Domaine des Aravis

GÓRNA SABAUDIA, ALPY FRANCUSKIE
 
La Clusaz to największy obszar narciarski w Masywie Aravis, dysponują 132 km tras. Jeśli dodać do tego tereny narciarskie wokół miejscowości Le Grand Bornand, St Jean de Sixt i Manigod otrzymujemy łącznie 220 km tras, które objęte są jednym skipassem (Aravis Pass).
Lokalne tradycje narciarskie sięgają tutaj niemal 100 lat wstecz. Ta niegdys mała sabaudzka wioska przeistoczyła się współcześnie w nowoczesną stację narciarską której jednakże udalo się zachowac dawny klimat.
La Clusaz oferuje wielką różnorodność stoków. Mozna dostać się stąd na 5 połączonych ze sobą systemem wyciągów i kolejek terenów narciarskich : La Balme, L'Aiguille, Beauregard, La Croix Fry - Monigod - Merdassier, L'Etale. Sporo jest tu tras stromych i trudnych ale nie brakuje również stoków odpowiednich dla początkujących i dzieci. Jest to również doskonałe miejsce do uprawiania snowboardu, zwlaszcza dla osób które pierwsze zjazdy mają już za sobą. Znajdują się tu stoki do slalomu, do jazdy po muldach, snowpark, a przede wszystkim dużo atrakcyjnych terenów do jazdy poza trasami.
La Balme to atrakcyjny teren narciarski obejmujący w większości dość strome stoki (najlepsze czarne trasy znajdują się własnie tutaj) i doskonałe tereny do jazdy poza trasami. Wart zobaczenia jest piękny widok z Col du balme na masyw Mont Blanc.
Teren narciarski L'Aiguille jest doskonały do Freeride'u, dlugie trasy na Cret du Loup, wsród których szczególne miejsce zajmuje Le Mur Edgar - trasa do jazdy po muldach która swoją nazwę zawdzięcza Edgarowi Grospiron "Crazy Eddie" kilkatrotnemu zdobywcy Pucharu Świata w jeździe po muldach, złotemu medaliście olimpijskiemu z 1992 roku, który to tu doskonalił swoje umiejętności.
Beauregard to teren narciarski z najlepszym nasłonecznieniem, dużą ilością łagodnych, niebieskich tras oraz z przepięknymi widokami na dolinę La Clusaz oraz Alpy Sabaudzkie z masywem Mont Blanc.
Teren narciarski La Croix Fry - Manigod - Merdassier posiada dużą ilość łatwych tras podobnie jak obszar L'Etale.
Dla narciarzy biegowych przygotowano 70 km tras o róznym stopniu trudności. Najdłuższe i najbardziej ambitne przebiegają  przez Plalteau des Confins, wokół jeziora Lac des Confins. Mozna biegać także na niskich wysokościach po trasach położonych w rozległym dnie doliny La Clusaz oraz na nasłonecznionym obszarze Beauregard.
Sieć zimowych szlaków pieszych ma łączną dł. 35 km. Mozna tu wędrowac również na rakietach śnieżnych lub wziąć udział w konkursie budowy igloo.. Organizowane są tu również przejażdżki saniami motorowymi, zawody psich zaprzęgów, kursy paragliding'u. W La Clusaz znajduje się kompleks wodno-rekreacyjny z basenem krytym, podgrzewanym basenem zewnętrznym, jakuzzi, sauną. Można tu podziwiać liczne spektakle, koncerty, wieczory regionalne, pokazy sztucznych ogni, nocne jazdy na nartach z pochodniami i jarmarki. W weekendowe wieczory liczne bary i puby pełne są gości a miejscowe restauracje proponują regionalną sabaudzką kuchnię.

Rezerwacja: tel. 22 633-77-79