Malezja - Informacje praktyczne

 

KLIMAT; KIEDY JECHAĆ?: W Malezji przez cały rok panuje klimat gorący i wilgotny. Jedynie w wyżej położonych terenach Cameron Highlands temperatury powietrza są umiarkowane.  Najlepszym okresem na zwiedzanie  Malezji jest nasze lato, od czerwca do końca września. Opady na Półwyspie Malajskim, Borneo i wyspie Redang są wtedy najmniejsze. Wypoczynek na zachodnim wybrzeżu (Langkawi, Penang) najlepiej zaplanować w terminie od grudnia do końca marca, ze względu na niskie opady i duże usłonecznienie.
 

CZAS: + 6h
 

JĘZYK URZĘDOWY: malajski (bahasa). W miejscach turystycznych język angielski jest powszechnie używany.
 

ELEKTRYCZNOŚĆ: 240V, gniazdka brytyjskie (trójbolcowe). W większości hoteli kontakty dostosowane są do gniazdek europejskich lub dostępne są adaptery.
 

PRZEPISY WIZOWE: Przy pobytach do 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Paszport musi być ważny min. 6 m-cy od daty wjazdu na teren Malezji. 

Ambasada Malezji
ul. Gruzińska 3, 03-902 Warszawa
tel. 617 31 44, 617 44 13
fax 617 62 56
e-mail: mwwarsaw@poczta.neostrada.pl


Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Malezji
Malezja, Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000
Tel.: +60 3 2161 0780
Tel. dyżurny: +60 12 200 9224
Faks: +60 3 2164 9924
kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.kualalumpur.msz.gov.
 

WALUTA: 1 ringgit (RM) = 100 sen, 1 USD = ok. 3,28 RM, 1 Euro = ok. 4,49 RM
 

ZAKUPY I CENY: Szczególnie popularny jest batik. Poza tym warto zakupić ubrania, rzemiosło, czy sprzęt elektroniczny. Robiąc zakupy na bazarach warto się targować. Ekskluzywne sklepy z ubraniami światowych marek nie należą do najtańszych jak na tę część świata. Kosztownym produktem w Malezji jest alkohol.  
 

ZDROWIE: Nie ma obowiązkowych szczepień ochronnych. W Parku Narodowym Taman Negara oraz w lasach deszczowych należy uważać na pijawki (niezbędne długie spodnie i buty za kostkę). Opieka medyczna na dość wysokim poziomie. W cięższych przypadkach pacjenci przewożeni są do wyspecjalizowanych klinik w Kuala Lumpur.
 

RUCH ULICZNY:  lewostronny
 

OBYCZAJE I ETYKIETA: Wchodząc do meczetów oraz domów należy zdjąć obuwie oraz mieć zakryte nogi i ramiona. Tradycje islamskie są szczególnie przestrzegane na wschodnim wybrzeżu.
 

INNE: za posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków może grozić kara śmierci.
 

Malezja mały orangutan