Fidżi - informacje ogólne

Fidżi jest jednym z największych archipelagów na Oceanie Spokojnym, składającym się z kilkuset wysp. Są to wyspy różnego pochodzenia: kontynentalnego, wulkanicznego i koralowego. Największe z nich to Vanua Levu i Viti Levu, na której znajduje się stolica Fidżi - Suva.
Rdzenni mieszkańcy Fidżi, to Melanezyjczycy, wielu posiada również krew polinezyjską, co jest bardzo widoczne we wschodniej części archipelagu. Drugą część stanowią mieszkańcy pochodzenia indyjskiego. Obydwie grupy wyróżniają się przede wszystkim uprzejmością i szacunkiem w stosunku do gości. Organizowane są tu, niemalże na każdą okazję, którą warto uczcić, uroczystości, na których np. prezentuje się Tabua, czyli zęby wieloryba, częstuje przysmakami, daje podarunki i popija vaqonę, albo inaczej kavę - narodowy napój Fidżi (napar ze sproszkowanych korzeni pieprzu metystynowego).

Klimat całego archipelagu jest gorący i na ogół wilgotny, jedynie na zboczach osłoniętych od wilgotnych mas powietrza panuje klimat suchy. W rezultacie na wyspach występują wilgotne lasy równikowe, a gdzieniegdzie sawanny. Fidżi pełne jest błękitnych lagun, czystych rzek i gór pokrytych zielenią lasów tropikalnych, i choć rozwój dotarł już do niektórych miejsc, większość obszarów nie zmieniła się, będąc wymarzonym miejscem dla miłośników przyrody i obserwatorów ptaków. Spośród 20 gatunków gadów, występują tu, odkryte dopiero 20 lat temu, iguany czubate- fenomen archipelagu. Duże, nowo otwarte parki narodowe pokryte są siatką krajobrazowych szlaków wędrownych oferując zwiedzającym trasy długie, dla lubiących trekking, i krótsze, idealne na popołudniowe spacery.

Spokojne laguny Fidżi i urozmaicona linia brzegowa stały się niezwykle popularne wśród nurków, amatorów surfingu oraz jako bezpieczne miejsce na kajak. Pod powierzchnią wody rozpościerają się rafy koralowe oraz głębokie obszary pelagiczne, w których występują wszystkie drużyny ryb. Ale to nie wszystko: golf, tenis i pływanie łódką są tutaj również bardzo popularne zarówno wśród mieszkańców jak i odwiedzających. Nie trzeba być przyrodnikiem by docenić urok tego wspaniałego wyspiarskiego kraju. W powszechnym mniemaniu obcokrajowców, Fidżi to raj na ziemi.

 

 
Fiji informacje ogólne