Dominikana - Informacje ogólne

Republika Dominikany, kraj o powierzchni 48.500 m2, zajmuje wschodnią część wyspy Haiti, wchodzącej w skład Archipelagu Wielkich Antyli i jest dwukrotnie większa od sąsiedniego państwa Haiti. Stolicą i dużym centrum turystycznym Dominikany jest Santo Domingo - pierwsze europejskie osiedle w Nowym Świecie, założone w 1496 roku przez Krzysztofa Kolumba. Przeważającą część kraju stanowią obszary górzyste a najwyższym pasmem górskim jest Kordyliera Centralna zajmująca jego środkową część. Stoki gór pokryte są wilgotnymi, wiecznie zielonymi lasami równikowymi (m.in. palma królewska, mahoń, heban), natomiast na obszarach wyżynnych dominuje sawanna.

 

Wzdłuż wybrzeży rozciągają się piękne, piaszczyste plaże, które przyciągają na wakacje na Karaibach rzesze turystów z całego świata. Tutejszy klimat równikowy wilgotny, bez wyraźnie zaznaczonej pory deszczowej, sprzyja uprawie trzciny cukrowej, kakao, kawy oraz tytoniu. Dlatego też Dominikana zajmuje się produkcją m.in. melasy i wspaniałego rumu. Mieszkańcy wyspy to Kreole - potomkowie europejskich kolonizatorów i czarnych niewolników sprowadzonych do prac w latyfundiach. Dzisiaj ich populacja na Dominikanie sięga 7,7 milionów. Religią dominującą jest katolicyzm, językiem urzędowym hiszpański a narodowym tańcem - gorące merengue.


Wakacje na Karaibach 

Wybrzeże Południowe
Region Morza Karaibskiego z białymi plażami i małymi miasteczkami o bogatym lokalnym kolorycie. Miejscowości Boca Chica i Juan Dolio skupiają większość hoteli na wybrzeżu oferując poza wypoczynkiem na pięknych plażach liczne atrakcje turystyczne. Stanowią również dogodny punkt wypadowy na wycieczki po wyspie
 

 

Wybrzeże Południowo-Wschodnie
Punta Cana zwana wybrzeżem kokosowym słynie z pięknych, szerokich plaż porośniętych palmami i hoteli o najwyższym standardzie. Rejon oferuje doskonałe warunki do nurkowania i luksusowego wypoczynku.

 

Półwysep Samana
Zielony górzysty region, królestwo palm kokosowych, malutkich piaszczystych zatoczek i bezludnych przybrzeżnych wysepek. Od strony północnej otaczają półwysep wody Oceanu Atlantyckiego, od południa Zatoki Bahia de Samana i Morza Karaibskiego. Pomimo szybkiego rozwoju turystyki na Dominikanie Samana pozostała dziewiczym, naturalnym regionem

 

Wybrzeże Północne
Zwane ze względu na kolor plaż wybrzeżem bursztynowym stanowi idealne miejsce do uprawiania windsurfingu i wycieczek w głąb Dominikany. Najpopularniejsze centra i miasteczka turystyczne; Playa Dorada Cabarete i Sosua usytuowane sa na wschód od miasta Puerto Plata. Znaleźć tu można bazę hotelową o zróżnicowanym standardzie oraz oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.
 

 


 
Dominikana informacje ogólne plaża