Kostaryka - Informacje praktyczne

PRZELOTY:  Proponujemy przeloty z 2 przesiadkami liniami KLM. Dobrą cenę za przelot można uzyskać przesiadając się w USA, trzeba jednak pamiętać, że wymagana jest wtedy amerykańska wiza. Ceny za przelot zaczynają się od 3800 PLN. Główny lot trwa ok. 10-11h.
 

KLIMAT; KIEDY JECHAĆ?: Na Kostarykę najlepiej wybrać się w okresie od grudnia do kwietnia, kiedy panuje pora sucha i dzienny czas usłonecznienia jest zdecydowanie największy (7-9h). Temperatury różnią się nieznacznie pomiędzy sezonami, a czynnikiem mającym na to największy wpływ jest wysokość terenu. Na nizinach i na wybrzeżu temperatury są wysokie i osiągają ok. 31° C przez cały rok. Na centralnej Mesecie (San Jose i okolice) jest wtedy bardzo wietrznie, przez co temperatura odczuwalna powietrza jest relatywnie niższa (T max. wynosi ok.24° C). Natomiast planując wizytę w górach warto mieć ze sobą coś ciepłego do ubrania o każdej porze roku, gdyż w strefie wulkanów zdarzają się przymrozki. Pora deszczowa trwa od maja do listopada i jest to także okres największych upałów. Opady pojawiają się przeważnie po południu, umożliwiając zwiedzanie w godzinach porannych. Warto pamiętać, że po stronie Morza Karaibskiego (Tortuguero) pora sucha nie występuje i opady mogą zdarzyć się każdego dnia. Temperatura morza wynosi przez cały rok 27-28° C zarówno w Oceanie Spokojnym jak i w Morzu Karaibskim.
 

CZAS: - 7h
 

JĘZYK URZĘDOWY: hiszpański
 

ELEKTRYCZNOŚĆ: 110 V, wtyczki amerykańskie
 

PRZEPISY WIZOWE: Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy.
 

WALUTA: colon kostarykański, 1 USD = ok. 500 COL. W większości przypadków nie ma potrzeby wymiany dolarów na lokalną walutę, aczkolwiek dość popularne jest wydawanie reszty w colonach. Mogą wystąpić problemy z wymianą EUR, więc lepiej mieć ze sobą dolary.


ZAKUPY I CENY: Przede wszystkim warto kupić słynną kostarykańską kawę. Cafe Britt jest jedną z najlepszych na świecie. Firma ta produkuje również pyszny likier kawowy. Popularnymi pamiątkami są wyroby z drewna – miski, talerze, pudełka,  z których słynie górskie miasto Sarchi oraz fabryki w Belo Horizonte, a także wyroby skórzane pochodzące z Mesety Centralnej. Należy unikać wyrobów szylkretowych, ze skór ocelotów, jaguarów, krokodyli, kajmanów i jaszczurek. Ceny posiłków w restauracjach oscylują w granicach 20-35 USD (restauracje średnio drogie) i ok. 50-60 USD restauracje droższe.
 

ZDROWIE: Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych mimo panującego na większości terytorium kraju klimatu tropikalnego. Nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna utrzymana jest na stosunkowo wysokim poziomie i jest łatwo dostępna w większych miastach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 20-30 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD. Zaleca się mycie owoców przed jedzeniem oraz picie wyłącznie wody butelkowanej.
 

RUCH ULICZNY:  prawostronny
 

OBYCZAJE I ETYKIETA: Na Kostaryce strój topless nie jest akceptowany, podobnie jak chodzenie w kostiumie kąpielowym w miejscach publicznych.
 

INNE: Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 26 USD od osoby – płatna w gotówce. Warto wiedzieć, że mimo uruchomionego roamingu telefony komórkowe często nie działają. Na Kostaryce nie ma usługi pre-paid, natomiast bardzo dobrze rozwinięta jest sieć telefonów publicznych.

 

 

Kostaryka Informacje praktyczne, biuro podroży New Poland