Chile - Informacje ogólne

Chile leży w południowo-zachodniej części Ameryki Południowej. Rozciąga się wąskim pasem na długość prawie 4300 km z północy na południe, między pokrytym Kordylierami Nadbrzeżnymi wybrzeżem Pacyfiku a pasmem Andów. Do Chile należy ok. 3000 wysp, głownie przybrzeżnych: Wellington, Campana, zachodnia część Ziemi Ognistej oraz wyspy leżące na otwartym morzu: Wyspa Wielkanocna czy Wyspa Robinsona.

Klimat Chile jest silnie zróżnicowany z uwagi na dużą rozciągłość południkową kraju oraz pionową strefowość w górach. Północna część kraju leży w strefie klimatu zwrotnikowego, wybitnie suchego (pustynia Atacama), w części środkowej dominuje klimat podzwrotnikowy, a na południu klimat chłodny, wilgotny. W związku z tym świat roślinny Chile jest również bardzo zróżnicowany. Występuje tu bardzo dużo gatunków roślin przystosowanych do ekstremalnych warunków klimatycznych i wysokościowych, np. występujące na pustyni Atakama drzewa rodzaju tamarugo. Częste mgły na wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym sprzyjają występowaniu kaktusów i innych roślin gruboszowatych. Świat zwierzęcy reprezentowany jest m.in. przez lamy, tapira, pumę i kota andyjskiego. Brak jest pająków czy jadowitych gadów.

Na terenie Chile znajduje się 50 parków narodowych o łącznej powierzchni 6 mln ha. Największym jest najstarszy – Vincente Perez Rosales, w którym zlokalizowany jest ośrodek sportów zimowych, oraz którego tereny świetnie się nadają do myślistwa, wędkarstwa oraz alpinistyki.

Mieszkańcy Chile to głównie Metysi – potomkowie hiszpańskich osadników, mających w żyłach domieszkę krwi indiańskiej. Zamieszkują oni głównie Dolinę Środkowochilijską oraz środkowy odcinek wybrzeża Oceanu Spokojnego - stanowiąc ludność zurbanizowaną – 82% Chilijczyków mieszka w miastach. Stylem przewodnich chilijskich miast jest secesja.

 


Chile informacje ogólne