Portugalia - Warto zobaczyć

Lizbona - stolica Portugalii w której turyści podziwiają m.in. XVII - wieczne centrum, Pomnik Odkrywców, kunsztownie zdobiony klasztor Hieronimitów z kościołem Santa Maria, w którym spoczywają prochy Vasco da Gama, a także najstarszą dzielnicę rzemieślników i ludzi morza - Alfama. Niesamowite wrażenie wywiera przejazd najdłuższym wiszącym mostem w Europie - śmiało przerzuconym nad rzeką Tag. Inne ciekawe miejsca to uniwersytecka Coimbra, klasztor w Tomar, średniowieczne miasteczko Obidos, a przede wszystkim Fatima - ośrodek i sanktuarium kultu maryjnego, cel katolickich pielgrzymek

 

Algarve - najbardziej na południe wysunięta część Portugalii jest zarazem jedną z najpiękniejszych krain nadmorskich w Europie. Malownicze skalne krajobrazy wyrzeźbione przez wodę i powietrze, bajkowe zatoki oraz piaszczyste plaże sprawiają, iż Algarve jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów na Półwyspie Iberyjskim. To także raj dla smakoszy, przede wszystkim dla miłośników potraw z ryb i dań z owoców morza.

 

Tavira – jedno z najstarszych, najbardziej zabytkowych i najładniejszych miast regionu Algavre, 40 km na wschód od lotniska w Faro. Leży po obu stronach rzeki Gilao, w pobliżu rozległej laguny Ria Formosa – naturalnego rezerwatu przyrody z bogatą florą i fauną, zwłaszcza licznymi koloniami ptaków.


Carvoeiro
- dawna osada rybacka położona 50 min. od lotniska w Faro, pomiędzy miasteczkami Portimao i Albufeirą. Dziś jest to znana miejscowość wypoczynkowa, w której ciągle można dostrzec ślady lokalnej obyczjowości - łodzie rybackie powracające z codziennego połowu i rybaków naprawiających sieci. Piaszczyste plaże przyciągają tu rzesze miłośników sportów wodnych oraz kąpieli morskich i słonecznych.


Vale do Garrao
– spokojna, elegancka miejscowość wypoczynkowa, malowniczo usytuowana w piniowym ogrodzie przy długiej, piaszczystej plaży, 4 km od miasteczka Almancil i 20 minut od lotniska w Faro. Pola golfowe znajdujące się w pobliskich Quinta do Lago i Vale do Lobo zadowolą najbardziej wymagających miłośników tego sportu.

 

Madera - niewielka (741 km2) portugalska wyspa usytuowana w środkowej części Atlantyku, 500 km od zachodnich wybrzeży Afryki i 1000 km od Europy. Dzięki wspaniałym krajobrazom i bogactwu roślinności jest idealnym miejscem wypoczynku dla osób szukających kontaktu z przyrodą i amatorów pieszych wędrówek. U wybrzeży wyspy występują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Leczniczy klimat przyciąga na Maderę od lat wielu znakomitych gości. Wypoczywał tu m. In. Marszałek Piłsudski. Jedynym większym miastem wyspy jest jej stolica, Funchal. Tutaj znajduje się większość muzeów i zabytków, najlepsze hotele, restauracje i sklepy. Tereny rolnicze rozciągają się przede wszystkim wzdłuż słonecznego i dobrze rozwiniętego wybrzeża południowego. Na nieco chłodniejszej i bardziej wilgotnej północy Madery jest mniej osiedli. Wiele górskich zakątków wulkanicznego centrum wyspy pozostaje dzikich, do niektórych można dotrzeć jedynie pieszo. Ulubionym celem pieszych wycieczek jest Pico Ruivo, najwyższy szczyt Madery.

Funchal ma trzy główne części: na zachodzie leży tak zwana “strefa turystyczna”, w której usytuowane są wszystkie najważniejsze hotele; na wschodzie jest Zona Velha - Stare Miasto pełne dawnych rybackich domów, częściowo zamienionych na restauracje. W centrum skupiają się zabytkowe budowle i eleganckie sklepy. Wszystkie trzy części łączy nabrzeżna promenada Avenida do Mar. Funchal jest także podzielone przez trzy rzeki, ale te płyną betonowymi kanałami i są praktycznie ukryte za kratami porośniętymi pnączami szkarłatnych lub purpurowych bugenwili. 
 

Azory - daleko na Atlantyku, 1300 km od zachodniego wybrzeża Portugalii, leży dziewięć wulkanicznych wysp tworzących Archipelag Azorów znanych ze swojej niezwykłej scenerii, bujnej roślinności i spokojnego stylu życia mieszkańców. Niegdyś dzikie i niedostępne, są dziś popularnym celem miłośników turystyki pieszej i żeglowania.

Z małą liczbą plaż i dużych kurortów, kapryśnym i często wilgotnym klimatem, Azory zdołały uniknąć masowej turystyki. Większość turystów przyjeżdża tutaj, by poznawać zielone góry i odpoczywać w spokojnych portowych osadach z brukowanymi uliczkami oraz wspaniałymi barokowymi kościołami. Ten niegdyś nowy, wspaniały świat społeczności pionierów jest obecnie autonomicznym regionem Portugalii i egzotycznym zakątkiem Wspólnoty Europejskiej, w którym ludzie są uprzejmi i żyją bez pośpiechu.

Archipelag Azorów rozpościera się na długości 650 km i dzieli na trzy grupy. Na wschodzie znajdują się Santa Maria i
Săo Miguel -
 największa z wysp, na której leży stolica regionu – Ponta Delgada. Głównymi miastami środkowej grupy pięciu wysp są Horta na Faial, popularny port przestankowy dla jachtów przepływających Atlantyk, oraz Angra do Heroísmo na Terceirze, urocze historyczne miasto. Stąd turyści mogą podróżować na wyspy Săo Jorge, Graciosa i Pico, nad którą panuje wulkaniczny szczyt o wysokości 2351 m. Najdalej na zachód wysunięte są nawiedzane przez sztormy wyspy Flores i Corvo.

Szczegółowe informacje i rezerwacja: 22 633-77-79
 

Portugalia warto zobaczyć