Polinezja - Warto zobaczyć

Tahiti

Dwa wulkany wynurzające się ze szmaragdowego morza dały początek mitowi raju znanemu obecnie jako Tahiti, największej wyspy Polinezji Francuskiej o powierzchni 1042 km2. Strome, sięgające chmur szczyty, głębokie zielone doliny, gęste lasy tropikalne z ogromnymi paprociami  i liczne wodospady to jej niewątpliwe atuty.   W 1891 r. osiadł na Tahiti słynny malarz Paul Gauguin, na którego cześć powstało  muzeum. Z tego okresu pochodzi słynny obraz "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy?  Dokąd zmierzamy?" 

Moorea
Wyspa Moorea czyli w rodzimym dialekcie “żółta jaszczurka”, przypomina ogród w kształcie szerokiej gwiazdy, rozgałęziający się na osiem dolin nad którymi dominują poszarpane szczyty górskie. Wyspa Kapitana Cook’a ma jedną z najpiękniejszych lagun na Pacyfiku, a jej wnętrze jawi się turystom jako tropikalny ogród wypełniony polami ananasowymi. 
 

Bora Bora
Wyłoniła się z oceanu około 3 miliony lat temu. Jej nazwa oznacza “pierwsza narodzona”. Ta mityczna wyspa, znana kiedyś jako “Mai te pora” (stworzona przez bogów), rządzona była przez kobiety przez bardzo długi czas. “Perła Pacyfiku”, jak ochrzcił ją Kapitan Cook, nosi miano najpiękniejszej wyspy Polinezji Francuskiej. Obejmuje Górę Pahia i Otemanu, których zielone kolory przeciwstawiają się nefrytowym, turkusowym i szafirowym odcieniom laguny. Bora Bora zatrzymała swój tradycyjny styl życia, który spotkać można przede wszystkim w polinezyjskiej architekturze ich luksusowych hoteli.
 

Huahine
Według legendy, Hiro, olbrzymi półbóg złodziei, przeciął wyspę na pół swoim canoe na Huahine-Nui  czyli dużą wyspę i Huahine-Iti  - małą wyspę. Aby obejść wyspę dookoła wystarczą trzy i pół godziny. Odwiedzenie świątyni Orohaehae lub świętego jeziora starożytnych czarodziejskich królów jest niezwykłą okazją do zapoznania się z historią i kulturą wyspy.  
 

Archipelag Tuamotu : Rangiroa, Fakarava
W języku Tuamotu "ranigora" oznacza "wielkie niebo" i doskonale pasuje do tego miejsca. Poza zawsze słonecznym i błękitnym niebem wyspę otacza także wielki błękit oceanu. W bajkowym plenerze, na plażach z różowym piaskiem i prostymi śnieżnobiałymi domkami, mieszka zaledwie trzy tysiące mieszkańców. Bez wątpienia atrakcją Rangiroa są wycieczki na "wyspę raf" (The Isle of Reefs), którą tworzą olbrzymie i niesamowite formacje koralowe. Dla chętnych do skorzystania z innych ciekawych form spędzenia wolnego czasu proponujemy wycieczkę na inną z 78 wysp należących do archipelagu Tuamotu - do Fakaravy. Główną atrakcją tego miejsca obok 250 farm czarnych pereł jest jeden z pierwszych kościołów katolickich na Polinezji Francuskiej. Ten ciekawy i wart zobaczenia zabytek architektoniczny został wybudowany z koralu i pochodzi z 1874 roku. Ponadto, ze względu na występujące tu rzadkie gatunki flory i fauny, UNESCO uznało otaczający Fakaravę atol za rezerwat przyrody.

Polinezja Francuska warto zobaczyć z New Poland