Informacje praktyczne

Klimat: Peru położone jest w strefie klimatu równikowego i podzwrotnikowego. W górach klimat jest zmienny, natomiast w dorzeczu Amazonki przez cały rok jest gorący i wilgotny. W rejonie zachodnich zboczy Andów występują duże dobowe wahania temperatury, nawet do 20°C. Średnie temperatury dla Limy zimą ( od maja do listopada ) to kilkanaście stopni, przez pozostałą część roku między 20 - 26°C. Średnie temperatury roczne dla Cusco: max – 24,5°C i min. – 16,4°C.  
  
Czas:   – 5 godzin względem czasu polskiego
 

Języki:   hiszpański, quechua
 

Elektryczność:  napięcie elektryczne 220 V przy częstotliwości 60Hz ( wtyczki typu A, B, C ). W niektórych regionach jednak przydatne mogą być są przetworniki i adaptory.
 

Przepisy wizowe: nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy.
 

Opłaty wylotowe: przy wyjeździe z Peru obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości ok. 30.25 USD od osoby – płatna w gotówce,   przy  przelocie krajowym w wysokości: 6.05 USD od os.
 

Waluta:  1 nuevo sol  = 100 centimos, z łatwością można wymienić dolary amerykańskie (koniecznie w banku, a nie na czarnym rynku, gdzie krąży wiele banknotów fałszywych, różnica w kursie jest minimalna). Mimo, że w wielu miejscach można płacić również kartą kredytową warto jest mieć przy sobie zawsze trochę gotówki.
 

Zdrowie:  Brak obowiązkowych szczepień, jednak w przypadku pobytu na selvie radzimy  skonsultować się z lekarzem


 
Peru lama