziba rządu i neogotycka Katedra Św. Patryka z 1849 r. W pobliżu miasta rezerwat Healesville zamieszkały przez różne gatunki zwierząt australijskich oraz wyspa Philip Island zamieszkała przez pingwiny. 

 

Queensland
zajmuje północno-wschodnią część Australii. W krajobrazie stanu dominują góry i wielokilometrowe plaże. W niewielkiej odległości od wybrzeża, na długości 2000 km ciągnie się Wielka Rafa Koralowa, która zalicza się do najwspanialszych tworów przyrody na świecie. Największym miastem stanu jest Brisbane – nowoczesne, turystyczne centrum. W okolicach miasta położony jest park Lone Pine Koala Sanctuary, w którym żyją koala, kangury i inne zwierzęta oraz New Farm Park – olbrzymia plantacja roślin ozdobnych (róże, jacaranda, buganvillie). W miejscowości Currumbin znajduje się rezerwat tysięcy kolorowych papug, w Kirra – muzeum starych samochodów i pojazdów konnych, w Coolangata i w Southport zas obejrzeć można pokazy delfinów i olbrzymie akwaria z fauną mórz południowych.


Wielka Rafa Koralowa
uznawana za jeden z cudów świata, usytuowana 300 km na północ od Gold Coast. Proponujemy Państwu całodniową wycieczkę na piękną wyspę koralową - Lady Musgrave Island. Jej powierzchnia wynosi 14 hektarów, a otaczająca ją laguna koralowa ma w obwodzie 8 km. Wyspa jest zamieszkana przez tysiące ptaków morskich, a w okalających wyspę wodach żyje ponad 1200 gatunków kolorowych ryb i innych stworzeń morskich.

Fraser Island
największa wyspa na świecie zbudowana z piasku, umieszczona na Światowej Liście Pomników Przyrody. Rozciąga się na długości 123 km. Kolorowe skały tworzące fantastycznie formy, jeziora, wspaniałe plaże, bujne lasy tropikalne oraz wiele gatunków dzikiej zwierzyny decydują o niezwykłej atrakcyjności tego miejsca.


Tropical Fruit World
iponujący ponad 35 h park, w którym rośnie około 500 odmian owoców tropikalnych

  

Corrumbin Sanctuary
rezerwat przyrody, gdzie można z bliska zobaczyć misie koala, pokarmić papugi i kangury oraz poznać australijskie gady.


Terytorium Północne
obejmuje rozległe obszary północnej i środkowej Australii. Region zamieszkuje wielu Aborygenów. W wilgotnych lasach równikowych i na stepach żyje jeszcze dużo dzikich zwierząt m.in. bawoły, krokodyle oraz wiele gatunków ptaków. W celu ochrony tego bogatego świata przyrody utworzono na wschód od Darwin park narodowy Kakadu. W samym sercu regionu położone jest miasto Alice Springs znane z Royal Flying Doctor Service, służby zdrowia, która za pomocą samolotów niesie pomoc ludziom na obszarze setek tysięcy kilometrów. Największą atrakcją regionu są skały Ayers Rock – największy monolit skalny na świecie (3 km dł. 2,5 km szer.). Skała zbudowana z czerwonawego piaskowca zmienia swoje zabarwienie w zależności od pory dnia, dostarczając niezwykle pięknych widoków. 


 Szczegółowych informacji udzielają nasi konsultanci : nr.tel. +4822 633-77-79

Australia
fot. Robert Walles - Tourism NSW