Tanzania - Warto zobaczyć

Serengeti
Ta nazwa mówi sama za siebie, wywodzi się z języka Masajów i oznacza wielką, suchą ziemię. Największy i prawdopodobnie najpiękniejszy park narodowy świata. Na tych właśnie równinach umieszczane były akcje wielu książek, a póżniej także ich ekranizacji. Nigdzie indziej nie spotkamy zwierząt żyjących w naturalnych warunkach w tak wielkich ilościach jednocześnie bez ogrodzeń, klatek, wyasfaltowanych alejek i narzuconych kierunków zwiedzania. Serengeti to obszar 15000 km2 porośniętych bujnymi trawami pastwisk. Przestrzenie wydają się być bezkresnymi a ich monotonię burzą pojedyncze wzgórza i drzewa. Wschody i zachody słońca na tej wielkiej równinie są niepowtarzalne i mimo, że krótkotrwałe pozostają w pamięci do końca życia. Pokonywaniu wielkich przestrzeni Serengeti towarzyszy niesamowity klimat, nie znajdziemy go nigdzie indziej. W poszukiwaniu zwierzyny zachowując dużą dozę ostrożności można zjeżdżać z utartych dróg. To prawdziwa przygoda, jak z "Elzy z afrykańskiego buszu" Za każdą kępą traw można natknąć się na hieny czy odpoczywające gużce lub nawet lwy.
W marcu mamy możliwość obserwacji migracji potężnych stad antylop, a w szczególności Gnu. Ruszają one na zachód i północ w kierunku kenijskiego rezerwatu Maasai Mara. Część stad przemieszcza się także w stronę Ngorongoro. Jest to jeden z najwspanialszych spektakli przyrody, jaki można obserwować. Kilkudziesięciotysięczne stada rozciągnięte na wiele kilometrów podążają tymi samymi od wieków trasami, przekraczają rzeki, są dziesiątkowane przez drapieżniki takie jak lwy, gepardy, krokodyle a resztki pozostają dla padlinożerców, których populacje są tu szczególnie rozwinięte, reprezentują je głównie hieny, sępy i szakale. Bardzo liczne są tu również zebry ich liczebność szacuje się na około 200 - 300 tys. sztuk. Bardzo chętnie występują one w towarzystwie gnu co potęguje dodatkowo wrażenie różnorodności i wielkości stad. Ponadto pospolite są dwa gatunki gazel Thomsona i Granta. Na terenie Parku jest ich w sumie około miliona sztuk każdego z gatunków, przez to, że nie tworzą dużych, jednorodnych stad możemy odnieść wrażenie, iż znajdują się wszędzie, gdzie się nie obejrzymy. Dla dopełnienia obrazu tego wspaniałego miejsca trzeba dodać, że równinę Serengeti zamieszkują dziesiątki tysięcy bawołów, żyraf, elandów i innych antylop. Słonie dość licznie tu występują mimo powszechnego problemu kłusownictwa. Tyle szczęścia nie miały natomiast Nosorożce Czarne, ich przyszłość maluje się w najciemniejszych barwach mimo wysiłków służb Parku i naukowców prowadzących próby restytucji tego bardzo cennego gatunku. Wymieniliśmy tutaj tylko dużą zwierzynę, która jest widoczna z daleka, zza okien samochodu niewprawnym okiem. Trzeba uzmysłowić sobie, że różnorodność ptactwa i drobnej zwierzyny jest znacznie większa niż mogli byśmy przypuszczać lecz zwykle nie zwracamy uwagi na gryzonie i inne małe stworzenia gnając za stadami antylop czy żyraf a warto zwrócić uwagę także na "mini świat" największej i najpiękniejszej z równin.
Wyprawę do Serengeti najlepiej zaplanować na 3 - 4 dni, Są tu różnego rodzaju miejsca noclegowe o wszystkich standardach.

Rezerwat przyrody Ngorongoro
Widok na krater Ngorongoro nasuwa nieodparte wrażenie, że przy całej dewastacji naturalnego środowiska przyrodniczego, jakiej dopuszczał i dopuszcza się człowiek od tysięcy lat znaleźliśmy się w enklawie gdzie przyroda jest jeszcze zupełnie pierwotna. Obszary sąsiadujące z samym kraterem są także objęte ochroną. Należy do nich między innymi wąwóz Olduvai słynący z najstarszych odnalezionych śladów bytowania człowieka i tereny od wieków zamieszkane przez Masajów.
Występują tu niemal wszystkie zwierzęta zamieszkujące Afrykę Wschodnią na zdecydowanie mniejszej powierzchni niż np. w Serengeti. Kolejną cechą wyróżniającą Ngorongoro jest niezwykła malowniczość krateru, osiągającego średnicę od 18 do 22 km, jego ściany wznoszą się miejscami na ponad 2500 m. n. p. m i są pokryte wiecznie zielonym lasem pełnym różnego rodzaju antylop, lampartów i innej zwierzyny. Dno krateru, stanowiące naturalne pastwisko, położone jest na wysokości około 600 m. n. p. m. Liczna zwierzyna tam żyjąca nie dopuszcza do dużych przyrostów traw, dzięki temu można tu obserwować w naturalnym środowisku takie zwierzęta, jak np. szakale lub serwale. Zwierzyna ma możliwość swobodnych migracji na zewnątrz krateru jak i do jego wnętrza, jednakże znajdując w nim dużą ilość pożywienia i słodką wodę rzadko podejmuje takie wędrówki.
Po przekroczeniu bramy wjazdowej droga, wiedzie lasem o szczególnie rozwiniętym najwyższym piętrze roślinności. Po minięciu wszystkich zabudowań i pomników ku czci, ludzi walczących z kłusownikami i poległych w wyniku konfrontacji z tamtejszą zwierzyną docieramy do wiodącej na południe krawędzią krateru żwirowej drogi. Od niej odchodzą dukty prowadzące na dno krateru. Po obejrzeniu niezliczonej liczby antylop, słoni, żyraf a także lwów, nosorożców, warto udać się do akacjowego lasu Lorelei i słodkiego jeziora Magadi gdzie licznie występują hipopotamy i ptactwo jakiego z całą pewnością nie spotkamy nigdzie indziej. W pierwszym z tych miejsc przy odrobinie szczęścia i cierpliwości jest szansa po południu dojrzeć zwierze nie występujące na wolności poza Ngorongoro praktycznie nigdzie - Nosorożca Czarnego

Park Narodowy Lake Manyara
Park Narodowy Lake Manyara obejmuje słodkowodne, płytkie jezioro o powierzchni 230 km2.  Teren parku pokryty jest głównie roślinnością sawannową oraz  palmami, a jego malownicze wzgórza poprzecinane są strumieniami o krystalicznie czystej wodzie. Obszar słynie z licznie występujących tu zwierząt: żyraf, guźców, pawianów, słoni, antylop, bawołów, lwów oraz hipopotamów. Ze względu na ogromną różnorodność gatunkową park został wpisany na prestiżową Listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Park Narodowy Tarangire
Park połozony jest w północnej części Tanzanii, 118 km na południowy-wschód od Arushy. Nazwa pochodzi od rzeki przepływającej przez jego teren. Na powierzchni 2600 km 2 możemy podziwiać bardzo zróżnicowany krajobraz – liczne wzniesienia i doliny rzeczne oraz imponującej wielkości baobaby. Park zamieszkują liczne dzikie zwierzęta,   a w szczególności stada słoni, ale również lwy, pantery, bawoły afrykańskie, zebry, żyrafy, antylopy impala, gnu i gazele.

Mikumi National Park
leży ok. 270 km na zachód od największego miasta Tanzanii - Dar es Salaam. Drogę tę pokonuje się wynajętym jeepem albo autokarem. Wiedzie ona wśród malowniczo położonych wzgórz oraz niezwykle kolorowych, niewielkich wiosek, gdzie można odpocząć próbując miejscowej kuchni. Po przyjeździe do miasta Morogoro, czeka nas jeszcze ok. 50 km podróż do bram Mikumi National Park. Już wtedy wzdłuż drogi spotkać można liczne zwierzęta, a nierzadko zdarzają się przymusowe postoje gdy stado słoni postanowi przejść na drugą stronę "drogi wojewódzkiej". Po przyjeździe do bram parku ma się do wyboru dwie opcje: zwiedzanie z przewodnikiem lub bez. Obie mają swoje plusy i minusy. Safari z przewodnikiem gwarantuje obejrzenie wszystkich gatunków wybranych zwierząt. Nie ma się jednak pełnej swobody, np. możliwości wysiadania z samochodu w celu zrobienia lepszych zdjęć (zabronione). Dlatego dla osób lubiących większy dreszczyk emocji, przyjemniejsza będzie "samotna" włóczęga bo buszu, w dowolnym wybranym przez siebie kierunku. Generalnie "drogi" są dobrze oznakowane i trzeba się naprawdę postarać, żeby zabłądzić. Należy tylko pamiętać, żeby wrócić do bram parku na tyle wcześnie, żeby przed zmrokiem dotrzeć z powrotem do Morogoro. Mikumi National Park gwarantuje praktycznie całe spektrum afrykańskiej fauny. Od słoni, poprzez drapieżniki, antylopy aż po małe zwierzęta futerkowe i mnóstwo kolorowych ptaków. Spore stada słoni to żelazny punkt programu. Podobnie jest z hipopotamami i różnymi gatunkami antylop, nierzadko w stadach liczących kilkaset osobników. Już praktycznie w bramie parku pasą się żyrafy, zebry i gnu. Dalej w głębi spotyka się guźce, różnego rodzaju małpy, krokodyle. Mikumi zaspokoi wymagania każdego myśliwego uzbrojonego w aparat fotograficzny.

Polecamy zabrać ze sobą : dobrą lornetkę, która świetnie ułatwia wstępną obserwację zwierząt z dużych odległości oraz teleobiektyw do aparatu o dużej mocy.

Szczegółowe informacje i rezerwacja:
tel. 22 633-77-79
Tanzania warto zobaczyć