Nowa Zelandia - Informacje ogólne

W Nowej Zelandii proponujemy wyjazdy szytę na miarę o dowolnej długości, terminie  i o  dowolnym programie spełniającym Państwa oczekiwania. W celu zobaczenia najważniejszych miejsc na Wyspie Północnej i Południowej trzeba poświęcić min. 2 tygodnie.  Wyjazd warto rozpocząć w Aukcland na Wyspie Północnej, a zakończyć w Christchurch lub Quennstown na Wyspie Południowej (lub odwrotnie). Ze względu na kosztowny serwis prywatny w Nowej Zelandii warto skorzystać z opcji obejmującej wynajem samochodu i korzystanie z wycieczek fakultatywnych w niewielkich, międzynarodowych grupach. Jest to najpopularniejsza forma zwiedzania Nowej Zelandii. W naszej ofercie znajdą Państwo wszystkie kategorie zakwaterowania od nowoczesnych i wyjątkowych lodgy, po dogodnie zlokalizowane pensjonaty i motele. Chętni mogą połączyć zwiedzanie Nowej Zelandii z Australią lub wypoczynkiem na Fidżi.

INFORMACJE O KRAJU
Z geologicznego punktu widzenia Nowa Zelandia jest bardzo młoda - wyspy oddzieliły się od kontynentu australijskiego zaledwie 90 mln lat temu. Pod względem geologicznym to bardzo niespokojny zakątek świata.
Dwie płyty tektoniczne - pacyficzna i indyjsko-australijska - zderzają się dokładnie pod Nową Zelandią - na linii biegnącej od Zatoki Obfitości przez Wellington i wzdłuż całej Wyspy Południowej. Na Wyspie Północnej ścieranie się płyt powoduje wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi, niemniej zjawiskom tym wyspa zawdzięcza niezwykłe gorące źródła na Płaskowyżu Centralnym i wyjątkowo malownicze szczyty w Parku Narodowym Tongariro.
Góry ciągnące się łańcuszkiem od White Island - dymiącego wulkanu wyrastającego z Zatoki Obfitości - do Tongariro są południowo-wschodnim zwieńczeniem Ognistego Pierścienia Pacyfiku, opasującego niemal cały Ocean Spokojny wieńcem aktywnych wulkanów i stref sejsmicznych.
Wyspa Południowa leży nad uskokiem alpejskim, przebiegającym wzdłuż całego łańcucha Alp Południowych. Góry wypiętrzają się nadal - ziemia stale tu drży i osuwa się, a polodowcowy krajobraz (wspaniałe ośnieżone szczyty, lodowce, jeziora i fiordy) nieustannie kształtuje się od nowa.
Nowa Zelandia informacje ogólne
fot. Tony Brunt