Indie - Informacje praktyczne

 

PRZELOTY: Połączenia z 1 przesiadką do Delhi i Mumbaju oferują m.in. Lufthansa, Swiss, Austrian Airlines, Aeroflot. Lot główny trwa ok. 7-9 godzin. Osoby udające się na Goa mają do wyboru lot z 2 przesiadkami w porcie europejskim i Mumbaju lub  liniami Qatar Airways w porcie europejskim i Doha (najkorzystniejsze czasowo rozwiązanie). Przy programach łączących Radżastan z Goa/Kerala proponujemy przeloty do Delhi, a po zakończonym objeździe przelot z Udaipuru na Goa/do Kerali z przesiadką w Mumbaju. 
 

KLIMAT, KIEDY JECHAĆ?  W Indiach występują 3 pory roku: zima, lato i pora monsunów, czyli pora deszczowa.  Najlepszym okresem na podróż do Indii jest zima, trwająca od połowy listopada do marca (jeśli nie uwzględnimy w naszych planach terenów wysokogórskich w Kaszmirze, Sikkim, Ladakh i w północnym Asamie, gdzie panują niskie temperatury). W przeważającej części kraju jest wtedy ciepło i słonecznie. Noce i poranki bywają jednak chłodne, a nawet mroźne (Radżastan, Uttar Prades, Pendżab), tak więc warto zabrać ze sobą ciepły sweter. W Kerali, na południu kraju, sezon zaczyna się 1,5 – 2 miesiące później za względu na spóźnione w stosunku do innych regionów deszcze. Szczytem sezonu na plażowej Goa i we wspomnianej Kerali jest okres od stycznia do marca, kiedy można się kąpać w ciepłym morzu (27°C), powietrze jest suche, a niebo błękitne. W kwietniu zaczyna się upalne lato. Jest ono szczególnie uciążliwe w Radżastanie, gdzie temperatury przekraczają 40°C w cieniu, a w Kerali i na Goa znacznie wzrasta wilgotność powietrza. Jest to najlepszy okres na ucieczkę w wyżej położone obszary północnych Indii oraz Ghaty Zachodnie.
 Pora deszczowa zaczyna się w maju i pojawia się wraz z porywistym wiatrem w okolicach Bangaluru, Goa i Bombaju.  Ghaty blokują monsunowi dostęp do wybrzeża południowo-wschodniego, toteż jest ono nieco suchsze i nadal nadaje się na podróż. Najwyższe opady notowane są w lipcu, po czym słabną i na ogół ustają z końcem września i początkiem października.  Jesienny monsun, wiejący we wschodniej części Indii przynosi mniej deszczu, ale towarzyszą mu gwałtowne cyklony, które nawiedzają wybrzeża Zatoki Bengalskiej.
 

Czas: czas zimowy + 3,5 h, czas letni + 4,5 h
 

Język Urzędowy: hindi, angielski (pomocniczy)
 

Elektryczność: 230 V, wtyczki z trzema bolcami. Bardziej luksusowe hotele posiadają wejścia na wtyczki jakie są używane w Polsce.
 

Przepisy wizowe: od turystów z Polski wymagane jest posiadanie wiz turystycznych. Wiza turystyczna wielokrotnego  przekraczania granicy ważna jest 6 miesięcy i kosztuje 232 PLN. Do wizy potrzebne są 3 zdjęcia, wypełniony wniosek, formularz zdrowotny oraz paszport ważny 12 miesięcy. Można się o nią ubiegać w Ambasadzie Republiki Indii w Warszawie:

Ambasada Republiki Indii w Warszawie
Ul. Rejtana 15/2-7
02 – 516 Warszawa
tel. +48 22 8495800
czynne poniedziałki – piątki (oprócz śród)  w godzinach 9.00 – 12.00, 16.30 – 17.00
 

Waluta: Rupia indyjska (INR) = 100 pajs. W przybliżeniu 1USD = 40 INR. Zaraz po wylądowaniu warto wymienić obcą walutę w jednym ze stanowisk Thomas Cook. Kurs jest bardzo korzystny. W większych miastach i miejscowościach turystycznych z wymianą euro czy dolarów nie powinno być najmniejszych kłopotów. Walutę można również wymienić w hotelach, lecz kurs jest mniej korzystny od tego jaki oferują przedstawicielstwa Thomas Cook na terenie kraju. Bankomaty i banki wymieniające czeki podróżne znajdują się w większych miastach i miejscowościach turystycznych. Wymieniając pieniądze warto zatrzymać potwierdzenie, które może się przydać przy chociażby zakupie biletów kolejowych.
 

Zakupy i ceny: należy uważać na naciągaczy – przewodników, którzy namawiają turystów na wizytę w fabrykach i sklepach rękodzieła, należących rzekomo do ich rodziny i znajomych. Ceny są tam kilkakrotnie wyższe niż na lokalnych bazarach. Szczególnie uciążliwi są naciągacze w Delhi i Agrze. Znacznie wyższe ceny mają również restauracje podczas objazdu, gdzie zatrzymują się kierowcy naszego samochodu/busa. Za ten sam towar zapłacimy 2-10 razy mniej u uczciwego sprzedawcy. W Indiach przydają się umiejętności targowania się.
Woda 1l – 10 - 20 Rs
Kokos – 10 - 15 Rs
Piwo w restauracji – 60 – 300 Rs
Posiłek – średnio od 150 Rs
Internet – 30 Rs/h poza hotelem, od 150 Rs w hotelach
 

Zdrowie: brak obowiązkowych szczepień. Warto jednak zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B oraz wściekliźnie. Zagrożenie malarią istnieje na niektórych obszarach i to przez cały rok (z nasileniem podczas pory deszczowej). Najmniej zagrożone są stany północne, gdzie malaria niemal w ogóle nie występuje (Himacal Prades, Dżammu i Kaszmir, Sikkim). Należy uważać na ukąszenia przez węże. Turyści bardzo rzadko padają ich ofiarą, ale mimo wszystko należy zachować ostrożność, szczególnie na obszarach wiejskich.
 

Ruch uliczny: lewostronny
 

Obyczaje i etykieta: wchodząc do meczetu i większości świątyń należy zdjąć buty. Lewa ręka uważana jest za nieczystą, nie wolno więc nią wskazywać, jeść, dotykać świętych przedmiotów itp.
 
 

Indie informacje praktyczne Taj Mahal