L'Espace Killy

ALPY FRANCUSKIE

 

L'Espace Killy to jeden z bardziej znanych narciarskich regionów Alp, łączący dwie górskie miejscowości: Val d'Isere oraz Tignes.
Nazwa obszaru pochodzi od nazwiska jednego z najsłynniejszych francuskich narciarzy - Jean-Claude'a Killy, dla upamiętnienia jego sportowych sukcesów, który tutaj właśnie zdobywał swoje umiejętności. Mieszkańcy z podziwem mówią, że jest to "le plus bel espace de ski du monde" - najpiękniejsza przestrzeń narciarska świata... i mają w tym twierdzeniu sporo racji.
Śnieżne królestwo obejmujące Tignes i Val d'Isere to surowe szczyty i wspaniałe kotły śnieżne.
Espace Killy to dwa potężne lodowce, obszar zawierający się pomiędzy 1550 a 3455 m n.p.m.. Ponad 300 km wspaniale przygotowanych tras (198 km zielonych i niebieskich, 75 km czerwonych i 27 km czarnych). Bez wątpienia Espace Killy to jeden z trzech najlepszych narciarskich regionów Francji, wspaniałe miejsce zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących narciarzy. Potężny, rozległy obszar obejmujący łącznie ponad 10.000 ha gór, wspaniałe warunki śniegowe, doskonale przygotowane trasy oraz fantastycznie rozbudowana sieć wyciągów, spawiają że każdy, bez względu na umijętności znajdzie tu dla siebie miejsce. To prawdziwy raj dla narciarzy. Jedną z większych atrakcji Espace Killy jest obsługiwany przez wyciągi teren do jazdy poza wytyczonymi szlakami, jeden z najlepszych na świecie. Polecamy trasę Col Pers, ze szczytu lodowca do stacji wyciągu kabinowego Le Fornet - piękne, zapierające dech widoki Alp.
To właśnie w Val d'Isere i Tignes, każdego roku, odbywa się jesienna inauguracja zawodów o Puchar Świata.  W 1992 roku, podczas Olimpiady Zimowej, na trasie Bellevarde, zorganizowano jeden z najbardziej widowiskowych konkursów - slalom alpejski mężczyzn.

 

Najdłuższy zjazd:
Tignes, trasa Genepy, 5,5 km długości, różnica poziomów 913 m , łatwa

Najtrudniejsze zjazdy:
Tignes - Le Vallon de la Sache, 2,8 km dłuości, rożnica poziomów 770 m,
Val d'Isere - La Face de Bellvarde  (pierwsza część trasy olimpijskiej jest zamknięta), 2,7 km długości, różnica poziomów 930m.


Rezerwacja : tel. 22 633-77-79

Alpy Francuskie, Espace Killy, mapa tras