Malezja - Warto zobaczyć

KUALA LUMPUR
Stolica Malezji, jedna z najnowocześniejszych metropolii Azji. Znamy ją przede wszystkim z Petronas Twin Tower - najwyższego na świecie biurowca, który liczy 452 m wysokości i 88 pięter oraz ze wspaniałej wieży telewizyjnej, czwartej co do wielkości na świecie. Poza licznymi drapaczami chmur, luksusowymi hotelami i centrami handlowymi Kuala Lumpur to także piękne meczety, świątynie hinduskie, malownicze ogrody oraz autentyczna dzielnica chińska z prawdziwymi zakładami szewskimi, fryzjerskimi oraz straganami, gdzie można kupić wszystko - od artykułów gospodarstwa domowego, poprzez odzież, wyroby jubilerskie, aż po zioła i przyprawy.

 

PARK NARODOWY TAMAN NEGARA
Jeden z najpopularniejszych parków narodowych Malezji. Położony jest na obszarze ponad 4 tys. km2, w centralnej części Półwyspu Malajskiego obejmując najwyższy szczyt Gunung Tahan 2.150 m n.p.m. Tutaj na ogromnym terenie porośniętym przez dżunglę liczącą miliony lat spotkać można niezwykłe bogactwo fauny i flory - liczne gatunki ptaków, dzikie bawoły, dziki, gibony, makaki oraz niezliczone okazy owadów.

Wizyta w Taman Negara to niezapomniana uczta dla miłośników przyrody i osób szukających przygody. Tutaj organizowane są spływy łodziami oraz trekingi po dżungli i wiszących mostach, a przy odrobinie szczęścia spotkać można rdzenną ludność Orang Asli prowadzącą koczowniczy tryb życia.
 

MALACCA
Historyczne miasto i port, którego lata świetności przypadają na wiek XVI-XVII, kiedy Malacca była centrum wymiany handlowej między Wschodem i Zachodem. Miasto położone jest ok. 140 km na południe od Kuala Lumpur i z pewnością jest warte odwiedzenia. Zobaczyć tutaj można wiele ciekawych zabytków kolonialnych po panujących tutaj kolejno Portugalczykach, Holendrach i Anglikach, ale również wspaniałą dzielnicę chińską pełną malutkich galerii i antykwariatów oraz zabytkowych domów chińskich.

 

LANGKAWI
Archipelag Langkawi obejmujący 99 wysp położony jest przy zachodnim wybrzeżu Malezji na wodach Morza Andamańskiego. Największa z nich o tej samie nazwie zajmuje powierzchnię ok. 478 km2.

Wyspa słynie z szerokich piaszczystych plaż okolonych maleńkimi wysepkami, tropikalnych lasów deszczowych oraz bogactwa fauny i flory. Turystyka na Langkawi zaczęła się rozwijać stosunkowo niedawno i od samego początku nadano jej charakter ekologiczny. Będąc na Langkawi zobaczycie Państwo lasy deszczowe z wodospadami, barwny Park Ptaków, farmę krokodyli i Akwarium "Podwodny Świat" z egzotycznymi gatunkami ryb. Zachęcamy również do eskapady na malownicze sąsiadujące wysepki kryjące wiele tajemniczych jaskiń.

 

WYSPA REDANG
Wyspa Redang położona jest na Morzu Południowochińskim, 22 km od wschodniego wybrzeża Malezji. Razem z 8 innymi wysepkami należy do Morskiego Parku Narodowego, który utworzony został w 1991 roku. Od tej pory, wyspy stały się popularnym miejscem wypoczynku.

Niewielka wyspa Redang liczy 7 km długości i 6 km szerokości. Są tu piękne plaże z piaskiem białym jak mąka, krystalicznie czyste wody, w których można znaleźć niezwykłe ogrody rafy koralowej pełne bajecznych ryb i żółwi. Wszystko to czyni to miejsce jednym z najbardziej atrakcyjnych do wypoczynku, a także jednym z najlepszych miejsc do nurkowania w całej Malezji. Jest rajem dla poszukujących prywatności, odosobnienia, ciszy i spokoju.

Oprócz nurkowania wyspa oferuje również inne sporty wodne - łódki, kajaki, rowery wodne, windsurfing. Na wyspie znajduje się również fragment dżungli, gdzie zobaczyć można malownicze wodospady, jeziorka oraz liczne okazy egzotycznej fauny i flory. Na odludnych zatoczkach można też zobaczyć żółwie składające jaja.

 

WYSPA BORNEO
Trzecia pod względem wielkości wyspa na świecie - Borneo o powierzchni 736 tys. km2, leży na równiku na Morzu Południowo-Chińskim. Terytorium Borneo podzielone jest między Indonezję (Kalimantan), Sułtanat Brunei oraz Malezję. Północna część Borneo należąca do Malezji dzieli się na 2 stany Sabah i Sarawak. Turystów przyciągają w ten rejon liczne atrakcje: wielowiekowe lasy deszczowe zamieszkane przez rzadkie gatunki zwierząt: m.in. orangutany i nosacze; bezludne wyspy, na których plażach żółwie składają jaja, bogata kultura etniczna i różnorodność ludów tu żyjących. Tutaj wypocząć też można na piaszczystej plaży w luksusowym hotelu lub wspiąć się na najwyższy szczyt Azji Południowo-Wschodniej, jakim jest Mount Kinabalu mierzący 4.101 m n.p.m. i stąd podziwiać wspaniałą panoramę lub zapierający dech w piersi wschód słońca.
Borneo oferuje też spływy łodziami, trekingi po dzikiej dżungli oraz fascynujące spływy pontonowe we wzburzonych rzekach.

Malezja warto zobaczyć przyroda