Kambodża - Informacje praktyczne


PRZELOTY:  Nie ma bezpośredniego przelotu z Europy. Należy przesiąść się w większym porcie azjatyckim: Bangkoku, Hong Kongu, Singapurze, Hanoi czy Sajgonie, do których lata wiele europejskich i azjatyckich linii lotniczych.  Zarówno stolica Phnom Penh, jak i Siem Reap, gdzie znajdują się Świątynie Angkoru, posiadają bezpośrednie połączenia z wymienionymi miastami.
 

KLIMAT; KIEDY JECHAĆ?:  Najlepsza pora na wyjazd do Kambodży to okres pomiędzy listopadem, a kwietniem. Panuje wtedy pora sucha i mniej uciążliwe upały. W maju zaczyna się pora deszczowa, która trwa do początku listopada.  Wszechobecna wilgoć sprawia wtedy, że uczucie gorąca staje się bardzo uciążliwe.
 

CZAS: + 6h
 

JĘZYK URZĘDOWY: kambodżański
 

ELEKTRYCZNOŚĆ: 230V/ 50 Hz
 

PRZEPISY WIZOWE:  Polscy obywatele mają obowiązek posiadania wiz, które można otrzymać na przejściach granicznych (potrzebna fotografia). Opłata wynosi 20 USD.
 

WALUTA:  W obiegu są dwie waluty, traktowane wymiennie: dolar amerykański i kambodżański riel. Normalną rzeczą jest płacenie w rielach, a otrzymanie reszty w dolarach i odwrotnie. 1 USD = ok. 4 rieli.
 

ZAKUPY I CENY: Kambodża to kraj tani. Warto zakupić ciekawe rzeźby i malowidła związane z khmerską sztuką ludową. Należy pamiętać, że na wywóz antyków trzeba mieć specjalne pozwolenie. 
 

ZDROWIE: Nie ma obowiązkowych szczepień. Zagrożenie malarią istnieje niemal wyłącznie na terenach wiejskich, głównie na południu kraju. Należy używać butelkowanej wody pitnej, także do mycia zębów.  Warzywa i owoce należy umyć i obrać przed jedzeniem.
 

RUCH ULICZNY:  prawostronny. Główne drogi są w dość dobrym stanie.
 

INNE: Karalne jest wywożenie autentycznych dzieł sztuki khmerskiej bez oficjalnego pozwolenia.


 

Kambodża informacje praktyczne