Kostaryka - Warto zobaczyć

Park narodowy Tortuguero
Położony jest nad Morzem Karaibskim, niedaleko granicy z Nikaraguą, około 2 godziny drogi od stolicy San Jose. Obejmuje ochroną około 19 tys. hektarów rozlewisk i terenów bagiennych. Charakterystycznym elementem jest sieć labiryntów-kanałów, które przecinają gęste zarośla. W ich wnętrzach żyje niezliczona liczba zwierząt, m.in. wyjce, małpy kapucynki, tukany, papugi, kajmany oraz słynne żółwie. Po terenie parku poruszać się można jedynie łodziami, a turystyczne pensjonaty ulokowane są nad brzegami kanałów oferując ciekawy program odkrywania cudów natury tego regionu. Tortuguero to również główny obszar lęgowy żółwi zielonych na Karaibach. W wiosce Tortuguero pomiędzy rzeką a brzegiem morza, znajduje się Centrum Badań Historii Naturalnej, w której oprócz ciekawego filmu edukacyjnego, obejrzeć można bogatą ekspozycję. Głównym okresem lęgowym dla żółwi zielonych są miesiące od lipca do października, a dla żółwi skórzastych okres od marca do maja.

Wulkan Arenal

Jest najbardziej aktywnym wulkanem Kostaryki i jednym z najaktywniejszych na świecie. Góruje majestatycznie nad płaskim terenem przez co jest widoczny z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Ciągłe erupcje wyrzucają w powietrze kłęby dymu i substancje piroklastyczne. Najbardziej spektakularny widok jest po zmierzchy – kolorowe fajerwerki i rozżarzona lawa tworzą niezapomniany spektakl. Wulkan wznosi się nad jeziorem o tej samej nazwie.  Atrakcją okolic Arenal są także gorące źródła Tabacon. Kompleks źródeł otwarty codziennie oferuje kilka naturalnych basenów o temperaturach od 34 do 400 C. Dla chętnych organizowane są trekingi, przejażdżki konno oraz raftingi w spienionych wodach tutejszych rzek.

Park Narodowy Wulkanu Poas
Położony jedynie 37 km od San Jose. Na jego terenie znajduje się jeden z najłatwiej dostępnych wulkanów, którego krater o średnicy 1,5 km i głębokości ok. 300 m, jest jednym z największych na świecie - można go podziwiać z tarasu widokowego. Dodatkową atrakcją parku są wodospady La Paz oraz ogrody pełne kolorowych motyli, kolibrów i licznych gatunków orchidei. 
 

Monteverde
Obszar położony ok. 180 km na północny-zachód od San Jose, obejmuje rezerwat Lasów Mgielnych. Rezerwat należy do prywatnej organizacji Tropical Science Center i jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc na Kostaryce. Żyje tu najbardziej kolorowy ptak tropików, zagrożony wyginięciem kwezal herbowy.  W tutejszych wilgotnych lasach chronionych jest 490 gatunków motyli, 100 gatunków ssaków oraz ok. 2.500 gatunków roślin. Dużą popularnością cieszą się canopy tour – jedne z najlepszych w całej Kostaryce.


Park Narodowy Manuel Antonio

Niezwykły i wart obejrzenia rejon Quepos i Manuel Antonio, położony jest ok. 2 godz. drogi od stolicy San Jose. Znajdują się tu malownicze plaże w licznych zatoczkach, nad którymi górują wysokie klify. Jaco i Quepos to jedne z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w tej części wybrzeża. Panuje tam atmosfera relaksu i zabawy, turyści mogą uprawiać wiele sportów wodnych.  Park Narodowy Manuel Antonio oddalony ok. 7 km od Quepos obejmuje trzy długie plaże, nad którymi wznoszą się wysokie klify porośnięte gęstą dżunglą zamieszkaną przez małpy kapucynki, leniwce, legwany oraz liczne ptactwo reprezentowane przez fregaty czy pelikany.
 

Półwysep Nicoya i Park Narodowy Corcovado

Półwysep Nicoya położony jest na południu Kostaryki i jest najdzikszym rejonem kraju. Znajdują się tu najbardziej dziewicze i majestatyczne lasy deszczowe oraz urozmaicone brzegi z piaszczystymi plażami i skalistymi przylądkami. Park Narodowy Corcovado obejmuje ochroną najtrudniej dostępne lasy deszczowe. Jest to niesamowita ciekawostka dla wytrwałych miłośników przyrody nie zważających na trudy podróży. W parku Corcovado żyje 6 gatunków dzikich kotów Kostaryki, m.in. jaguary i pumy, największa populacja papug szkarłatnych w Ameryce Środkowej oraz motyli i tapirów
Do ciekawostek tego rejonu trzeba też zaliczyć wyspę Caño, będącą miejscem godów 40-tonowych humbaków, przybywających tu w tym celu w miesiącach od grudnia do kwietnia.

Kostaryka warto zobaczyć przyroda, biuro podrózy New Poland
Tortuguero Kostaryka