Kambodża - Warto zobaczyć

ŚWIĄTYNIE ANGKORU

Wybudowany w IX-XIII wieku zespół świątyń i pałaców królewskich, nieopodal miejscowości Siem Reap należy do największych atrakcji turystycznych świata. Z liczącego ponad 100 obiektów zespołu do dnia dzisiejszego najlepiej zachowały się świątynie Angkor, Bayon, Ta Prohm i Banteay Srei. Cały kompleks został wpisany na listę UNESCO, co świadczy o jego międzynarodowej randze.
 

Angkor Wat – uznawana za największą sakralną budowlę świata. Dzięki misternym płaskorzeźbom i trójschodkowym piramidom, z których najwyższa ma 55m,  stanowi arcydzieło światowej architektury. Najsłynniejsza płaskorzeźba o wdzięcznej nazwie  „Spienianie oceanu mleka” składa się z 88 demonów i 92 bóstw mieszających  morskie wody w celu uzyskania eliksiru nieśmiertelności. Powstała w XII w jako siedziba władcy-boga. Otoczona jest ogromną fosą o wymiarach 1300 x 1500m. Słynne wschody słońca przyciągają codziennie tysiące turystów. 
 

Bayon – jedna z najpiękniejszych świątyń w całym kompleksie. Składają się na nią 54 wieże, każda z 4 ogromnymi twarzami hinduskiego Boga Awalokiteśwary. Powstała XIII w. za panowania Dżajawarmana VII. Świątynię najlepiej zwiedzać o świcie lub zachodzie słońca, kiedy gra cieni wzmaga niesamowite wrażenie, że jest się śledzonym na każdym kroku przez kamienne posągi.
 

Ta Prohm – sławę zawdzięcza ogromnym konarom porastającym ściany oraz filmowi „ Tomb Rider”  z Anjeliną Jolie, którego sceny kręcono na jej terenie. Rozpadające się labirynty korytarzy całkowicie opanowała tropikalna dżungla stwarzając scenerię, jakiej próżno szukać w innym miejscu na świecie. 

Banteai Srei – „Twierdza Kobiet” uważana za jeden z najcenniejszych zabytków sztuki khmerskiej. Słynie z misternych płaskorzeźb przedstawiających mitologiczne postaci, bóstwa i pochodzące z Mahabharaty i Ramajany tancerki apsary.JEZIORO TONLE SAP 

podczas półdniowej wycieczki z Siem Reap można wybrać się na rejs po największym jeziorze w Azji Południowo-Wschodniej Tonle Sap. Znajdują się na nim pływające wioski z chatami, kościołem, a nawet boiskiem do piłki nożnej.
 

PHNOM PENH

stolica Kambodży, gdzie znajdują się liczne świątynie-klasztory (m.in. Wat Ounalom, Wat Phnom, Wat Lang Ka), pałac królewski oraz muzeum narodowe eksponujące cenną kolekcję sztuki khmerskiej. W latach 70-tych wskutek rządów Czerwonych Khmerów miasto zostało prawie całkowicie wyludnione, a wielu mieszkańców wymordowano lub przesiedlono na wieś. Około 15 km na pd-zachód od cantrum znajduje się Pole Śmierci, gdzie zamordowano 17 tys. ludności. Dla upamiętnienia tego zdarzenia wybudowano szklany sarkofag zawierający ponad 8 tys. czaszek ludzkich.
 

SIHANOUKVILLE

Miejscowość wypoczynkowa nad Zatoką Tajlandzką, najsłynniejszy kurort wypoczynkowy w kraju. Może poszczycić się najładniejszymi plażami w Kambodży i ciepłą wodą przez cały rok. Znajdują się tutaj najlepsze hotele na wybrzeżu oraz liczne bary i restauracje. 
 

 

Kambodża wato zobaczyć świątynie