RPA - Warto zobaczyć

Johannesburg
położony jest ok. 60 km od Pretorii, na wysokości ok. 1765 m n.p.m. Nazwa Johannesburg, największego miasta RPA, pochodzi od afrykanerskiego imienia Johann. Imię to było dość popularne wśród Afrykanerów. Nazwa pochodzić wiec może od imienia głównego geodety Johanna Rissika, który miał za zadanie wybrać teren pod budowę przyszłego miasta. Johannesburg jest też potocznie nazywany Jozi, Jo'burg, lub eGoli. Ta ostatnia nazwa oznacza „Miejsce Złota” i jest światową stolicą złota. W 1886 roku po odkryciu pierwszej złotej żyły w przeciągu paru miesięcy wyrosło tu miasteczko namiotowe liczące kilka tysięcy mieszkańców. Nowe miasto rosło praktycznie z godziny na godzinę. U schyłku 1886 roku zostały wytyczone pierwsze ulice. Początkowo przypominające traktat ubity w szczerym polu, z czasem stały się pokrytymi asfaltem ulicami jednego z najbardziej ruchliwych miast Afryki. Wiele ulic w centrum dzisiejszego Johannesburga zostało nazwanych nazwiskami pierwszych pionierów gorączki złota.
W trzydzieści lat od powstania, Johannesburg stał się największym miastem Południowej Afryki. Intensywne wydobycie złota trwa od 120 lat, a zapasy przewidziane są na kolejne sto lat. Szyby kopalnie sięgają do głębokości prawie 4000m, ale w obrębie samego Johannesburga już nie wydobywa się złota.
Ta stolica handlowa RPA oferuje także wiele kulturalnych atrakcji, w tym Muzeum Afryki, które daje znakomity przegląd historii kraju. park tematyczny Gold Reef City i Casino stanowi rekonstrukcję starego miasta poszukiwaczy złota. Niedaleko położone Sandton może pochwalić się najlepszymi hotelami klasy międzynarodowej i jest wspaniałym miejscem na zakupy i rozrywkę. Na zachód od Sandton leży wspaniały nadmorski bulwar Randburg Waterfront gdzie znajdują się przeróżne restauracje, bary i sklepy. Pamiątki i inne ciekawe rzeczy można kupić w jednym z 300 stoisk na portowym pchlim targu Harbour Flea Market.

Gold  Reef City
Jakieś 6 km od centrum Johannesburga leży Gold Reef City, unikalne miasteczko przypominające o czasach „gorączki złota”, które już przeminęły. Gold Reef City jest położone na terenie kopalnie zwanej Crown Mines, której częścią była również farma Langlaagte, gdzie po raz pierwszy odkryto złoto w tym regionie. Była to najbardziej wydajna w świecie kopalnia złota aż do momentu jej zamknięcia w 1975 roku. Gold Reef City stworzone na terenie 14 szybu tej kopalni jest unikalnym połączeniem muzeum odzwierciedlającego czasy wiktoriańskiego stylu życia i architektury oraz historii wydobycia złota. Odtworzono tu czasy, gdy Johannesburg przekształcał się z osady poszukiwaczy złota w ośrodek miejski. Można tu zapoznać się z historia i procesem wydobycia złota w RPA, zjechać do zabytkowej kopalni złota, zobaczyć odlew prawdziwej sztabki złota czy tez obejrzeć pokaz tańców plemiennych lub kankana. Na żadnych przygód czekają tu również różnorodne, mrożące krew w żyłach urządzenia w postaci rollercosterów, kolejek, wind, huśtawek itp.

Soweto (South Western Township)
 
mieszka tu 2 mln ludzi w domach o niesłychanie zróżnicowanym standardzie: od wspaniałych rezydencji do skleconych byle jak szałasów. Wspomnienia długich lat walk politycznych odżywają w takich miejscach jak dawny dom Nelsona Mandeli, Pałac Wolności (Freedom Square) czy pomnik Hector Petersona. Warto także odwiedzić shebeens, które są dla tego miasta typowymi miejscami gdzie można coś zjeść i wypić. Wskazane są wycieczki w zorganizowanych grupach.


Pretoria

to stolica administracyjna RPA, położona jest ok. 60 km na północ od Johannesburga. Miasto słynne z historycznych budynków, wspaniałych ogrodów, pomników i muzeów. Przed monumentalnym Union Buildings zbudowanymi w czasie ery kolonialnej odbyła się inauguracja prezydentury Nelsona Mandeli. Inne miejsca, które warto odwiedzić to: plac Church Square, na środku którego wznosi się pomnik Paula Krugera – założyciela i pierwszego prezydenta burskiej Republiki Transvaal, muzeum znajdujące w dawnym domu Krugera, Voortrecker Monument i Pioneer Open Air Museum – pomnik i museum na otwartym powietrzu poświęcone pierwszym burskim osadnikom. Interesującym miejscem jest także Melrose House gdzie podpisano Traktat Pokojowy miedzy Imperium Brytyjskim a Republikami Burskimi, lecz historyczne budynki, piękne ogrody, teatry, restauracje można znaleźć wszędzie na terenie tego zwarcie zabudowanego lecz eleganckiego miasta. Spokojniejsza niż Johannesburg ale niewątpliwie tętniąca życiem.
Pretoria ( w lokalnym języku Sotho – Thswane) nazywana jest też miastem kwitnących fioletowo drzew Jacaranda z uwagi na około 70 tysięcy tych pięknych drzew rosnących wzdłuż jej ulic, które we wrześniu i październiku są nieodłącznym elementem krajobrazu miasta.

Kapsztad
zwany przez marynarzy „taverna oceanow” - dzięki swojemu pięknu i urokowi jest natchnieniem artystów. Przytulone do potężnej masy skalnej Góry Stołowej miasto, ze swoją wiktoriańską zabudową stanowiącą dziedzictwo historii oraz nowoczesnymi drapaczami chmur, jest jedynym w swoim rodzaju miastem na świecie.
Bulwar Alfreda i Wiktorii (czyli dzielnica portowa Waterfront). Jest to niewątpliwie raj dla osób kochających zakupy. Większość sklepów jest otwartych od godzin porannych (około 09H00) i zamykanych wieczorem (około 21H00). Jest tu mnóstwo przeróżnych  restauracji, usytuowanych także nad sama woda. Miejsce to tętni  życiem do położnych godzin wieczornych, a w znajdującym się tu  amfiteatrze bardzo często organizowane są przeróżne atrakcje dla turystów, pokazy i występy artystów.

  • Two Ocean Aquarium jest idealnie położone na krańcu Afryki, gdzie spotykają się dwa prądy oceaniczne (zimny prąd Benguelski i ciepły prąd Aghulas). Zaprezentowana jest tutaj niesamowita różnorodność flory i fauny morskiej znajdującej się na południowym wybrzeżu afrykańskim.  W tym wodnym rezerwacie znajduje się ponad 3000 żywych okazów morskich, zarówno z Oceanu Atlantyckiego jak i Indyjskiego, miedzy innymi zobaczyć tu można: około 300 gatunków ryb, a także bezkręgowców, gadów, ssaków morskich, ptaków i roślin.
  • Góra Stołowa jest blokiem skalnym zbudowanym z piaskowca osadowego. Powstała 400-500 milionów lat temu. Ma wysokość ok. 1 087 m, a jej ścięty szczyt ma ponad 3 000 m długości. Jest widoczna od strony oceanu z odległości ok. 110 mil morskich i stanowi ważny punkt nawigacyjny dla przypływających tu statków. Na terenie Góry Stołowej i w jej okolicach utworzono park narodowy. Występuje w nim ok. 2 620 gatunków roślin,  wiele gatunków zwierząt oraz unikalna roślinność. Ostatnimi czasy została uznana za jeden z Siedmiu Naturalnych Cudów Świata!!! Na Górę Stołową można wjechać kolejką liniową. Podróż trwa ok. 5 minut i jest prawdziwa uczta dla oka. Na szczycie orzeźwi nas świeże powietrze górskie i zauroczy widok, który zostanie w Państwa pamięci na zawsze, bo jest to miejsce gdzie ożywają marzenia.
  • Narodowy Ogród Botaniczny Kirstenbosch jest najstarszym i największym ogrodem botanicznym w Południowej Afryce. Przetrwała w nim do dziś roślinność pamiętająca czasy Jana V. Riebeeck’a. Każdy kto odwiedzi ten ogród jest pod wielkim wrażeniem jego piękna. Ogród położony jest u podnóży Góry Stołowej, na powierzchni 528 hektarów z których 36 hektarów jest regularnie kultywowana i prezentuje wspaniała kolekcje roślin wywodzących się i porastających południową część Afryki. Reszta obszaru pokryta jest rosnącą w naturalnych warunkach roślinnością Przylądkowego Królestwa Roślinnego. Zobaczyć tu można wiele unikalnych gatunków roślin często zagrożonych całkowitym wyginięciem. Ogród jest nie tylko miejscem ochrony unikalnych roślin ale dla mieszkańców Cape Town jest on przepięknym miejscem rekreacyjnym. Stad bowiem zaczyna się wiele ścieżek turystycznych (niektóre prowadza na Gore Stołową). Tutaj w lecie, na świeżym powietrzu dobywają się koncerty muzyczne. Przychodzi się tu wypocząć, podziwiać piękno otaczającej natury, pouczyć się przed egzaminami, spotkać się z przyjaciółmi czy tez zjeść smaczny posiłek w tutejszej malowniczo położonej restauracji.

Południowoafrykańskie rezerwaty przyrody

to sanktuaria dla dzikiej i wspanialej afrykańskiej zwierzyny – urzekające przepięknymi widokami, odurzające dźwiękami i zapachami afrykańskiego buszu, oblane słońcem w czasie dnia i otulone tajemniczym mrokiem w nocy. Proszę sobie wyobrazić siebie na safari, niejednokrotnie na wyciągnięcie ręki od lwa, lamparta, nosorożca, bawołu afrykańskiego czy też słonia (czyli tzw. afrykańskiej wielkiej piątki) - tak blisko, że możecie ich niemal dotknąć. Proszę wyobrazić sobie takie safari nocą, przy świetle gwiazd i księżyca, gdy wynurzają się z ciemności zwierzęta, których nie widuje się za dnia. Proszę sobie wyobrazić fascynujący wieczór przy kolacji w tradycyjnym afrykańskim boma pod rozgwieżdżonym niebem przy blasku płonącego ognia, gdy owiani aromatem afrykańskich potraw mieszającym się z zapachami buszu możecie podzielić się wrażeniami zdobytymi w ciągu dnia i odczuć nieodparty czar i urok Afryki.

Kraina Win
to wspaniale krajobrazy przyozdobione niezmierzonymi polami winorośli, malowniczymi górami i dolinami oraz pobłyskującym w słońcu oceanem, śliczne miasteczka założone przez pierwszych europejskich osadników obfitujące w przepiękną architektura holendersko przylądkowa dokumentująca historie tego regionu i ... wysmienite wina.  Będzie można zwolnić tempo, zrelaksować się i pofolgować wyobraźni w trakcie degustacji wyśmienitych win.

Sun City
nazywane afrykańskim Królestwem Przyjemności lub afrykańskim Las Vegas, usytuowane jest wśród malowniczych wzgórz Pilanesberg. Jest to kompleks wypoczynkowo-rozrywkowy obejmującym 4  hotele, Centrum Rozrywki, Dolinę Fal oraz jezioro gdzie można  uprawiać sporty wodne. Część Sun City zwana Zaginionym Miastem (Lost City) wraz z Dolina Fal owiane są legenda głoszącą, iż są to  ruiny wspanialej starożytnej cywilizacji. Wspaniała Dolina Fal (Valley of Waves)  z piaszczystą plażą otoczona wspaniałą tropikalna roślinnością oraz basenem imitującym wybrzeże ciepłego oceanu jest idealnym miejscem do wypoczynku na łonie przępięknej natury. Dolinę otacza ospale płynąca rzeka, po której  można spokojnie pływać na pontonach. Chętni mocniejszych wrażeń znajda tu również  kilka imponujących zjeżdżalni. Trzeba mieć dość dużo odwagi, aby zdecydować się puścić nimi w dol.
Na terenie Sun City położone są również dwa wspaniale pola golfowe, zaprojektowane przez jednego z najsłynniejszych graczy w golfa, Poludniowoafrykanczyka, nazywającego się Gary Player. Odbywa się tu wiele międzynarodowych turniei golfowych, które przyciągają najsłynniejszych  graczy z całego świata. Ciekawostka jest, ze na polu golfowym Zaginionego Miasta przy 13 dołku mieszkają prawdziwe  krokodyle!
 
Szczegółowych informacji udzielają nasi konsultanci : tel 22 633-77-79
RPA warto zobaczyć, lew