Meksyk - Wycieczki

Chichen Itza - jeden z 7 cudów świata !!!

Nazwa Chichen Itza znaczy 'Źródła ludu Itza', którego przedstawiciele założyli miasto wokół dwóch cenote - świętych zbiorników wodnych. Pierwsze budowle tu wzniesione (700-900 n.e.) wykazują cechy rodzimej architektury Majów. W IX wieku miasto zostało opuszczone z niewyjaśnionych powodów i zasiedlone ponownie pod koniec X w. Późniejsze budowle (900 - 1150 n.e.) zaznaczone są silnymi wpływami kultury Tolteków, którzy najechali miasto przenosząc się na niziny ze swej stolicy Tuli położonej na wyżynie, na północ od miasta Meksyk. Kultura Tolteków stopiła się z kulturą Majów i sprawiła, że Chichen Itza jest niepowtarzalnym miejscem pośród jukatańskich wykopalisk. Wspaniały El Castillo, (Zamek), Platforma de Venus (Platforma Wenus), Templo de los Guereros (Światynia Wojowników) i wiele innych budowli to wybitne dzieła architektury, które powstały w szczytowym momencie kulturowego wpływu Tolteków. W XV w. z nieznanych przyczyn miasto zostało opuszczone ale aż do przybycia pierwszych hiszpańskich zdobywców (1530 r.) było celem pielgrzymek i pełniło funkcję centrum religijnego.

Tulum i Xel-ha
Całodzienna wycieczka, w programie której jest zwiedzanie budowli starożytnego miasta Tulum i kilkugodzinny pobyt w parku narodowym Xel-ha.
 

Tulum

Większość archeologów uważa, że Tulum powstało w latach 900 - 1200 naszej ery, u schyłku cywilizacji Majów. Tutejsze budowle pozostają pod silnym wpływem tolteckim, w niczym jednak nie przypominają majestatycznych piramid w Chichen Itza. Wszyscy zwiedzający to miejsce są oczarowani urokiem otoczenia. Jednym z największych atutów Tulum jest jego położenie na skraju malowniczego urwiska, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na znajdującą się niżej białą plażę, obmywaną turkusowymi wodami Morza Karaibskiego. Mury obronne otaczające Tulum z trzech stron (z czwartej jest morze) chroniły miasto w okresie wojen między majowskimi miastami-państwami. Miasto zostało opuszczone przez mieszkańców w kilkadziesiąt lat po hiszpańskim podboju.
 

Isla Mujeres  - Wyspa Kobiet

Całodzienna wycieczka statkiem na tropikalną wyspę słynącą z rozległych plaż i wspaniałych terenów do nurkowania, gdzie można oglądać zatopione statki i piękne rafy w krystalicznych wodach Morza Karaibskiego.

Osoby nie zainteresowane nurkowaniem mogą wybrać się na przejażdżkę mele-xami po malowniczej wyspie, która była przy-stankiem dla Majów zmierzających na wyspę Cozumel, by oddać cześć bogini płodności Ixchel.


Xcaret
Całodzienna wycieczka do parku Xcaret położonego 15 minut na południe od Playa del Carmen.

Nazwa Xcaret oznacza w języku Majów 'Święty Raj Natury'. Centralnym punktem parku jest podziemna rzeka łącząca małe krasowe jeziorka (cenotes) ukryte w jaskiniach. Wyprawa snorkelingowa po rzece dostarczy niezapomnianych wrażeń. Na terenie parku, wśród gęstej tropikalnej roślinności znajdują się małe świątynie Majów, akwaria z żółwiami, ptaszarnia, stadnina koni, farma motyli, orchidearium, naturalna laguna z ciepłą wodą Morza Karaibskiego, gdzie do zabawy zapraszają delfiny (atrakcja płatna dodatkowo).

Rezerwacje i szczegółowe informacje nr.tel.+4822 633-77-79

Meksyk wycieczki fakultatywne