Dominikana - Warto zobaczyć

Punta Cana

To obecnie najszybciej rozwijające się centrum turystyczne na Dominikanie położone na 60-kilometrowej Costa del Coco, 45 km na wschód od Higuey. Ten odcinek szczyci się najlepszymi plażami Dominikany. Każda z nich mogłaby się posłużyć za plan Błękitnej Laguny. Dzięki rafom koralowym, które osłaniają zatoki przed potężnymi falami Atlantyku, panują tu idealne warunki do pływania – temperatura wody wynosi średnio 25°C, a liczne palmy kokosowe dają upragniony cień. Rajska plaża Playa Punta Cana  ma ponad 2 km długości. Główną atrakcją turystyczną tej części wyspy jest Manati Park Bavaro – gdzie żyją prawie wszystkie gatunki zwierząt występujące w kraju m.in. flamingi, manaty, rzadkie pająki, krokodyle oraz tresowane papugi. Jedną z atakcji przyciągających turystów do parku jest również możliwość popływania z delfinami.

 

Saona Island
Wyspa Saona to miejsce do którego warto wybrać się będąc na Punta Cana. Najbardziej popularną formą wizyty na wyspie jest całodniowa wycieczka wzdłuż południowego wybrzeża szybkimi łodziami motorowymi. Na wyspie można poczuć się jak w raju  biały piasek, błękitna woda, barwna rafa koralowa i cisza… cóż więcej potrzeba do szczęścia.

 

Santo Domingo
Santo Domingo de Guzman – miasto nowoczesne i wielokulturowe nazywane często „Atenami Nowego Świata” stanowi kolebkę cywilizacji obu Ameryk między XV, a XVI stuleciem. Założone przez admirała Don Bartolom Colon w sierpniu 1496 roku jest najstarszym miastem Nowego Świata. Dzielnica kolonialna, w której znajduje się około 300 zabytków została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas pobytu w Santo Domingo warto przespacerować się najstarszą ulicą Calle Las Damas oraz deptakiem Paseo de Los Nichos. Warto zatrzymać się przy Wieży Hołdu – najstarszej budowli fortyfikacyjnej oraz odwiedzić kompleks wojskowy - Casa de Bastidas oraz 15 różnych budynków powstałych w 1504 roku z rozkazu Ovando. Niedaleko znajduje się również Plazoleta Maria de Toledo, gdzie co niedzielę odbywa się pchli targ. Kolejny punkt programu to Narodowy Panteon i Opactwo Jezuitów a także Posiadłości Królewskie oraz Park Kolumba.

 

Boca Chica
Na wschód od Santo Domingo znajduje się Boca Chica – miejsce dla turystów spragnionych zabawy. W weekendy, gdy do zagranicznych wczasowiczów dołączają mieszkańcy miast, „największą wannę świata” – odsłoniętą przez rafę Playa Boca chica zaludniają rodziny z dziećmi. Przekrzykujący się we wszystkich znanych językach handlarze oferują wykonanie manicure, podrabianą bursztynową biżuterię oraz zaplatanie warkoczy. Muzycy przyciągają tłumy hitami, a imprezowicze, popijając rum do rana próbują opanować kroki merengue. Boca Chica to także różnorodne restauracje specjalizujące się w kuchni francuskiej, kanadyjskiej, niemieckiej, włoskiej, kreolskiej i międzynarodowej, które cechuje wyjątkowa atmosfera i specjalne traktowanie ze strony właścicieli. Większość z nich to imigranci z różnych stron świata, którzy na dobre zadomowili się na Dominikanie. Boca Chica tętni życiem, jednak z dala od kurortów można cieszyć się prostymi przyjemnościami. Głębokość zachęcającej i chronionej rafą pięknej laguny nie przekracza 1,5 m (idealna dla dzieci). Podczas odpływu warto, brodząc po dnie, dostać się na położoną niedaleko brzegu wyspę La Matica.

 

Juan Dolio
Około 14 km na wschód od Boca Chica wzdłuż wybrzeża, nad białymi koralowymi plażami Karaibów powstał luksusowy kompleks Juan Dolio/Villas de Mar, istna mieszanka stylów architektonicznych. Ten zatłoczony w weekendy odcinek plaży o długości 10-12 km całkowicie odizolowano od reszty kraju. Poza sezonem jest tu pusto. Przy plażach stoją głównie drogie hotele i brak tutaj lokalnej wioski tętniącej życiem.

 

La Romana
Miasto powstałe w 1502 roku, słynące do dnia dzisiejszego z prywatnej przetwórni trzciny cukrowej – Central Romana. Przekraczając rzekę Dulce zobaczymy Casa de Campo, znany kompleks turystyczny, klasyfikowany w pierwszych dziesiątkach na świecie. Obiekt posiada własne lotnisko, umożliwiające wczasowiczom bezpośredni przylot na miejsce prywatnymi samolotami. Zaledwie kilka minut jazdy od Casa de Campo znajduje się Altos de Chavon – wioska artystów, poświęcona wymianie oraz pogłębianiu doświadczeń kulturalnych. W sercu Altos de Charon można zwiedzić Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru powiązaną z Parsons School w Nowym Jorku; Kościół Św. Stanisława, Regionalne Muzeum Archeologiczne szczycące się pokaźną kolekcją sztuki z czasów przedkolonialnych, oraz malutkie sklepiki w starym stylu oferujące lokalnie wyrabianą biżuterię, ceramikę oraz inne wyroby rękodzieła. Wioska posiada także własny amfiteatr, występujący w formie naturalnej depresji terenu, mieszczący do 5 tysięcy widzów. To tutaj odbywają się wszelkie spektakle oraz koncerty, a do gwiazd, które występowały w tym miejscu należą takie sławy jak Frank Sinatra czy Julio Iglesias.

 

Puerto Plata
Pomiędzy morzem, a górami, 235 km od Santiago Domingo, czeka na turystów „Oblubienica Atlantyku” – gdy w 1493 roku przybił do jej brzegów Kolumb, podziwiając lśniące morze nazwał to miejsce Puerto Plata (Srebrny Port). Znaczenie historyczne Puerto Plata wywodzi się z jego wiodącej roli jako miejsca, w którym odbywały się główne wydarzenia pierwszej dekady zaraz po odkryciu Ameryk. Obecnie Puerto Plata żyje dla turystyki i dzięki niej. Strefa turystyczna obejmuje pas plaż, których powierzchnię szacuje się na 300 tysięcy m2. 11 km plaży jest obecnie przekształcany w nowy kompleks turystyczny. Odwiedzając Puerto Plata warto udać się do Parku Narodowego Izabela – pierwszej europejskiej osady w Nowym Świecie – miejsca gdzie zostały złożone prochy Kolumba, gdzie odbyła się pierwsza msza i założono pierwszy chrześcijański cmentarz w Nowym Świecie. W parku znajduje się również muzeum Indian Tajno. Warto też przespacerować się trasą miejską, która otacza część strefy historycznej. Można w niej podziwiać różne style architektoniczne o dominującym stylu wiktoriańskim. Punktem programu podczas wizyty w Puerto Plata powinien być również Fort San Felipe. Najbardziej słynna plaża w okolicach Puerto Plata to Playa Dorada słynna z bogatej infrastruktury, aczkolwiek nie mogąca poszczycić się tak rajskim wyglądem jak plaże w Punta Cana. Inna znana plaża to Playa Cabarete wybierana najczęściej przez młodych turystów przybywających w te strony dla wysokich fal i doskonałych warunków do windsurfingu. Specjalne cechy Playa Cabarete takie jak wiatr wiejący od Atlantyku z prędkością 15 do 25 węzłów i bezpieczeństwo, jakie gwarantuje zawodnikom kierunek wiatru (wieje od strony oceanu), sprawiają, że miejsce to jest uważane za jedno z najlepszych na świecie do uprawiania windsurfingu.

 

Półwysep Samana
Wśród powszechnego piękna natury na całej Dominikanie, półwysep Samana i zatoka o tej samej nazwie z mnóstwem jezior oraz pięknych morskich krajobrazów, tworzy najniezwyklejszą geograficznie rzeźbę wybrzeża w kraju i najbardziej egzotyczny punkt turystyczny Dominikany. Wycieczka ukazująca bogactwo ekosystemu tej prowincji, stworzonego z wielką miłością i troską przez naturę, jest prawdziwą duchową wyprawą. Tętniące życiem miasto Sanchez to pierwszy kontakt z półwyspem, jeśli przybywamy od strony zachodniej. Tutaj warto spróbować świeżych owoców morza, gdyż zatoka jest słynnym miejscem lęgowym ryb i skorupiaków, trzeba zatem wykorzystać okazję i spróbować dopiero co złowionych krewetek czy małych rybek w budkach ze smażonym jedzeniem Manita.
 

 


Dominikana warto zobaczyć, wydmy, biuro podróży New Poland