Jamajka - Warto zobaczyć

Port Antonio: Znajduje się na wschodnim brzegu wyspy. Zachował piękno sennej rybackiej wioski, dającej turystom komfort w wielu małych hotelikach i rozkosznych willach. W cieniu Błękitnych Gór rozpościerają się poruszające duszę pejzaże, bujna roślinność, wodospady i jaskinie, a także słynna Błękitna Laguna. Odmładzająca kąpiel w wodach Błękitnej Laguny ma ponoć ten sam efekt jak kąpiel w legendarnej "Fontannie młodości". Port Antonio jest domem dla wielu sławnych ludzi szukających w tym starym portowym mieście spokoju i anonimowości. Teraz ciche miasteczko było ongiś miejscem dzikich hollywoodzkich przyjęć organizowanych przez Errola Flynna, którego gośćmi byli miedzy innymi Bette Davis, Ginger Rogers i wielu innych.

Góry Błękitne: charakteryzują je strome zbocza pokryte plantacjami kawy, z wiszącymi mostami i zapierającymi dech w piersi widokami.

Kingston: jest miastem zarówno nowoczesnym jak i historycznym i wydaje się tętnić własnym życiem.  Jest tu dużo do zobaczenia - teatry, muzea, ambasady i budynki rządowe. W stolicy Jamajki warto zobaczyć miejsca związane z Bobem Marleyem: Muzeum Boba Marleya (56 Hope Rd) znajdujące się w domu, w którym kiedyś mieszkał gwiazdor oraz jego pomnik (nieopodal stadionu piłkarskiego). Inną wartą zobaczenia atrakcją jest Devon House. Jest to ciekawy kolonialny budynek otoczony pięknym palmowym ogrodem. Na miejscu można skorzystać z restauracji, kawiarni i lodziarni.

Port Royal: pomimo spokojnego wyglądu miasto miało burzliwą przeszłość. Osławione jako główny piracki port Karaibów w końcu XVII wieku, było niegdyś znane jako “najniegodziwsze miasto na świecie", a również jako regionalna baza Brytyjskiej Marynarki Wojennej w czasie, gdy potęga ta na morzu kontrolowała świat. Większa część miasta została zalana po wielkim trzęsieniu ziemi w 1692r.
 

Ochio Rios / Runaway Bay: Położone w centrum północnego wybrzeża wyspy. Miasteczko z wielką różnorodnością hoteli, willi i przystani. Jest to idealne miejsce, z którego można rozpocząć wycieczki po wyspie samochodem albo autokarem. Znane ze swoich wodospadów Dunn’s River, ulubionego zakątka turystów, tropikalnych parków i plantacji. Zatoka Runaway Bay leży w odległości 30 km od Ocho Rios. Trelawny znajduje się w połowie drogi między Ocho Rios a Montego Bay.
 

Montego Bay:  Drugie co do wielkości miasto Jamajki, w którym znajdują się: jedno z dwóch miedzynarodowych lotnisk, zabytkowe budynki przypominające o kolonialnej przeszłości, duże centra handlowe oraz port dla statków pasażerskich. Montego Bay jest turystycznym kurortem od poczatku wieku, oferującym turystom różnorodne formy  zakwaterowania
 

Negril: Znajduje się w zachodniej części wyspy, sławne ze swojej 10-cio kilometrowej plaży o śnieżnobiałym piasku i wielu hoteli. Aby zachować wiejski pejzaż i atmosferę żaden budynek nie przekracza wysokości palmy. W północnej części plaże  charakteryzuje biały piasek, płytkie, krystaliczne morze, w południowej - liczne skały, pojawia się wybrzeże klifowe.
Inne atrakcje: jazda konna do wzgórz Negril, nurkowanie, pływanie kajakami, całonocne imprezy na plaży, liczne koncerty. Wzdłuż całego wybrzeża znajdują się liczne sklepiki z rzeźbami, płytami i pamiątkami.
 

Black River: W pobliżu Great Morass, przy odrobinie szczęścia można zobaczyć krokodyle i manaty. Nieco dalej niesamowity YS Falls, jeden z najciekawszych wodospadów, jaki można zobaczyć na wyspie. Składa się z ośmiu kaskad oddzielonych basenami z wodą, w których można pływać.

Spanish Town:  znajduje się tu barokowa katedra Santiago utrzymana w gregoriańskim stylu, malownicze uliczki z parterową zabudową oraz warty zobaczenia plac centralny.
 

Kraj Maroonów: interesujący region Jamajki utworzony przez zbiegłych niewolników w 1793 roku.  Zamieszkują oni trudno dostępne obszary Cockpit County w dalszym ciągu praktykując dawne tradycje związane z magią i wierzeniami obeah.

Jamajka warto zobaczyć wybrzeże