Cabo Verde - Warto zobaczyć

WYSPA FOGO

Codziennie z Prai odlatują samoloty na Fogo. Po dwudziestu minutach lotu możemy podziwiać główną atrakcję wyspy Fogo – wielki wulkan (2892 m.n.p.m.) Samolot ląduje w jednym z najpiękniejszych, kolonialnych miasteczek Cabo Verde – San Filipe, położonym tuż nad brzegiem oceanu. Oko cieszą piękne, zabytkowe, dwupiętrowe domy z rzeźbionymi, drewnianymi balkonami. Pierwsze piętra były przeznaczone dla niewolników oraz pracowników, podczas gdy właściciele zajmowali drugie piętra. Z San Filipe rozpościera się urzekający widok na wyspę Brawa, z wielką chmurą niejako zaczepioną na szczycie wyspy. Przy dobrej pogodzie możemy również dojrzeć dwie małe, bezludne wysepki.Po drugiej stronie wyspy znajduje się mała miejscowość Mosteiros słynna z produkcji kawy. Gaje kawowe położone są wysoko w górach, na stromych zboczach, gdzie niełatwo dotrzeć. Jednak mieszkańcy Mosteiros pokonują tę drogę dwa razy dziennie. Tuż przed świtem wyruszają w górę, aby punktualnie o wschodzie słońca rozpocząć pracę. Po południu, zmęczeni, ale szczęśliwi z trzydziestokilogramowym workiem kawy schodzą w dół, aby suszyć kawę na dachach domów.Kolejną interesującą miejscowością jest Chã das Caldeiras – mała wioska położona u stóp wulkanu. Słynie z najlepszego wina, produkowanego bez konserwantów. Mieszkańcy tej wioski żyją bardzo biednie, bez elektryczności, telefonów, czy innych wynalazków cywilizacyjnych. Jednak z uśmiechem na ustach każdego ranka wychodzą na pola uprawiać swoje małe poletka niejako wyrwane spod lawy oraz dbać o winnice.Krajobraz wokół miejscowości Chã das Caldeiras jest księżycowy. Jak okiem sięgnąć widać zastygłą lawę, niesłychanych kształtów formy wulkaniczne oraz małe wulkany, czynne jak również nieczynne. Nad tym wszystkim góruje olbrzymi wulkan, którego erupcja prawdopodobnie mogłaby zniszczyć całą wyspę.W 1995 roku miała miejsce erupcja małego wulkanu. Lawa pokryła najlepsze ziemie uprawne, zniszczyła wiele domów oraz jedyną drogę. Mieszkańcy nie mogli wrócić do swojej wioski przez 5 miesięcy. Jednak, gdy tylko stało się to możliwe, wszyscy powrócili do Chã das Caldeiras.Do tej pory ten mały wulkan jest na tyle gorący, że bez trudu można przypalić papierosa tylko przykładając go do ziemi.

 

WYSPA SANTIAGO (991 km2) z afrykańską stolicą Praia i czarującą wycieczką wokół wyspy

Jest największą wyspą archipelagu. Pochodzenia wulkanicznego, ma wiele szczytów górskich, a najwyższy to Antónia (1392 m). Głębokie, piękne doliny stanowią prawdziwą ucztę dla oczu. Santiago była pierwszą zaludnioną wyspą archipelagu (XV w.). Ponieważ jej dobrobyt zależał od pracy niewolników przybyłych z Afryki, do dzisiaj widoczny jest wpływ kultury afrykańskiej. Stolica wyspy Ribeira Grande oraz miejscowość Praia były ciągle atakowane przez piratów.

Praia – aktualna stolica Republiki Zielonego Przylądka to miasto jest niezwykle ciekawe dla turystów, gdyż oferuje piękne widoki, dobre kawiarnie i ciekawy targ.Stare Miasto (Ribeira Grande) – Z Praia można dojść do pozostałości dawnej stolicy, Ribeira Grande z ktorej niewiele juz pozostało, najlepiej przetrwały mury fortu St. Filipe.Cała wyspa jest godna zwiedzania: piękne plaże, malownicze miasteczka, ciekawe twory natury (groty, kaniony).Atrakcje – sporty wodne, spacery, chodzenie po górach. Wieczorami można w mieście Praia pójść do dyskoteki.

WYSPA SÃO VINCENTE - z miastem muzyki i życia nocnego - Mindelo

Jest to nieduża wyspa znana z charakterystycznych "Capoverdianskich nocy" oraz słynnego karnawału porównywanego do karnawału w Rio de Janeiro. Zasiedlona została dopiero trzy wieki po odkryciu. Wcześniejsze próby zaludnienia São Vincente nie powiodły się ze względu na duże problemy z wodą. Dopiero budowa portu zamorskiej prowincji portugalskiej oraz konsekwencje polityki brytyjskich koncernów węglowych spowodowały, że wyspa szybko przekształciła się w ekonomicznie strategiczne miejsce.Stolicą São Vincente jest Mindelo, w którego zabudowie wyraźnie odzwierciedlają się wpływy brytyjskie i portugalskie. Charakterystyczna dla tego miejsca jest kolorowa architektura i piękno maleńkich kamienic wciśniętych pomiędzy wyniosłe góry oraz błękit oceanu. Wiele z nich zasługuje na szczególną uwagę jak Palácio do Porto czy Ratusz Miejski, wybudowane w XIX wieku. Mindelo jest miastem poetów i artystów. Można ich spotkać na każdym rogu ulicy oferujących bardzo oryginalne pamiątki. W centrum miasta znajduje się niewielki park, gdzie po zmroku spotykają się mieszkańcy i turyści, aby rozpocząć niekończącą się wędrówkę po pubach, afrykańskich nocnych klubach i dyskotekach. Kilka kilometrów na północ od Mindelo znajdują się wspaniałe plaże. Baia das Gatas (Zatoka Kotów) szczególnie przyciąga uwagę turystów spokojnym oceanem oraz olbrzymim, naturalnym basenem. Każdego roku w sierpniu odbywa się tam festiwal muzyczny, na który przyjeżdżają muzycy oraz widzowie z innych wysp, jak również z całego świata.

 

WYSPA SANTO ANTÃO - zaprasza na trekking w niezwykłych kraiobrazach pasm i dolin górskich

Jest najpiękniejszą wyspą archipelagu Cabo Verde. Topografia wyspy z majestatycznymi górami i głęboką doliną Vale do Paul chwyta za serce każdego kto się tam znajdzie. Na wyspę można się dostać łodzią z Mindelo (ok. godzinny rejs) do Porto Novo lub samolotem do Ponta do Sol. Podróżując wzdłuż wyspy widzimy prawie nierealny krajobraz, gdzie człowiek dominuje nad dziką przyrodą. Szczyty gór przykryte płaszczem chmur. Piękne, zielone stoki w pocie czoła uprawiane przez mieszkańców. Gaje bananowe i kokosowe oraz mnóstwo olbrzymich agaw to typowy dla Santo Antão krajobraz. Droga pracowicie wije się w górę, raz po raz rozcinając górski szczyt, aby przedostać się dalej. To znowu biegnie tuż nad przepaścią dając możliwość podziwiania pięknej doliny Vale do Paul. Najlepszą formą poznania tej pięknej doliny jest trekking z miejscowości Cova do Eito. Droga rozpoczyna się zejściem w dół nieczynnego wulkanu, gdzie miejscowi rolnicy uprawiają w pocie czoła kukurydzę, groszek, maniok i słodkie ziemniaki. Jest to jedyne płaskie miejsce na tej wyspie, ale nie jedyne gdzie każdego dnia człowiek zmaga się z siłami natury sadząc, siejąc i zbierając plony. Podróż zadziwiającą i najbardziej zieloną doliną Cabo Verde w pełni przybliży ogromny trud uprawy na stromych górskich zboczach.Na północy wyspy, wysoko w górach znajduje się maleńka wioska Fontainhas zawieszonej na zboczu stromej góry. Wioska jak z bajki. Położona na tarasach przyciąga uwagę swoją oryginalnością i kolorowymi fasadami domów. Słynie z najlepszego w Cabo Verde grogu. Zawdzięcza to olbrzymim plantacją trzciny cukrowej, z której wyrabia się ten przedni trunek. Szczególnie dobry grog jest produkowany w pólnocno-zachodniej części wyspy w miejscowości Chã de Norte. Aby tam się dostać trzeba jednak najpierw pokonać długą, krętą drogę, przez kamienną pustynię. Droga jest niebezpieczna i można ja pokonać tylko z wytrawnym kierowcą, ale obfituje w piękne widoki. Możemy tam podziwiać rozlegle kaniony, urwiska skalne, osuwiska oraz pola kamienne. Krajobraz nie spotykany nigdzie indziej na świecie.

 

WYSPA BOAVISTA i jej dziewicze plaże 

Jest wyspą archipelagu przyciągającą niepowtarzalnym pięknem wydm, kokosowych oraz daktylowych palm, błękitem oceanu oraz wszechobecną muzyką “morna”. Na Boavista znajdują się najpiękniejsze plaże archipelagu Cabo Verde, a sprzyjające warunki atmosferyczne czynią z niej rewelacyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych.Wzdłuż południowego wybrzeża wyspy na odcinku około 10 kilometrów ciągnie się plaża Santa Monica. Urzeka ona odwiedzających białym, gorącym piaskiem oraz olbrzymimi falami wymarzonymi do surfowania. Bezkres tej plaży pozwala na znalezienie intymnego zakątka do wypoczynku jak również wielogodzinne samotne spacery. Mała wioska Sal Rei zaskakuje kolorową architekturą maleńkich domków. W zabudowie wyraźnie odzwierciedlają się wpływy europejskie, pozostałości po czasach kolonialnych. Na rogatkach wioski znajdują się mini fabryki soli położone pomiędzy wydmami. W pobliżu Sal Rei tuż przy brzegu spoczywa wiekowy wrak statku, który malowniczo komponuje się z przejrzystą wodą bogatą w faunę i florę. Niepowtarzalne podwodne krajobrazy w połączeniu z cudowną aurą oraz ciepłą wodą tworzą istny raj dla płetwonurków. W miejscowości Rabil położonej najbliżej lotniska zwiedzający mogą podziwiać dziewiętnastowieczny kościół Igreja Martiz de Sao Roque.Na uwagę zasługuje także stara Żydowska fabryka ceramiki, której ruiny przysypane białym piaskiem co jakiś czas wiatr ujawnia zwiedzającym. Boavista słynie także z przyjaznych ludzi, którzy są skorzy do pomocy i chętnie pokazują najpiękniejsze zakątki wyspy.

 

WYSPA SAO NICOLAU - wyspa karnawału 
 Wyspa Sao Nocolau położona jest w północnej części archipelagu Cabo Verde. Powolny proces zasiedlania wyspy rozpoczął się tu dopiero w XVII wieku. Niestety częste napady piratów wymusiły na ludności osiedlanie się w głębi wyspy i tak powstała miejscowość Ribeira Brava, a w S. Jorge wybudowano fortecę obronną. Najwyższym szczytem Sao Nicolau jest Monte Gordo 1303 m n.p.m. Wyspę rozdzielają dwa główne pasma górskie poprzecinane stromymi dolinami. Warta odwiedzenia jest rolnicza dolina Vale de Faje, niezwykle urokliwe, zawsze zielone miejsce. Sao Nicolau słynie z barwnych obchodów karnawałowych oraz niespotykanych nigdzie indziej lokalnych obrzędów związanych z ceremonią chrztu i zaślubin.

Wyspy Zielonego Przylądka (Cabo Verde) warto zobaczyć