Barbados - Informacje ogólne

Wyspa zajmująca obszar 430 km2, usytuowana w grupie wysp - Małych Antyli. Jest pochodzenia koralowego, prawie w całości otoczona rafą. Wzdłuż południowego i zachodniego wybrzeża ciągną się rozległe piaszczyste plaże. Pozostała część wybrzeża jest trudno dostępna, tworzy ją wysoki klif ze skałami koralowymi. Występuje tu klimat zwrotnikowy z jedną porą deszczowa.

Lasy prawie całkowicie wytrzebiono, a drzewem najbardziej rozpowszechnionym jest palma kokosowa. Świat zwierząt reprezentują ptaki.

Barbados odkryty przez żeglarzy hiszpańskich na początku XVI w., od 1627 r należał do Anglii. Obecni mieszkańcy Barbadosu (265.000) są potomkami dawnych niewolników murzyńskich, sprowadzonych tu do pracy na plantacjach trzciny cukrowej.

Do niedawna podstawą gospodarki było rolnictwo zdominowane przez trzcinę cukrową. Dochody z eksportu cukru trzcinowego, melasy i rumu wciąż stanowią znaczący udział w dochodzie kraju, największy jednak profit przynosi turystyka. Barbados dysponuje jedną z największych na Antylach bazą hotelową.

Ze wszystkich krajów karaibskich Barbados najbliższy jest brytyjskiej tradycji.

Stolicą oraz dużym centrum turystycznym jest Bridgetown, a językiem urzędowym angielski.

Barbados informacje ogólne żółwik