Tajlandia - Warto zobaczyć

BANGKOK

Jest to nowoczesna metropolia licząca 8 mln mieszkańców leżąca nad brzegiem rzeki Chao Phraya. Bangkok jest miastem o tysiącu twarzy, założone zostało przez króla Ramę I. Jest to jedno z najciekawszych miast na świecie pełne kontrastów, gdzie bardziej niż gdzie indziej widzi się tutaj szacunek Tajów do tradycji połączony z żywym zaangażowaniem w postęp. W Bangkoku rezyduje rodzina królewska. Tutaj mają swoje siedziby rząd i administracja państwowa. Jest to także serce handlowo-finansowe kraju oraz jego główny port. Z pewnością warto zatrzymać się tutaj, aby podziwiać wspaniały kompleks pałacowy kipiący złotem oraz liczne świątynie buddyjskie świadczące o bogatej historii miasta, po czym rzucić się w wir zakupów w jednym z ogromnych centrów handlowych lub rozkoszować się wspaniałą kuchnią jakże różnorodną i pełną smaków.

  

KRABI

Jeden z najatrakcyjniejszych regionów Tajlandii, położony ok. 800 km od Bangkoku. Jego główne miasto -  Krabi, stanowi bazę wypadową do pobliskich 130 wysepek oblewanych wodami Morza Andamańskiego, z których najbardziej znanymi są Phi Phi i Lanta. Krajobraz Krabi to dżungla, wspaniałe formacje wapienne, białe, piaszczyste plaże, bezludne wyspy, fascynujące rafy koralowe w krystalicznie czystych wodach, jak również pozostałości archeologiczne. Do licznych atrakcji zaliczyć można Świątynię Tygrysiej Jaskini – Wat Tham Seua, położoną w tropikalnym lesie; Cmentarzysko Muszli – Susaru Hoi, utworzone z muszli małży morskich, pochodzących sprzed 75 milionów lat; Ogród botaniczny – Than Bokkhari. Turystów przyciągają tutaj cudowne plaże, z których najpiękniejsze to Laem Phra Nang, która stanowi centrum wspinaczek skałkowych oraz Ao Phra Nang i Wschodnia Railey, z których podziwiać można imponujące widoki formacji krasowych.

Turyści chcący spędzić wypoczynek z dala od większych skupisk wybierają pobliską wyspę Lanta, cichą, spokojną, a obfitującą w koralowe plaże.

 

PHI PHI

Phi Phi to dwie wyspy: większa Phi Phi Don i mniejsza Phi Phi Le, należące do Morskiego Parku Narodowego.  Na Phi Phi nie ma lotniska, więc jedynym transportem są tu łódki i promy pływające z Pkuhet i Krabi. Nie ma tu także dróg asfaltowych ani samochodów, wszędzie chodzi się pieszo. Warto zobaczyć  kanion leżący w centrum wyspy, do którego wdziera się morze, tworząc szmaragdowe słone jezioro, a także osobliwość jaką są budowane przez jaskółki gniazda, położone w olbrzymiej jaskini, wykorzystywane potem do przyrządzania zupy z jaskółczych gniazd, uznawanej jako przysmak wśród Chińczyków. Phi Phi Don jest wysepką, gdzie wieczorem można zasmakować lokalnego klimatu, delektując się potrawami azjatyckimi w lokalnych restauracyjkach lub korzystając z masażu tajskich mistrzów. To na tej wyspie znajdują się hotele i centra nurkowania. Phi Phi Le, położona około 4 km na południe od Phi Phi Don, bardziej dzika, pełna jest ukrytych przystani, zatoczek i plaż. Wymarzone miejsce dla zwolenników romantycznych wycieczek łódką w ciszy i spokoju. To właśnie tutaj kręcono słynny film z Leonardo di Caprio "Niebiańska Plaża"

 

WYSPA SAMUI

Jest trzecią pod względem wielkości wyspą Tajlandii. Zajmuje obszar około 280 km2 i jak pozostałe 50 innych wysp należy do Morskiego Parku Narodowego Angthong. Podstawą utrzymania 350 tys. mieszkańców jest turystyka i zbiory orzechów kokosowych. Samui jest wyspą bardzo zieloną, wygląda jak olbrzymi ogród palmowy, pośród którego skryte są cudowne wodospady i ciekawe formacje. Stolicą wyspy jest Na Thon, miasto położone w północno-zachodniej części wyspy, a najbardziej rozwiniętą turystycznie miejscowością jest Chaweng.

 

PÓŁNOC TAJLANDII 

Region północnej Tajlandii to górzysty, porośnięty dżunglą teren, obejmujący ok. 90 tys. km2. Na zachodzie graniczy z Myanmarem, a na wschodzie z  Laosem. Turystów przyciągają tutaj: oryginalna architektura, będąca pod wpływem birmańskim,  piękne  świątynie jak również wspaniałe autentyczne tradycje i zwyczaje, taniec, muzyka i rękodzieło. Północ Tajlandii to najbardziej urozmaicone krajobrazy - majestatyczne szczyty górskie porośnięte dżunglą, pola ryżowe i rozległe urodzajne doliny. Chiang Mai - najważniejsze miasto regionu, drugie co do wielkości w Tajlandii, położone jest malowniczo nad brzegiem rzeki Ping w otoczeniu zielonych wzgórz. Zwane jest “Różą Północy” stanowiąc miasto starożytnych świątyń i przyjaznych ludzi tworzących dzieła sztuki i kultywujących zwyczaje. Największymi atrakcjami miasta są liczne świątynie z najwspanialszą Doi Suthep położoną poza miastem na wzgórzu, będącą jednym z najświętszych miejsc w Tajlandii oraz barwny targ w centrum. Lamphun niewielkie miasto położone ok. 26 km na południe od Chiang Mai słynie z ręcznie tkanego jedwabiu oraz zabytkowych świątyń, które należą do najpiękniejszych na północy. łoty Trójkąt – rejon na granicy Birmy, Tajlandii i Laosu, gdzie do dzisiaj ludność uprawia mak lekarski pomimo ostrych zakazów. hiang Rai ośrodek turystyczny położony najbliżej Złotego Trójkąta, będący bazą wypadową w ten rejon oraz do licznych wiosek plemion górskich. Plemiona górskie – obecnie w północnej Tajlandii żyje 6 grup etnicznych: Hmong, Yao, Lahu, Lisu, Akha i Karen. Każde z nich mówi w innym języku, nosi własne, charakterystyczne i niezwykle barwne stroje oraz posiada odmienne wierzenia i zwyczaje. Wielką atrakcją tej części Tajlandii są kobiety z długimi szyjami.

 

KANCHANABURI I MOST NA RZECE KWAI

Region Kanchanaburi obfituje w piękne, malownicze krajobrazy porośnięte dżunglą, z licznymi rzekami, wodospadami i jaskiniami. Jednak największą sławę region zyskał dzięki mostowi na rzece Kwai, przy budowie którego pracowało i zginęło wielu ludzi. Losy mostu mieliśmy okazję poznać z wielu powieści i filmów. Teraz można tu obejrzeć cmentarz jeńców wojennych, muzeum wojny oraz odbyć przejażdżkę Koleją Śmierci. Do niekwestionowanych atrakcji tego regionu zaliczyć też można pływające na tratwach lub wybudowane na brzegach rzeki domki, w których zakwaterowani są przyjeżdżający tutaj turyści.


 Szczegółowych informacji udzielają nasi konsultanci: tel.22 633-77-79
Tajlandia warto zobaczyć 1