Brazylia - Warto zobaczyć

BAHIA

Wzdłuż wybrzeża ciągną się piękne piaszczyste plaże osłonięte palmami kokosowymi, a w głębi lądu znaleźć można wiele ciekawych Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody, gdzie chronione są malownicze wydmy, lasy tropikalne oraz ciekawe gatunki zwierząt.

 

SALWADOR – stan Brazylii w północno-wschodniej części, gdzie wpływy kultur afrykańskich są największe. Ponad 80% ludności to potomkowie niewolników sprowadzonych tu przez Portugalczyków. Przepiękne miasteczko kolonialne. 

 

RIO DE JANEIRO – zwane cidade maravilhosa (wspaniałe miasto) to miejsce promieniujące radością i zmysłowością. Pomimo, że jest to najgęściej zaludnione miejsce na świecie, a bogate dzielnice sąsiadują z przerażającą biedą w favelach, mieszkańców Rio nie opuszcza pogoda ducha. Zespół miejskich zabudowań usytuowany jest pomiędzy urwistymi wzgórzami a wybrzeżem nad zatoką Guanabara.

Rio to także niekwestionowana stolica salsy, a słynny na całym świecie karnawał przykuwa uwagę całego świata. Do najbardziej charakterystycznych miejsc Rio należą Corcovado - góra z posągiem Chrystusa Zbawiciela; Głowa Cukru, niezwykłe wzgórze o wysokości 396 m n.p.m., skąd rozciąga się piękny widok na zatokę i Rio oraz słynne plaże Copacabana i Ipanema, przyciągające miłośników słońca i surfingu., stolica stanu Bahia, jest jedną z największych atrakcji Brazylii. To również pierwsza stolica kraju utworzona przez portugalską rodzinę królewską w połowie XVI wieku. Salvador przez wieki był też najważniejszym portem, dokąd przywożono niewolników z Afryki. Do dziś jest wspaniałym przykładem unikalnej kultury Afrobrazylijskiej, która przejawia się głównie w kulturze, muzyce, tańcu, festiwalach i sztuce rękodzieła. Starówka Salvadoru – Pelourinho to urocze, kolorowe kamieniczki, wąskie uliczki, liczne kościoły katolickie oraz małe sklepiki, gdzie można kupić ciekawe wyroby rękodzieła miejscowego.

 

PARATY
Urocze miasteczko położone około 3,5 godziny drogi od Rio de Janeiro, jest perłą architektury kolonialnej będącą na liście UNESCO. Jego rozkwit przypada na XVIII wiek, gdy w sąsiednim stanie Minas Gerais odkryto złoto i diamenty, a Parati stało się głównym przystankiem na szlaku komunikacyjno-handlowym prowadzącym z Sao Paulo do Rio de Janeiro. Do dziś zachował się wyjątkowy układ miasteczka wyznaczany przez trzy kościoły (oddzielnie dla Murzynów, wyzwolonych Mulatów i Białych). Uliczki w Parati są brukowane, a każda z nich kryje wiele niespodzianek – urocze, zabytkowe kamieniczki z okresu kolonialnego, galerie sztuki, sklepy z rękodziełem oraz wyśmienite restauracje serwujące lokalne specjały. Warto zatrzymać się tu na dzień lub dwa i skorzystać z rejsu szkunerem na pobliskie wysepki. 

 

BUZIOS
Romantyczny kurort położony ok. 2 godziny drogi na północny-wschód od Rio de Janeiro. Miasteczko odkryte na początku XVI w. przez Portugalczyków rozsławione zostało przez Brigitte Bardot, która w 1964 roku paradowała tu w stroju bikini. Buzios to malowniczy półwysep, pokryty zielonymi wzgórzami, pomiędzy którymi kryją się białe, piaszczyste plaże. Do najpiękniejszych z nich – Ossos, Do Canto, Ferradura można dostać się pieszo lub samochodem. Małe hoteliki i stylowe pousady rozsiane są na całym półwyspie, a centrum życia stanowi Rua das Pedras (ulica kamienna) skupiająca eleganckie butiki, bary, restauracje (wiele z nich uznanych za najlepsze w Brazylii) oraz kluby nocne w większości należące do przybyszów z zagranicy (Francuzów, Szwajcarów, Amerykanów, Skandynawów).

 

FOZ DO IGUAÇU
Wodospady Foz do Iguaçu - jedne z największych i najpiękniejszych wodospadów świata rozciągają się na granicy brazylijsko-argentyńsko-paragwajskie w stanie Parana i należą do największych atrakcji Brazylii. Jest to niesamowita uczta dla oka, w porze deszczowej można zobaczyć tu 275 kaskad wody spływających z wysokości nawet 90 metrów w otoczeniu nieskazitelnej dżungli Parku Narodowego, który figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żyje tu niezwykłe bogactwo fauny i flory, m.in. jaguary, jelenie, aligatory, a w Parku Ptaków podziwiać można barwne gatunki tukanów, papug, flamingów, kolibrów oraz wiele innych.
Na terenie parku organizuje się również trekkingi oraz spływy pontonami, a piękno wodospadów podziwiać można również od strony argentyńskiej lub podczas lotów helikopterem.

 

AMAZONKA

Stan Amazonas to największy i najsłabiej zaludniony stan w Brazylii ze stolicą w Manaus położoną nad brzegami Rio Negro, w odległości 10 km w górę rzeki od zbiegu rzeki Solimoes i Negro,

które łączą się w nurt Amazonki. Lasy deszczowe Amazonki należą do największych na świecie (6 mln km2), a 60 % powierzchni znajduje się na terenie Brazylii. Jest to najbogatszy i najbardziej zróżnicowany ekosystem na Ziemi, obejmujący około 20% roślin i 10% ssaków żyjących na całym świecie. Rejon ten przecina Amazonka – najdłuższa rzeka na świecie, która wraz z 1000 dopływów pokrywa około 20% światowych zasobów świeżej wody. W jej wodach żyje około 2000 gatunków ryb, liczne gatunki gadów – kajmany, anakondy jak również delfiny różowe.

W Amazonce polecamy kilkudniowe rejsy tradycyjnymi Clipperami lub luksusowymi statkami.

 

 

 

 

 

FERNANDO DE NORONHA

Położona o półtorej godziny lotu od Recife wyspa Fernando de Noronha zachwyca dzikością i spokojem. Od 1988 roku wyspa, będąca cennym rezerwatem, włączona została do Morskiego Parku Narodowego i jest pod ścisłą ochroną. Jednocześnie może przebywać tu do 480 turystów, którzy obciążani są wysoką opłatą środowiskową.

Jest to miejsce dla prawdziwych miłośników spokoju i fascynatów przyrody, którzy nie wahają się zapłacić wysoką cenę za skromne warunki mieszkaniowe w raju. Zapierające dech w piersiach widoki, romantyczne zachody słońca, bezludne plaże w zatoczkach, krystalicznie czyste wody oraz obecne tu żółwie, delfiny, rekiny i liczne okazy ptaków z pewnością wynagradzają niewygody.

Fernando de Noronha to również raj dla miłośników nurkowania - w tutejszych, krystalicznie czystych wodach, zobaczyć można niezwykłą obfitość koralowców, kolorowych ryb tropikalnych, żółwi oraz delfinów.

Na wyspie zamieszkać można w jednym z prywatnych pensjonatów (pousada), które oferują skromne warunki mieszkaniowe.

Fantastycznie położony kompleks turystyczny 75 km na północ od Salvadoru, stolicy stanu Bahia. Nowoczesny kompleks ciągnący się wzdłuż pięknych, szerokich, piaszczystych plaż osłoniętych palmami kokosowymi usytuowany jest w naturalnym otoczeniu malowniczych wzgórz wydmowych oraz licznych rezerwatów przyrody. Plażom obmywanym przez fale Oceanu Atlantyckiego uroku dodają skałki tworzące niewielkie zatoczki. Wzdłuż plaży pośród palm ciągnie się ścieżka do spacerów i joggingu oraz trasa rowerowa.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

COSTA DO SAUIPE

W skład kompleksu wchodzi pięć 5-gwiazdkowych hoteli międzynarodowych sieci: Hotel Marriott, Renaissance, Sofitel

Costa, Sofitel Suites oraz Superclubs Breezes, jak również wioska turystyczna Vila Nova da Praia z pensjonatami, pocztą, sklepami, barami, restauracjami i dyskoteką. Dla gości wszystkich hoteli wybudowano bogate i pełne atrakcji zaplecze rekreacyjno-sportowe, które spełni oczekiwania amatorów różnych dyscyplin sportowych. Na terenie kompleksu znajdują się: 9 i 18-dołkowe pole golfowe, 15 kortów tenisowych, 2 korty do squasha, boiska do piłki nożnej, koszykowej i siatkowej, tenis stołowy, duże centrum sportów wodnych na dużym sztucznym zbiorniku – surfing, windsurfing, kajaki, łódki, rowery wodne, ścianka do wspinaczki, plac zabaw dla dzieci, quady, stadnina koni, dobrze wyposażone centrum medyczne oraz SPA z siłownią, jacuzzi, sauną, salonem kosmetycznym i fryzjerskim oraz szeroką ofertą zabiegów leczniczych i masaży. Po tereniu kompleksu z hoteli kursują bezpłatne busiki, można tu też wynająć rowery oraz elektryczne samochodziki.

 

PANTANAL
Ogromna równina aluwialna położna w zachodniej Brazylii, a jej obszar wynosi ok. 280 tys. km2, częściowo w granicach Paragwaju i Boliwii. Okresowo zalewane rozległe bagna i moczary są siedliskiem 600 gatunków ptaków i 80 gatunków ssaków. Ponieważ roślinność nie jest tak gęsta, jak w lasach Amazonii, dużo łatwiej jest zaobserwować zwierzęta – czaple, ibisy, kajmany, boa dusiciele, pumy, pancerniki, mrówkojady, kapibary. Pantanal jest więc idealnym miejscem dla miłośników zwierząt. Organizowane są tu wyprawy łodziami, jeepami i balonami.

 

OLINDA
Urocze miasteczko, położone na wzgórzu niedaleko Recife. Tutaj czas zatrzymał się w czasach baroku, a miasteczko przypomina muzeum pod gołym niebem. Od czasu, gdy w 1982 roku Olinda wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przyciąga turystów i stanowi największą atrakcję w stanie Pernambuco. Wokół wzgórz wiją się wąskie uliczki, przy których stoją kolorowe kamieniczki i zabytkowe kościoły, wspaniałe przykłady brazylijskiego baroku.
W okolicach Olinda wzdłuż wybrzeża ciągną się białe, piaszczyste plaże, a jedną z najpiękniejszych jest Porto de Galinhas.

 
Brazylia wodospad Iguasu