Jamajka - Informacje praktyczne

PRZELOTY: Na Jamajkę można się dostać z 1 przesiadką liniami Condor lub z 2 przesiadkami w porcie europejskim i w USA. Opcja przelotu przez Stany Zjednoczone zazwyczaj bywa znacznie tańsza, ale należy pamiętać, że wymagana jest amerykańska wiza.

KLIMAT/ KIEDY JECHAĆ: najlepszym okresem na podróż na Jamajkę jest okres od listopada do kwietnia. Upał jest wtedy mniejszy niż w lecie, a przede wszystkim powietrze jest mniej wilgotne. O tej porze roku zdarzają się przyjemne, chłodniejsze powiewy wiatrów napływające z północy zwane nortes. Podczas pory deszczowej trwającej od maja do października pada więcej na wschodnich stokach wyspy. Częste, lecz krótkotrwałe ulewy mają jednak niewielki wpływ na czas usłonecznienia. Minusem tej pory roku są jednak panujące upały i wysoka wilgotność powietrza. Niebezpieczne są huragany, które nawiedzają wyspę głównie od sierpnia do października.

CZAS: W okresie letnim różnica czasu między Jamajką i Europą wynosi  -7 godzin, w zimie zaś - 6 godzin.
 

JĘZYK URZĘDOWY: Językiem oficjalnym jest angielski. Jamajski język patios jest lokalnym dialektem – mieszanką angielskiego, hiszpańskiego i słów afrykańskich.

ELEKTRYCZNOŚĆ: obowiązują gniazdka amerykański, z 2 płaskimi bolcami.

PRZEPISY WIZOWE:  obowiązuje ruch bezwizowy.

WALUTA: dolar jamajski (JMD), 1 JMD = 100 centów, 1 USD = ok. 85 JMD. Wszędzie można płacić w USD i wymiana nie jest konieczna.

ZDROWIE: najczęstsze problemy zdrowotne związane są z nadmiernym korzystaniem z kąpieli słonecznych. Należy korzystać kremów z wysokim filtrem i unikać opalania w godzinach 10-14.00

OBYCZAJE I EYTKIETA: Jamajczycy są pogodni i z pewnością nie pruderyjni, ale także na Jamajce nie jest dobrze widziane chodzenie w bikini czy kąpielówkach po ulicach ani przebywanie na plaży bez biustonosza.
INNE: Narkotyki : Marihuana (ganja) jest uprawiana i sprzedawana na dużą skalę, ale mimo tego na Jamajce posiadanie, używanie i handel narkotykami jest zabroniony.
 

 

Jamajka informacje praktyczne plaże