Nowa Kaledonia - Informacje ogólne

Nowa Kaledonia, kraina głębokiego błękitu wody i słonecznych plaż, składająca się z wyspy Grande Terre i wysp przybrzeżnych (tj. Wyspy Lojalności, Pins, Chesterfield), tworzy francuskie terytorium zamorskie. Stolicą tego rajskiego skrawka ziemi jest kolorowe i tętniące cały czas życiem miasto Noumea. Niegdyś karna kolonia dla francuskich kryminalistów i przeciwników władzy, po której pozostały ruiny dawnego więzienia, od 2010 roku pełni rolę gospodarza najbardziej elitarnych zawodów kite'owych – Kite Pro World oraz jest coraz bardziej rozpoznawalnym ośrodkiem sportów wodnych. Amatorzy kitesurfingu mają w Nowej Kaledonii zagwarantowane emocje od świtu, do zmierzchu. Mnogość spotów do pływania - od tych z ekstremalnymi warunkami jak Anse Vata Bay gdzie silny wiatr zderza się z wysoką falą, po wybrzeże Sainte-Marie pozwalające na stawianie pierwszych kroków na desce.

Aby poczuć dziewiczą atmosferę wyspy koniecznie trzeba wybrać się na  trekking po okolicznych górach, lub zakosztować ekscytującej wspinaczki. Godne polecenia są również atrakcje przyrodnicze, np. 100-metrowy wodospad Tao, malownicze formy skalne w pobliżu miasteczka Hienghene i przepiękna wysepka Ile des Pins (Wyspa Sosen) za wspaniałymi plażami i górami, na której warto wybrać się na spływ kajakowy w Upi Bay. Na Wyspach Lojalności czekają na Państwa klify Lekiny, wybrzeża Mare, oraz wyspa Lifou idealna dla miłośników nurkowania. Flora i fauna przepięknie łączą się ze sobą zapierając dech w piersiach. Lasy mangrowe, drzewa tropikalne... ale również majestatyczne ryby i ssaki morskie (żółwie, wieloryby, krowy morskie ..) zmienią Państwa pobyt w niezapomnianą podróż.

Nowa Kaledonia jest to również idealne miejsce na 100% relaks niczym z pocztówki, podczas którego można rozkoszować się w kuchni lokalnej. Dania składają się głównie z ryb, owoców morza i warzyw. Jedną z tradycyjnych potraw jest bougna: gulasz z mięsa lub ryb, podawany ze słodkimi ziemniakami w mleku kokosowym, duszone w zakopanym piecu z gorącymi kamieniami.


Nowa Kaledonia informacje ogólne