Ekwador - Warto zobaczyć

Wyspy Galapagos
Należą do Ekwadoru choć są oddalone od niego o tysiąc kilometrów. 19 wysp wraz z towarzyszącymi wysepkami i skałami (w sumie jest ich ponad sto) tworzą archipelag Galapagos, który powstał w wyniku wybuchu podwodnego wulkanu. Galapagos jest uznawane za najlepsze miejsce do nurkowania na całym świecie.

Quito
Przepiękna stolica Ekwadoru - Quito, wielkością zbliżona do Warszawy i położona na wysokości prawie trzech tysięcy m. n.p.m., w 1978 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Esmeraldas
Miasto położone przy wybrzeżu. Może się poszczycić najpiękniejszą plażą Ekwadoru. Idealne miejsce do wypoczynku.

Cuenca
Trzecie co do wielkości miasto w Ekwadorze. Brukowane uliczki, staroświeckie katedry i parki utrzymane w kolonialnym stylu tworzą piękny obraz.
Stąd wywodzi się większość ekwadorskich artystów. Znajduje się tutaj centrum produkcji i handlu kapeluszami panama. Turyści mogą zwiedzić Park Narodowy Cajas leżący 29 km od Cuenci.

Otavalo
To miasto Indian położone jest na północ od Quito w górzystym rejonie Ekwadoru, jest rajem dla turystów lubiących obserwować etniczne rozmaitości. Otavalo słynie z największego targu w Ameryce Południowej, uważanego także za najbardziej spektakularny. Co sobotę ściągają w to miejsce rzesze Ekwadorczyków i "gringos", czyli turystów. Dla tych ostatnich największą atrakcją jest targ zwierząt oraz indiańskich rękodzieł, na którym można kupić wyjątkowe pamiątki. Indianie z Otavalo słyną z niezwykłej łagodności i serdeczności a także z przepięknych strojów. W pobliżu znajduje się piękny wodospad Las Cascadas de Peguche. Ciekawe jest jezioro Cuicocha, leżące na wysokości 3200 metrów u stóp wulkanu Cotacachi.

Banos
Miasto położone u stóp wulkanu Tungurahua, w dolinie wodospadów i gorących źródeł. Miłośnicy aktywnego wypoczynku bez wątpienia polubią to miejsce.
Można tu jeździć konno, wspinać się, jeździć rowerem górskim, pływać kajakiem. Organizowane są wycieczki w głąb dżungli. Poza miastem znajduje się ciekawe prywatne zoo, w którym znajdują się różne gatunki zwierząt.

Mitad del Mundo (Środek Świata)
Miejscowość położona na równiku zaledwie 20 km. na północ od centrum Quito.Tutaj można stanąć jednocześnie na obydwu półkulach i podziwiać trzydziestometrowy monument, zbudowany w latach 1979-1982, który został postawiony w miejscu domniewanej linii równika. Kolejną atrakcją dla odwiedzających to miejsce jest muzeum etnograficzne "Mitad del Mundo", w którym można przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów tłumaczonych prawem grawitacji.

Ekwador warto zobaczyc