Sri Lanka - Warto zobaczyć

Anuradhapura (UNESCO)
Pierwsza stolica państwa syngaleskiego i jednocześnie najstarsze miasto na wyspie, założone w V w. p.n.e. Anuradhapura jest symbolem władzy Syngalezów skąd królowie rządzili krajem od 380 roku p.n.e. przez ponad czternaście wieków. Ruiny miasta rozciągają się na powierzchni 20 km2. Znajdują się tutaj pozostałości pałaców, parki królewskie, świątynie m. in. Dagoba, Thuprama Dagoba i wiele innych budowli, będących dowodem cywilizacji na wysokim poziomie. Jest to również najważniejsze miejsce kultu buddyjskiego. Legenda głosi, że w 236 roku p.n.e. księżniczka Sanghamitta posadziła tu pęd z drzewa, pod którym doznał oświecenia Budda. Drzewo rośnie do dziś.

 

Pollonaruwa (UNESCO)
W 1073 roku Pollonaruwa została drugą stolicą państwa syngaleskiego. Ruiny miasta są zachowane w dużo lepszym stanie w porównaniu z Anuradhapurą. Do dziś możemy podziwiać tu  m.in. pozostałości pałacu królewskiego, świątynię Shivy, okrągła świątynię Vatadage i kolosalnej wielkości posągi Buddy wykute w granitowej skale. 
 

Sigiriya (UNESCO)
Twierdza, położona na skale 200 metrów nad otaczającą ją dżunglą. W V wieku była rezydencją króla syngaleskiego Kasjapy. Do twierdzy prowadzą wykute na zewnątrz w skale schody. W połowie drogi znajdują się legendarne freski, przedstawiające młode roznegliżowane kobiety, których talię zakrywają chmury. Z samej twierdzy zachowały się tylko fundamenty i resztki murów. Ze szczytu rozpościerają się niesamowite widoki na wiecznie zieloną dżunglę i prahistoryczne zbiorniki wodne.

 

Dambulla
Kompleks pięciu świątyń z I w. p.n.e wykutych w sklale. Groty kryją  aż 150 posągów Buddy w jego różnych postawach. Sufity i ściany grot pokryte są przepięknymi malowidłami.

Pinnawela
Sierociniec słoni, położony ok. 1,5 godz. na północny-wschód od Kolombo, założony w 1976 roku dla opuszczonych w dżungli lub zranionych słoni. Ok. 70 słoni można podziwiać podczas karmienia ogromnymi butelkami z mlekiem lub podczas kąpieli w rzece.
 

Kandy
Miasto odległe ok. 100 km na pł.-zach. od Kolombo. Trzecia i ostatnia stolica państwa syngalezkiego. Położone malowniczo wśród wzgórz nad brzegiem jeziora, odwiedzane jest przez rzesze pielgrzymów i turystów. Tutaj znajduje się najświętsza relikwia Buddy na Sri Lance -  ząb Buddy w Świątyni Dalada Maligawa. Kandy znane jest z corocznych festiwali i hucznych uroczystości religijnych, szczególnie w miesiącu sierpniu, kiedy odbywa się barwna procesja.

 

Ogród botaniczny Peradeniya
Ogród w pobliżu Kandy jest największym i najczęściej odwiedzanym parkiem na Sri Lance. Na powierdzchni 60 hektarów można podziwiać ponad cztery tysiące gatunków roślin, a wśród nich ponad 200 gatunków orchidei.
 

Nuwara Eliya
Miasteczko położone w górach w centralnej części Sri Lanki na wysokości 1889 m n.p.m. Zwane małą Anglią, ponieważ właśnie tutaj w XIX wieku Brytyjczycy zaczęli uprawiać herbatę. Nuwara Eliya, dzięki górskiemu klimatowi, stała się również ulubionym kurortem angielskich dostojników. Dzisiaj podziwiać tutaj można nie tylko zielone dywany drzewek herbacianych, ale również gregoriańską architekturę z nieskazitelnymi zieleńcami oraz zagrać na 18 - dołkowym polu golfowym lub wziąć udział w wyścigach konnych. Herbata z Nuwara Eliya zaliczana jest do najlepszych na świecie.

 

Horton Plains
Ścisły rezerwat przyrody, usytuowany w pobliżu Nuwara Eliya. Znajduje się tutaj wiele unikalnych okazów dzikiej flory i fauny. Stojąc na przepaścią zwaną "Końcem Świata" (700 metrów głębokości) w bezchmurny dzień można podziwiać fantastyczny widok na otaczający region.
 

Yala National Park
Jeden z większych parków narodowych Sri Lanki, obejmujący obszar 1300 km2. Bardzo dobre miejsce do obserwacji ptaków i zwierząt. Podczas safari można tutaj spotkać m in. słonie, lamparty, leniwce, jelenie, sambary, małpy, dzikie świnie, szakale, krokodyle.

 

Udawalawe National Park
Na powierzchni 30.821 hektarów możemy podziwiać m in. słonie, jelenie, bawoły, lisy krokodyle, jaszczurki, dziki, małpy, lamparty oraz różne gatunki ptaków.
 

Galle
Miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu, gdzie znajduje się potężny holenderski fort z XVII/XVIII. Miasto znane jest również z ręcznie wykonywanych koronek, biżuterii i rzeźb z kości słoniowej.

 
W celu rezerwacji skontaktuj się z naszym doradcą tel. +22 6337779
 
Sri Lanka warto zobaczyć