Martynika - Informacje ogólne

To wulkaniczna wyspa, zdominowana krajobrazowo przez Górę Pelée, leżąca w samym centrum Archipelagu Wysp Zawietrznych na Małych Antylach, tylko 8 godzin samolotem z Paryża. 

Ta skąpana w tropikalnym słońcu wyspa jest otoczona z jednej strony wodami Oceanu Atlantyckiego, a z drugiej wodami Morza Karaibskiego. Połączenie atrakcji wodnych, dobrego jedzenia i turystyki składa się na bogatą ofertę tego regionu głównie dzięki zróżnicowanemu krajobrazowi. Martynika jest wyspą kontrastów: z górami i równinami, z lasami równikowymi i sawannami, z polami trzciny cukrowej, ze stromymi wybrzeżami nad Atlantykiem i z długimi, piaszczystymi plażami oraz z turkusowymi wodami Morza Karaibskiego. Przez tubylców określana jest jako „Madinina”, czyli wyspa kwiatów- i rzeczywiście tutejsza roślinność egzotyczna (m.in. piękne kwiaty jak hibiskusy, magnolie, anturium) zachwyca swoją bujnością i kolorami.


Kuchnia kreolska to prawdziwe święto. Łączy w sobie bogactwo smaków i kolorów oraz tworzy niezwykły charakter tej wyspy. Odkrywanie egzotycznych przysmaków kuchni kreolskiej najlepiej rozpocząć od wypicia koktajlu „ti'punch”, którego jednym z głównych składników jest rum. Zresztą rum z Antyli uważany jest za jeden z najlepszych na świecie, a uzyskuje się go w procesie destylacji soku z trzciny cukrowej. Inne specjalności kuchni kreolskiej to m.in.: kulki z dorsza, specjalne kiełbaski zwane jako „boudin”, dania z kurczaka lub z wieprzowiny z przyprawami, owoce morza (langusty, faszerowane kraby itd.), desery z owoców tropikalnych (np. krem albo sorbet kokosowy, ciasto ananasowe). Spożywanie posiłków jest na Antylach bardzo celebrowane w gronie najbliższych, nierzadko na plaży.


Uroczystości i festiwale:
obchody Wszystkich Świętych, festiwal "Jazz na Martynice" (grudzień), karnawał (luty/marzec), międzynarodowy tydzień żeglarstwa (marzec), regaty (czerwiec). Co więcej, w ciągu roku każda miejscowość uroczyście obchodzi dzień swojego patrona. Największym świętem na Antylach pozostaje jednak wspomniany już karnawał, którego obchody rozpoczynają się po święcie Trzech Króli. 
 
Martynika informacje ogólne, plaże