Oman - Warto zobaczyć

MUSCAT

Stolica Omanu Muskat to niezwykle malowniczo położone miasto w którym piaszczyste plaże przeplatają się ze urwiskami skalnymi. Miasto rozdzielone jest pasmami skalistych gór a wejścia do niego od strony morza strzegą fortyfikacje wzniesione na wysepkach i szczytach okolicznych wzgórz.  Posiada dwa porty utworzone w naturalnych zatokach otoczonych skałami. Fortece przetrwały do dzisiejszego dnia dodając uroku miejscowemu  krajobrazowi, zwłaszcza nocą, wyglądają imponująco w świetle reflektorów.
Muskat różni się od innych stolic krajów arabskich. Niewiele tu można znaleźć nowoczesnej architektury w postaci błyszczących szkłem i aluminium drapaczy chmur. Te nieliczne skupione są w dzielnicy biznesu, Ruwi. Muskat, miasto żywego i prawdziwego orientu, jest miejscem, gdzie mieszkańcy żyją spokojnie pilnie strzegąc tradycji.

W Muskacie warto zobaczyć Muzeum Historii Naturalnej, Wielki Meczet, który jest jednym z największych na świecie. Jego wnętrza zachwycają bogatymi zdobieniami i żyrandolami oraz największym na świecie dywanem pokrywającym całą salę do modlitw o powierzchni 4300 m2. Godny polecenia jest również autentyczny, najstarszy targ (souq) Omanu, gdzie można poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca przepełnioną orientalnymi zapachami.

 

FRANKINCENSE LAND MUSEUM

Rząd Omanu otworzył nowe muzeum, gdzie turyści będą mogli podziwiać najciekawsze zbiory archeologiczne, kulturalne oraz związane z historią żeglarską. Ekspozycje można zwiedzać od kilku dni a jako miejsce ulokowania muzeum wybrano Al. Balid Archaeological Park w starej części Muskatu. Obszar ten objęty jest ochroną prawa UNESCO.

 

PUSTYNIA WAHIBA SANDS (190 km od Muskatu)

To jedna z największych atrakcji Omanu. uformowana przez pustynny wiatr w łagodne piaskowe wzgórza. Niepowtarzalne są kolory, piasku przechodzące od jasnej żółci, aż po żywy pomarańcz. Wysokość wydm może dochodzić do 200 m. Dla turystów przygotowano tu szereg atrakcji, m.in. jeżdżenie po wydmach jeepami, na deskach, przejażdżki wielbłądami. Można też odwiedzić wioski gościnnych Beduinów i poznać ich życie codzienne. Aby móc w pełni zaznać klimatu pustyni, są tu specjalnie przygotowane dla turystów obozowiska, wygodnie urządzone namioty z których większość to ręczny wyrób Beduinów. 

 

NIZWA (174 km od Muskatu)

Dawna oaza a dziś urocze miasto położone w rozległej górskiej kotlinie wypełnionej soczystą zielenią palm. To najciekawsze miasto wnętrza Omanu. Jest tu starannie odrestaurowany bazar i stary fort, z którego murów roztacza się wspaniały widok na domy o płaskich dachach i morze porastających dolinę daktylowych palm. Z dawnych czasów w mieście zachował się okazały fort z XVII wieku z największą w krajach arabskich okrągłą wieżą. W forcie otwarto ciekawe muzeum. W krajobrazie miasta obok fortu dominuje piękna kopuła sułtańskiego meczetu. Na lokalnym targu (souq) można kupić wyroby rękodzieła ludowego, a także oryginalne wyroby ze srebra i biżuterię beduińską, pełną orientalnych zdobień.

 

SUR (240 km od Muskatu)

Spokojne miasteczko portowe położone na wybrzeżu we wschodniej części kraju. Uznane jest za jedno z najważniejszych miast Omanu. Zyskało rozgłos dzięki swojej stoczni, gdzie produkuje się do dnia dzisiejszego tradycyjne łodzie. Według mieszkańców Omanu, jest rodzinnym miastem legendarnego Sindbada Żeglarza. W wąskich uliczkach Sur znaleźć można tradycyjne domy omańskie z rzeźbionymi drzwiami i charakterystycznie zdobionymi oknami. W okolicach Sur znajdują się zielone wąwozy - wadis oraz plaża R'as Al Hadd and R'as Al Junayz, gdzie co roku tysiące żółwi kopie doły składając jaja.

 

WADI
Wadi, czyli doliny wyżłobione w pustynnym, górskim krajobrazie, na dnie których płyną rzeki, to charakterystyczny element krajobrazu Omanu. Można je spotkać prawie na każdym kroku, większość z nich posiada naturalne źródła oraz obfituje w zadziwiająco soczystą zieleń oaz. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek w czasie podróży, zachęcamy do kąpieli w ich źródlanych wodach oraz trekkingi dla spragnionych ruchu. Do najpiękniejszych wadi zalicza się : Wadi Shab, Wadi Dayqah, Wadi Bani Awf, Wadi Hajir, Wadi Haylayn i Wadi Bani Kharus.

 

SOHAR
Miasteczko portowe, będące przed wiekami stolicą Omanu i jak legenda głosi, jego nazwa pochodzi od imienia wnuka biblijnego Noego. Sohar należy do żyznego regionu Betinah, gdzie ciągną się kilometrami plantacje mango, limonek, bananów i daktyli. Głównym elementem w krajobrazie Sohar jest położony na wysokim wzgórzu Fort zbudowany około I wieku naszej ery, charakteryzujący się pięcioma wieżami oraz białymi murami.

 

PÓŁWYSEP MUSANDAM
Najbardziej na północ wysunięty region Omanu, do którego drogą lądową można dostać się przejeżdżając przez terytorium Emiratów Arabskich lub lecąc samolotem z Muskatu.  Region ten zwany jest „Norwegią Wschodu” z powodu fiordowego, niezwykle malowniczego krajobrazu pełnego wysepek i poprzecinanego dolinami. Łańcuchy gór sięgające 2000 m n.p.m. wznoszą się nad kryształowymi wodami Zatoki Arabskiej. Tutaj oprócz pobytu na plaży mozna popływać tradycyjnymi łodziami pośród wysepek, zaś w kryształowych wodach można podziwiać niezwykłe bogactwo świata podwodnego.

Szczegółowe informacje i rezerwacja: tel. 22 633-77-79

Emiraty , Oman warto zobaczyć