Polinazja - Informacje praktyczne

Różnica czasu: 10 godzin od GMT

 

Waluta: 1 EUR=119,33 FCFP

 

Elektryczność: 110 lub 220 volt (60Hz), w zależności od wyspy i typu gniazdka.

 

Język urzędowy: Francuski język Tahiti są oficjalnymi językami Polinezji Francuskiej. Również szeroko stosowany jest angielski, szczególnie na terytoriach turystycznych.

 

Przepisy wizowe: Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Polinezji Francuskiej jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Przed wyjazdem należy się upewnić, że paszport jest ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu.

 

Prąd: 110 lub 220 Volt (w zależności od wyspy i od hotelu)

Woda: Woda w Papeete oraz na Bora Bora jest czysta i bezpieczna do spożycia. 

Co warto wziąć: Wygodne, letnie ubrania najlepiej z bawełny, ewentualnie coś cieplejszego na wieczór (lub na wyprawy łodzią, w góry), krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne (ich noszenie jest wskazane w miejscach gdzie promienie słońca szczególnie mocno odbija się od laguny), kremy i spreje przeciw komarom.

Sklepy i restauracje: Sklepy otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:30 - 11:30 oraz 13:30 - 17 / 18. W soboty od 7:30 do 11:30 (niektóre sklepy pozostają również otwarte w godzinach popołudniowych).
W niedziele wiele miejsc pozostaje zamkniętych, w tym również restauracje. Jedynie targowisko w stolicy Taiti - Papeete, jest czynne od 5 rano. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz kwiatów, artykułów spożywczych, pamiątek można też nabyć sławne czarne perły będące rodzimym produktem Taiti.

 

Zakupy: Czarna perła rodzinny produkt Taiti zwany również "łzą Adama" to dla Chińczyków, którzy poznali tę perłę jako pierwsi, był symbol mądrości. Hindusi natomiast wiązali ją z chmurami, słoniami, wężami, rybami. Grecy i Rzymianie uważali, iż tworzy się, gdy kropla deszczu upadnie na skorupę małża (dlatego jest taką rzadkością). W Persji wierzono, iż jest owocem burzowego nieba. Zaś cejlońska legenda wiąże białą perłę ze łzą Ewy, a czarną - ze łzą Adama.
Dziś czarne perły są wyrazem ekstrawagancji w ubiorze. Noszą je nie tylko bogate kobiety, ale i mężczyźni. Są też pamiątką, jaką turyści wywożą z Tahiti, wyspy będącej ich największym producentem. Najdroższe, najpiękniejsze czarne perły można obejrzeć sześć razy do roku podczas aukcji (trzech w Hongkongu, trzech na Tahiti), na których producenci sprzedają swój towar pośrednikom i jubilerom.
Astrologia przypisuje czarne perły znakowi Koziorożca. Są piękne, lecz "ukrywają grozę czegoś nieznanego". Zdaniem astrologów czarne perły to zwiastun niezwykłych przeżyć i psychicznych wstrząsów. Ci, którzy szukający ciszy i spokoju powinni unikać tego klejnotu... 
 

Polinezja informacje praktyczne