Sri Lanka - Informacje ogólne

Na Sri Lance proponujemy luksusowe wyjazdy szytę na miarę dla klientów idywidualnych o dowolnym programie, jego długości i w dowolnym terminie. Na miejscu oferujemy prywatne transfery z anglojęzycznymi szoferami/przewodnikami. Najlepiej połączyć kilkudniową wycieczkę objazdową z wypoczynkiem w jednym z bardzo dobrych hoteli przy plaży lub co jest równie popularne z wypoczynkiem na Malediwach. Linie Srilankan Airlines w podobnej cenie oferują bilety na samą Sri Lankę jak i  w połączeniu z Malediwami. Wyjazdy dostosowywane są do potrzeb naszych klientów oraz ich planowanego budżetu. Ogromną atutem objazdu po Sri Lance są unikalne hotele, w jakich kwaterujemy naszych klientów m.in: porośnięty dżunglą hotel Kandalama, przerobiona autentyczna fabryka herbaty Tea Factory w Nuwara Eliya, czy położony w sercu parku narodowego Yala Village.

Szczegółowych informacji udzielają nasi konsultanci
- nr.tel.+4822 633-77-79

INFORMCJE O KRAJU
Rajska Wyspa, Perła Orientu, Łza Indii, najpiękniejsza wyspa na świecie, pachnąca wyspa - to określenia, które choć w części oddają piękno i charakter Cejlonu, wyspy leżącej na Oceanie Indyjskim, oddalonej 48 km na południowy-wschód od Indii.

 

Historia Sri Lanki liczy ponad 2500 lat. Uroki i bogactwa wyspy przyciągały już starożytnych kupców z Persji, Grecji i Rzymu. Około 500 r p.n.e. wyspa  została skolonizowana przez Syngalezów - lud wywodzący się z północnych Indii. Około III wieku p.n.e. wśród Syngalezów upowszechnił się buddyzm, a wraz z nim powstało królestwo buddyjskie i nastąpił gwałtowny rozwój kraju. Zbudowano sztuczne zbiorniki wodne i cały system nawadniania pól, który miał zasadnicze znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Powstało też wiele wspaniałych świątyń, klasztorów, pałaców i posągów. Dziś z dawnej świetności pozostały m in. ruiny dawnych stolic: Anuradhapura i Pollonaruwa, czy twierdza Sigiriya. Drugim powstałym królestwem było królestwo hinduskie, założone w 1200 roku n.e. na północy kraju przez przybyłych z południowych Indii Tamilów.

 

Na początku XVI wieku nastąpiła kolonizacja Sri Lanki (zachodniego wybrzeża) przez Portugalczyków, którzy zostali wyparci przez Holendrów. Ci z kolei ulegli w 1796 roku Anglikom i w 1802 roku wyspa stała się brytyjską kolonią. Sri Lanka odzyskała niepodległość w 1947 roku, a w 1972 przyjęła nazwę Republika Sri Lanki.

 

Sri Lanka ze stolicą Kolombo zajmuje powierzchnię ok. 65.610 km2 i liczy około 18,5 mln mieszkańców. Największą grupę, bo aż 75% tworzą Syngalezi - wyznawcy buddyzmu, 18% stanowią Tamilowie - wyznawcy hinduizmu oraz 8% Maurowie - ludność pochodzenia arabskiego wyznająca islam, 7,5 % to chrześcijanie.

 

Sri Lanka jest krajem rolniczym. Najważniejszymi artykułami eksportowymi kraju są herbata, kauczuk, orzechy kokosowe, owoce, warzywa i przyprawy korzenne. Równie ważną dziedziną jest rybołówstwo, produkcja drewna i przemysł wydobywczy z głównym surowcem eksportowym jakim jest grafit. urystyka to dziedzina gospodarki, która w ostatnich dwóch latach przeżywa swój wielki rozkwit.

 

Wczasy na Sri Lance

Wyspa oferuje wypoczynek na piaszczystych, otoczonych palmami plażach, kąpiel w ciepłych i czystych wodach Oceanu Indyjskego. Najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe takie jak Negombo, Beruwala,  Bentota, Kalutara na zachodnim wybrzeżu to prawdziwy, tropikalny raj, gdzie odpoczywać można przez okrągły rok, aczkolwiek  od maja do listopada woda bywa bardzo wzburzona. Sri Lanka to również soczysta zieleń dżungli z mnóstwem zwierząt (słonie, lamparty, niedźwiedzie, szakale, małpy), krajobraz górski, wodospady, herbaciane pola - gdzie warto się nieco dłużej zatrzymać by przyjrzeć się strojnym kobietom zbierających ręcznie listki herbaty, tarasy ryżowe oraz co szczególnie warto podkreślić bardzo życzliwi mieszkańcy, witający gości uśmiechem i pozdrowieniem "Ayubowan" .

Sri Lanka plantacje herbaty