Portugalia - Informacje ogólne

W Portugalii proponujemy wyjazdy wypoczynkowe z możliwością organizowania wycieczek fakultatywnych i krótkiego programu objazdowego. Wszystkie nasze oferty bazują na przelotach regularnymi liniami lotniczymi.
Szczegółowych informacji udzielają nasi konsultanci: tel.+4822 633-77-79

INFORMACJE O KRAJU
To tu na skraju Europy, gdzie ziemia spotyka Ocean leży kraj odkrywców – Portugalia. Zróżnicowanie środowiska naturalnego oraz bogactwo zabytków, będących świadectwem niegdyś imperium kolonialnego, pozwala na wydzielenie w Portugalii pięciu regionów turystycznych. Trzy z nich: Lizbona i okolice, regiony Północy i Południowy znajdują się na półwyspie, dwa pozostałe to wyspy: Madera i archipelag Azorów. Większą część terytorium Portugalii (północ) zajmują wyżyny i góry, porośnięte winnicami (najsłynniejsze wina to madera i porto) oraz pocięte głębokimi dolinami rzek: Tamego, Minho i Duero, u którego ujścia położone jest piękne miasto Porto. Do innych najciekawszych miast regionu można zaliczyć Bragę, Tomar, Coimbrę czy Fatimę, gdzie w 1917 r. kilkakrotnie objawiła się postać Matki Boskiej Różańcowej. 
Najbardziej południową część ojczyzny Magellana i Vasco da Gamy zajmuje płaskowyż Algarve (578 m n.p.m.), nad którym góruje pasmo Serra de Monchique (902 m n.p.m.), obfitujący w termalne źródła i pokryty bujną roślinnością. Region ten, oddzielony przez wieki od reszty kraju, zachował odrębny charakter – bliższy kulturze muzułmańskiej niż europejskiej ze śladami obecności Rzymian, a później Maurów uwidocznił się szczególnie w miejscowej architekturze. Białe mury orientalnej zabudowy, zatopione w zieleni podzwrotnikowych roślin, silnie kontrastują z błękitem nieba i oceanu oraz czarno-ceglasto-żółtym wybrzeżem. Algarve to wioski rybackie,  kolorowe łodzie i kutry rozłożone na złocistych plażach. To liczne zatoczki otoczone skałami o niezwykłych kształtach, kryjącymi najwspanialszy skarb tego regionu - plaże. Kolorytu tej ziemi dodają gaje figowe i pomarańczowe, od setek lat uprawiane w ten sam sposób. Życie toczy się tu wolno. Mieszkańcy kultywują wieloletnią tradycję codziennych spotkań w kawiarniach, tawernach i domach, by przy kawie, której parzenie jest rytuałem, porozmawiać i posłuchać nostalgicznych pieśni “fado”.

Wzdłuż tego przepięknego wybrzeża z dnia na dzień wyrastają nowoczesne hotele z polami golfowymi, basenami i kortami próbując żyć w harmonii z przyrodą i wioskami rybackimi. Największe to: Albufeira i Praia da Rocha oraz Monte Gordo, Tavira, Faro, Lagos, Portimão.

Portugalia od czasów panowania Alfonsa III, który w 1249 r. zdobył Algarve, jako pierwsze państwo na świecie ma definitywnie wyznaczone granice i w ciągu wieków niezmienione. Poprzez architekturę możemy śledzić jej dzieje oraz rozwój od małego państewka, które się usamodzielniło (budownictwo obronne oraz gotyk manueliński), poprzez potęgę kolonialną (renesans), której ślady znajdujemy od Brazylii, po Chiny i Indie, poprzez barwny romantyzm (pałac Pena w Sintrze) aż do czasów współczesnych (Most 25 Kwietnia – najdłuższy wiszący most Europy). Świetnym tego przykładem jest Lizbona, położona nad Tagiem w pobliżu ujścia do Atlantyku, uważana za jedno z najstarszych miast świata (wg legendy założył ją Ulisses). Lizbona jest miastem pomników, wzniesionych ku czci bohaterskich żeglarzy, rycerzy, królów jak i parków, które zajmują 1/5 stolicy. Współczesne centrum Lizbony tworzy niewielki obszar Dolnego Miasta – Cidade Baixa – odbudowany po wielkim trzęsieniu ziemi w 1755 r. Z trzech stron otaczają tę dzielnice wzgórza, a z czwartej ciągnie się Mar da Palha „Słomiane Morze” – wielkie rozlewisko Tagu. W bezpośrednim sąsiedztwie Lizbony położone są modne kąpieliska i uzdrowiska – Estoril, Cascais, Sesimbra, Sintra.

Dla tych, którzy szukają miejsc na relaksujący odpoczynek, oprócz Algarve, idealnym miejscem jest położna  niedaleko północno-zachodnich wybrzeży Afryki Madera, nazywana „Perłą Atlantyku”, po której rozrzucone są miejscowości kąpieliskowe: Funchal, Agua de Pena i Porto Santo. Wulkaniczne góry, strome bazaltowe wybrzeża, tropikalno-śródziemnomorksa roślinność, gdzie oprócz sosen i świerków występują palmy, araukarie, bambusy i eukaliptusy – nadają wyspie, szczególne walory krajobrazowe. Tej gamie drzew towarzyszy łagodny klimat (zima 15-16 C i lato powyżej 23 C).

Azory idealnie nadają się natomiast dla osób poszukujących miejsc „z dala od tłumów”. Ten archipelag, złożony z dziewięciu wysp wulkanicznych, koncentruje ruch turystyczny głównie tylko na dwóch wyspach: Sao Miguel i Faial, co pozwala odnaleźć wymarzony spokój i ciszę. Na wyspach zachowały się liczne kratery wulkaniczne, w większości wypełnione przez jeziora, gorące źródła oraz niewielkie gejzery.
Oceaniczny klimat (ciepłe lata i łagodne zimy) oraz urodzajne gleby stworzyły doskonałe warunki do uprawy takich roślin jak: herbata, winna latorośl, ananasy, cytrusy. Stoki gór natomiast pokrywają zarośla makki, kasztany i wawrzyny.

Portugalia informacje ogólne