Martynika - Informacje praktyczne

Język - Językiem urzędowym jest francuski. Natomiast mieszkańcy Martyniki posługują się między sobą językiem kreolskim.

 

Stolica - Fort-de-France.

 

Powierzchnia - 1100 km2 (wyspa ma 60 km długości i ok. 20 km szerokości).


Mieszkańcy
- Liczba ludności wynosi 393 tys. Mieszkańcy są zróżnicowani pod względem etnicznym - są to Murzyni, Mulaci, Hindusi, Chińczycy, Kreole i Europejczycy.

 

Religia - większość mieszkańców wyznaje katolicyzm.

Waluta -
Walutą obowiązującą na Martynice jest Euro. Karty kredytowe są akceptowane w dużych hotelach i restauracjach. Natomiast lepiej nie posługiwać się czekami, gdyż w większości miejsc nie są przyjmowane.

Czas
- Przesunięcie czasowe wynosi 5 godzin w zimie (tzn. że gdy w Warszawie jest 12 w południe, na Martynice jest 7 rano) i 6 godzin w lecie (w Warszawie południe, a na Martynice 6 rano).

 

Transport - Lot z Francji na Martynikę łącznie trwa 8-9 godzin. Na wyspie można wynająć samochód albo też skorzystać z taksówek (są dość drogie) lub z mini-busów (te ostatnie są tańsze, ale trzeba być przygotowanym na długie oczekiwanie na ich przyjazd). Popularnością na Martynice cieszy się natomiast jazda autostopem - specyfiką jest zwyczaj podnoszenia ramienia, a nie kciuka, aby przyciągnąć uwagę kierowców. Można również podróżować statkami (w obrębie jednej wyspy lub z jednej wyspy na drugą).
Martynika plaża