Oman - Informacje ogólne

Sułtanat Omanu położony jest na wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego, obejmuje powierzchnię ponad 300.000 km2,. Od wschodu obmywany jest wodami Morza Arabskiego, na zachodzie graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Królestwem Arabii Saudyjskiej, a na południu z Republiką Jemenu. 
Oman, w niewielkim stopniu odkryty przez turystów, jest synonimem bezpieczeństwa, gościnności i nieskończonych kolorytów. To kraj otwartych i sympatycznych ludzi. Izolacja od świata sprawiła, że do dziś żywe są tu starowiekowe tradycje omańskie i na każdym kroku poczuć  można autentyczny świat orientu. Różnorodność krajobrazów – pustynie, surowe łańcuchy górskie, głębokie kaniony i oazy pełne zadziwiająco gęstej roślinności i tryskających źródeł, jak również stare historyczne forty, nieskończone kilometry piaszczystych plaż oraz krystalicznie czyste wody kryjące bogate ogrody rafy koralowej, wiele gatunków ryb oraz wszechobecne delfiny – to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez to nieznane nam państwo.

Sułtanat Omanu najbliższy sąsiad nowoczesnych i kosmopolitycznych Emiratów Arabskich jest uznawany za najbardziej zachowawcze państwo tego rejonu. Jeszcze kilkanaście lat temu granice Omanu niechętnie otwierały się przed cudzoziemcami, a podróżowanie po kraju było bardzo utrudnione. Na tę nieufność w stosunku do obcych miały wpływ względy religijne, gdyż przeważająca część Omańczyków to Ibadyci – wyznawcy bardzo konserwatywnej odmiany islamu. Główną jednak przeszkodą w otwarciu na świat była nie religia, a niechętna wszelkim nowością osobowość ówcześnie panującego Sułtana. Oman bowiem jest jedną z ostatnich monarchii absolutnych, gdzie słowo władcy jest najwyższym prawem, o ile nie stoi w sprzeczności z prawem koranicznym. Wszystko zmieniło się w roku 1970 gdy na sułtańskim tronie zasiadł Kadus ibn Said Al Said. Władca ten postanowił zmodernizować kraj. Zdając sobie jednak sprawę z zagrożeń jakie może nieść zbyt gwałtowne otwarcie na świat, przeprowadzał reformy stopniowo. Metoda małych kroków przyniosła oczekiwane owoce – dziś Sułtanat Omanu jest krajem stosunkowo dobrze rozwiniętym, członkiem ONZ i wielu innych organizacji międzynarodowych. Zwiększa się wydobycie ropy naftowej, poziom życia mieszkańców rośnie, a kraj odwiedzają coraz liczniejsi turyści.
Przy tym wszystkim nie stracił Oman wiele ze swego tradycyjnego oblicza. Widać to choćby w stolicy kraju Muskacie. To około stutysięczne miasto w przeważającej swej części zabudowane jest w typowy dla Arabii sposób, a nieliczne nowoczesne budynki skupiają się w jednej tylko dzielnicy Ruwi – biznesowym centrum Omanu. Przywiązanie do swojej kultury i dawnych tradycji jest widoczne również w ubiorach. Mężczyźni przywdziewają powłóczyste szaty zwane daszdasz, za pasem zaś zatykają zakrzywiony handżar – sztylet o rękojeści z rogu nosorożca i bogato zdobionej pochwie – odwieczny w tym kraju atrybut wojownika. Kobiety w Omanie nie mniej od mężczyzn przywiązane są do przekazywanych od pokoleń zwyczajów – a że tradycyjny damski strój jest bajecznie kolorowy i że twarze nie muszą być skrywane pod zasłoną, przychodzi im to tym łatwiej.

 

Poza stolicą jeszcze wyraźniej czuje się, że kraj ten, mimo zdecydowanego wejścia na drogę postępu, w swoim charakterze pozostał prawie niezmieniony. Małe osady, położone gdzieś nad brzegiem morza lub u podnóży gór, żyją w niespiesznym rytmie wyznaczanym tradycyjnymi zajęciami. W labiryntach bazarów i wśród wąskich uliczek miasteczek nadal rozkładają swe warsztaty rzemieślnicy, a nad brzegiem morskim wciąż można spotkać rybaków suszących na słońcu sieci po nocnym połowie.

 

Prócz nadmorskich okolic, gdzie panują idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych, warto wybrać się w głąb kraju. Dobre drogi i przyjaźnie nastawiona ludność czynią taką podróż stosunkowo łatwą, a krajobrazy dzikich i surowych gór wyrastających z pustynnych piasków i senna atmosfera małych miasteczek pozwoli nam lepiej zrozumieć Oman. Kraj, w którym tradycja nie jest wrogiem nowoczesności, a nowoczesność wspiera tradycję – to też jest Arabia Szczęśliwa.

Oman informacje ogólne