Ekwador - Informacje ogólne

Jest taki kraj, w którym żyje osiemnaście procent wszystkich ziemskich ptaków, z którego pochodzi osiem procent wszytkich gatunków zwierząt i dziesięć procent gatunków roślin.


Ekwador (od hiszpańskiego ecuador, czyli równik), kraj niewiele mniejszy od Polski, położony po obu stronach Andów, w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie w Ameryce Południowej, jest ojczyzną tysiąca sześciuset czterdziestu gatunków ptaków, ponad miliona gatunków owadów, w tym około czterech i pół tysiąca odmian motyli, ponad siedmiuset gatunków gadów i płazów, ponad dwustu pięćdzesięciu gatunków ssaków, około dwadziestu pięciu tysięcy odmian drzew, prawie trzech tysiący rodzajów storczyków (!)...

Są tu cztery strefy klimatyczne - umiarkowana na wybrzeżu, wysokogórska w Andach, tropikalna w dżungli amazońskiej i "niepowtarzalna" na Wyspach Galapagos. Zewsząd widać ośnieżone stożki pięćdziesięciu pięciu wulkanów, a wśród nich najwyższy czynny na świecie i uważany za najpiękniejszy - Cotopaxi.

W Ekwadorze żyje czternaście grup etnicznych kultywujących odmienne tradycje. W ciągu ostatnich dziewięciu lat zmieniło się dziewięciu prezydentów. Przepiękna stolica Quito, wielkością zbliżona do Warszawy i położona na wysokości prawie trzech tysięcy m. n.p.m., w 1978 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Także wiele innych policzalnych i niepoliczalnych "wyjątkowości" czyni ten kraj "jedynym w swoim rodzaju".

Quito nie jest jedynym miastem Ekwadoru wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do zaszczytnego grona dołączyła również Cuenca, urzekająca brukowanymi ulicami i marmurowymi, bielonymi budynkami oraz zachwycająca imponującymi katedrami. Architektura a także konserwatywni i wierni tradycjom mieszkańcy tworzą scenerię rodem z XVIII wieku.
 

Ekwador przecina tzw. Aleja Wulkanów.Majestaty niektórych z tych pięknych szczytów można podziwiać jadąc na dachu pociągu zwanego El Nariz del Diablo (Nos Diabła). Trasa kolei uznawana jest przez Ekwadorczyków za najtrudniejszą na świecie ze względu na liczne przepaści i wąskie przełęcze.

 


Wystarczy niespełna kilkugodzinna droga autobusem, aby z chłodnego i suchego klimatu andyjskiego przenieść się do gorącej i wilgotnej dżungli amazońskiej. Można tu spędzić noc w jednym z hoteli-szałasów, przy głośnym akompaniamencie żabich rechotów, ptasich krzyków i śpiewów cykad. A rano wyruszyć canoe w dół urwistego potoku i podziwiać niezwykłe rośliny i zwierzęta. Także można poznać życie rdzennych mieszkańców dżungli, którzy powiedzą o tajemnicach i możliwościach wykorzystywania magicznych roślin w medycynie lub gospodarstwie domowym.

W czasie od lipca do września u brzegów Ekwadoru odbywa się istny wielorybi spektakl. Te ogromne ssaki przybywają tu poprzez wybrzeże peruwiańskie z regionów Ziemi Ognistej w Chile, aby znaleźć swoją "drugą połówkę". Popisy, wyskoki z wody, harce to wszystko można obserwować w niewielkiej odległości od brzegu.


Wyspy Galapagos stanowią niekwestionowany raj dla wszystkich miłośników przyrody. Archipelag nigdy nie był złączony z kontynentem, czego efektem jest ogromna unikatowość występujących tam gatunków zwierząt i roślin. Rozwój tamtejszego życia w izolacji od ludzi i płynących od nich zagrożeń spowodował, iż mieszkające na wyspach zwierzęta pozostają niewzruszone obecnością człowieka. Nurkowanie w
towarzystwie żółwi, pingwinów, ryb płaszczek czy rekinów młotów, spacerowanie wśród setek wygrzewających się na słońcu legwanów, słoni morskich i gigantycznych żółwi czy podglądanie życia niebieskonogich głuptaków dostarcza niezapomnianych wrażeń.


Ekwadorczyków różni wiele, ale łączy jedno - piłka nożna! Grają wszyscy

i wszędzie: mężczyźni i kobiety. Dzieci, rodzice i dziadkowie. Na profesjonalnych boiskach, w parku, na polanie. A jak nie grają to... kibicują.

Kontrowersyjną dla europejskich smakoszy ciekawostką kuchni ekwadorskiej jest cuy, czyli... świnka morska, która od wieków spożywana jest w Andach, skąd się wywodzi. Za czasów Inków, te małe zwierzątka były wykorzystywane w obrzędach magicznych jako ofiary dla bogów. Dziś są jednym z podstawowych składników codziennego jadłospisu mieszkańców Ekwadoru. Potrawy z cuja przybierają różną formę, od prostych indiańskich dań, po bardzo ekskluzywne i drogie, oferowane turystom, naszym zdaniem nie zaszkodzi skosztować ...
 

Ekwador informacje ogólne