Nurkowanie w Australii

Wielka Rafa Koralowa, marzenie każdego płetwonurka – największa rafa na świecie, bo licząca ponad dwa tysiące kilometrów jest uznawana za jeden z cudów świata. Usytuowana w Australii 300 km na północ od Gold Coast i jakieś 2 godziny rejsu z Cairns. To wyjątkowy, największy na Ziemi wytwór organizmów żywych, widoczny nawet z kosmosu. Oprócz ponad 2000 gatunków ryb na rafie żyje 4000, lub więcej gatunków mięczaków, oraz 400 gatunków koralowców i 500 gatunków wodorostów. W czasie nurkowania zobaczyć tu można rekiny, żółwie, meduzy czy płaszczki a magia Wielkiej Rafy Koralowej sprawia, że przyjeżdżają tu tłumnie miłośnicy podwodnego świata z najdalszych zakątków globu
Najczęściej proponowane są tu dwa rodzaje tras: krótsze trzy, czterodniowe w czasie których nurkuje się na Ribbon Reefs i słynnej Cod Hole, oraz dłuższe pięcio, siedmiodniowe, które docierają również do Morza Koralowego, gdzie znajduje się jedna z najsłynniejszych raf na świcie - Osprey Reef. Oprócz typowo nurkowych wypraw można znaleĽć także jednodniowe rejsy do najbliższych raf. Najbardziej optymalny wybór to co najmniej piciodniowa trasa obejmująca rafy Ribbon i Osprey.
Ribbon Reef - numer 1 do 10 to ciągnąca się na przestrzeni ponad 100 kilometrów wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii formacja koralowa. Znajduje się ona najbliżej stałego lądu i to właśnie tutaj najwyraźniej widać spustoszenie spowodowane zmianami cywilizacyjnymi. Temple of Doom i Pixie Pinnacle te oba miejsca to wyrastające samotnie z piaszczystego dna formacje skalne. Ponieważ są to jedyne rafy w okolicy, skupiają wokół siebie ogromne bogactwo podwodnego życia. Przy samym dnie dominują twarde korale i duże grupy gatunków pelagicznych. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać nawet żółwie lub rekiny. Im bliżej powierzchni tym coraz więcej miękkich korali i bogatego życia przy samej rafie. Zaglądając do licznych zakamarków można znaleĽć masę krewetek, krabów i natknąć się na pysk mureny. Temple of Doom kończy się dużym, płaskim tarasem rozpościerającym się na głębokości od 2 do 4 metrów. Doskonale nasłoneczniony jest ogromną kolonią amfiprionów. Kiedy spogląda się z boku na to miejsce przypomina wielki falujący dywan, w którego gąszczu figlują kolorowe rybki.
Cod Hole - słynąca z "ziemniaczanych żarłaczy". Rafa numer 10 to duże skupisko skalnych formacji rozrzuconych na piaszczystym dnie. Wyrastają one z głębokości około 20 metrów i niejednokrotnie dochodzą do samej powierzchni. Dominują tutaj praktycznie same twarde korale. Właśnie wśród takiego krajobrazu zadomowiły się te ogromne grańce.
Osprey Reef - oddalona o ponad 350 km od portu w Cairns. Jej pionowe ściany wyrastają z dna oceanu z głębokości prawie 1000 metrów, i kończą się tuż pod samą powierzchnią wody. Rafa, otoczona zewsząd wodami Morza Koralowego, jest jedyną taką formacją w całej okolicy. Nic więc dziwnego, że występuje tutaj zadziwiające bogactwo podwodnej flory i fauny. Wielu lokalnych nurków uważa, że jest to zdecydowanie najatrakcyjniejsze miejsce do nurkowania na całej Wielkiej Rafie Barierowej. North Horn, czyli najbardziej na północ wysunięta część tej rafy to pionowa formacja skalna wyrastająca z położonego na głębokości 1000 metrów dna. Wystarczy na kilka metrów odsunąć się od ściany, aby poczuć niezwykłą magię ogarniającego zewsząd wielkiego błękitu. Jego toń zakłócana jest jedynie przez krążące wokół szare rekiny rafowe które zwykle pływają spokojnie, a widząc nurka najczęściej zmieniają kierunek i uciekają.

Australia, nurkowanie na Wielkiej Rafie