Oman - Informacje praktyczne

Stolica : Muscat

Strefa czasowa:  GMT + 4 godz.
 

Języki :  urzędowym językiem jest arabski, można się jednak swobodnie porozumieć także po angielsku.
 

Ludność :  W Omanie mieszka 2 567 000 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 8 mieszk./km².
 

Religia : Islam
 

Elektryczność :  240V / 50 Hz  - wtyczki brytyjskie (trzybolcowe)
 

Kod telefoniczny :  +968
 

Ruch uliczny :  prawostronny

Bezpieczeństwo :
kraj bezpieczny 

Wizy :
obywatele polscy obowiązani są do posiadania wizy, można ją otrzymać na wszystkich przejsciach granicznych. Wizy jednokrotne uprawniają do maksymalnie miesięcznego pobytu w Omanie.  Koszt takiej wizy to ok. 15 USD. W przypadku posiadania innego obywatelstwa niż polskie, Klient zobowiązany jest do sprawdzenia warunków otrzymania wizy w odpowiednim konsulacie lub poinformowania w formie pisemnej nasze biuro.


Placówki dyplomatyczne :
Oman podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rijadzie (Arabia Saudyjska).
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej
Abdullah Bin Dżafar Street, House No.20
Al-Woorood District Riyadh (Rijad)
tel.   (00966-1) 4549274        fax: (00966-1) 4549210
e-mail: rijadamb@shabakah.net.sa 

Wydział konsularny:
tel.  (00 966-1) 4549274

Waluta :
Walutą jest Rial Omański dzielony na 1000 baisa.

Kurs:
1 USD = ok.0,388 OMR; 1 OMR = ok. 2,58 USD

Karty kredytowe :
banki, hotele, centra handlowe i większe sklepy akceptują karty kredytowe i płatnicze MasterCard, VISA, American Express. 

Komunikacja : cudzoziemcy mogą się poruszać po kraju bez ograniczeń z wyjątkiem : stref wojskowych, rejonów wydobycia ropy naftowej, gazu i kopalni rud, a także zakładów energetycznych i przepompowni wody.
Między większymi miastami kursują samoloty, autobusy i mini-busy.
 

Szczepienia, służba zdrowia : w Omanie nie występuje szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia ochronne. Koszt jednorazowej wizyty w państwowej placówce medycznej wynosi ok. 40 USD i nie obejmuje opłat za zabiegi i kuracje. Podstawowe lekarstwa są szeroko dostępne bez recepty.
 

Obyczaje : ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zalecany jest stosowny ubiór w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet (nie są wskazane stroje z odkrytymi ramionami, szorty, zbyt krótkie  sukienki, spódnice, ani duże dekolty). Nie należy wchodzić do meczetów bez przewodnika. Picie alkoholu jest zakazane w miejscach publicznych. Alkohol jest serwowany jedynie w hotelach.
Podczas dorocznego miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.

 

Emiraty , Oman informacje praktyczne