Gambia - Informacje ogólne

Gambia to najmniejszy kraj na kontynencie afrykańskim. Położony jest w Afryce Zachodniej, nad północnym Atlantykiem. Otoczony z trzech stron przez Senegal. Stolicą kraju jest Banjul. Kraj ten to wąski pas ciągnący się na przestrzeni ok. 400 km od wybrzeża atlantyckiego w głąb lądu, wzdłuż nizinnej rzeki Gambia. Rzeka płynie w rozległej dolinie, otoczonej niewysokimi wzgórzami i piaszczystym płaskowyżem. Leżące tam rezerwaty bogate są w przepiękną faunę i florę. Można tu podziwiać leniwie zażywające kąpieli hipopotamy, wiecznie spragnione zabawy małpy, eleganckie antylopy. Wyjątkowa ilość gatunków ptaków, zamieszkujących Gambię to ewenement na skalę światową.
Na pewno należy odwiedzić Makasutu czyli Święty Las. Okoliczni mieszkańcy nigdy tam nie chodzą, uważają bowiem, że ma w nim siedzibę sam diabeł! Gambijskie plaże są piaszczyste i szerokie. Ciągle jeszcze można na nich spotkać tradycyjne łodzie rybackie. Takimi łodziami można wyruszyć na odkrywanie dziewiczych zakątków gambijskiego wybrzeża.
Stolica kraju – Banjul, zachowała wiele z kolonialnego uroku. Życie miasta koncentruje się wokół kolorowego bazaru Albert Market. W pobliżu miasta Janjangbureh można obejrzeć prehistoryczny krąg kamienny. Kolorowo ubrani, uśmiechnięci ludzie witają turystów gościnnie i sympatycznie.

Gambia informacje ogólne