Gwadelupa - Informacje ogólne

Gwadelupa, departament zamorski Francji, leży w samym sercu archipelagu Małych Antyli. Zajmuje obszar dwóch wysp oddzielonych wąską cieśniną i z racji fantazyjnego kształtu nazywana jest często Wyspą Motylem. Wschodnie skrzydło, Grande-Terre to nizinna wyspa koralowa otoczona rafą. W jej krajobrazie dominują białe plaże i równiny porośnięte trzciną cukrową. Zachodnie skrzydło, Basse-Terre to górzysta wyspa porośnięta lasem deszczowym z malowniczymi wodospadami, gorącymi źródłami i wulkanem La Surfriere. Większość teretorium wyspy zajmuje Park Narodowy. Zaskakująca różnorodność pejzażu oraz połączenie cywilizacji z dziką naturą przyciąga tu wielu turystów, zauroczonych tak licznymi obliczami Gwadelupy, zwanej niekiedy ze względu na piękne miejsca do nurkowania, Szmaragdową Wyspą.  Szczegółowe informacje nr.tel.+4822 633-77-79

MAŁE ANTYLE
 

Wyspa Desirade :

Pierwsza wyspa z archipelagu Antyli Francuskich odkryta w 1493 roku przez Krzysztofa Kolumba w czasie jego drugiej wyprawy do Indii. Żyje na niej 1700 mieszkańców. Ma 11 km długości i 2 km szerokości.

Bariera koralowa otaczająca wyspę chroni dostęp do przepieknej plaży o białym piasku tworząc naturalny basen - akwarium ze spokojną wodą. Urocze miejsce na snorkeling, plażowanie i wylegiwanie się w promieniach słońca.

 

Wyspy Les Saintes :

  • Terre de haut, ma 4.6 km długości
  • Terre de bas, ma 4 km długości

Te dwie malusieńkie wysepki o niepowtarzalnej atmosferze odkryte zostały tak jak i pozostałe wyspy archipelagu w 1493 roku przez Krzysztofa Kolumba. Dziś to na Terre de haut przybywa większość turystów dzięki pozostawionych dekoracjach teatralnych z kręconych tu romańskich sztuk teatralnych. 

Fort napoleoński usytuowany na szczycie Mire góruje nad całym archipelagiem. Dominującą roślinnoscią są : agawy, aloesy, oraz liczne gatunki kaktusów.
 

Wyspa Saint Barthelemy :

Zajmuje powierznię 25 km 2. Posiada 22 różnorodne plaże, dziesiątki luksusowych boutików, setki domów kreolskich wraz z licznymi ogrodami. Wszystko to tworzy prawdziwy raj turystyczny i zapewnia niezapomniane przeżycia.

 

Wyspa Marie Galante :

Zajmuje 158 km2 powierzchni, posiada 83 km wybrzeża, najwyższe wzniesienie sięga 281 m npm.

Trzecia co do wielkości wyspa Karaibów Francuskich w swoim kształcie przypomina hiszpańskie sombrero . Leżą tu trzy duze miasta :

  • Grand-Bourg z 6244 mieszkańcami
  • Capesterne z 3825 mieszkańcami
  • Saint Luis z 3404 mieszkańcami

Podziwiać tu można XVIII-to wieczny zamek "Chateau Murat" - dawną posiadłość ziemską właścicieli upraw trzciny cukrowej, dziś muzeum sztuki tradycyjnej ludności miejscowej.

 

Wyspa Saint Martin :

Zajmuje 53 km2 powierzchni z 8000 mieszkańców. Wyspę te można podzielić na część północną należącą do części francuskiej i część południową należącą do części holenderskiej. Na Saint Martin bardziej popularny jest język angielski niż francuski, także jako waluta zdecydowanie dominuje dolar amerykański i amerykański sposób życia.

Plaże są dyskretnie położone, ciche, sprzyjające opalaniu całego ciała.

Saint Martin jest także oazą dla amatorów zakupów: alkohol, perfumy, aparaty fotograficzne, kamery video, sprzęt Hi Fi etc. można tu kupić w bardzo dobrych cenach.

Gwadelupa Informacje ogólne