Wenezuela - Informacje ogólne

Państwo położone w północnej części Ameryki Południowej nad Oceanem Atlantyckim, ze stolicą w Caracas. Graniczy od zachodu z Kolumbią, od południa z Brazylia, a od wschodu z Gujaną. Leży w strefie klimatów równikowych, ze średnią miesięczną temperaturą powietrza mieszczącą się w granicach 24-28C.

Wenezuela to kraj dla przyrodników, miłośników przygód i aktywnego wypoczynku.
Na rzekach  Wenezueli występuje wiele progów wodnych, katarakt i wodospadów. To właśnie w tym kraju znajduje się najwyższy wodospad świata (11 razy wyższy od wodospadu Niagara), położony w dorzeczu rzeki Caroni - Wodospad Salto del Angel.
Wenezuelczycy to roztanczony i rozspiewany narod. Wiekszość spoleczeństwa ma czysty glos i nie falszuje podczas kareoke. Najpopularniejsze tance to salsa, marengue, choropo, focho, calipso, regetton. Nocne kluby otwarte sa praktycznie caly tydzien a już od środy można w nich spotkać tlumy ludzi.
Mimo że jest niewielka, Wenezuela zapewnia wszystko czego nawet najbardziej wymagający  podróżny może sobie zażyczyć: piękne plaże na wybrzeżu karaibskim , sawanny, wysokie góry, wodospady, puszcze tropikalną oraz wioski indiańskie i ich róznorodne tradycje, gdyż tereny dzisiejszej Wenezueli w okresie prekolumbijskim zamieszkane były przez różne grupy Indian, jednakże praktycznie wieksza cześć Wenezueli jest nie zamieszkała. Wilgotne lasy równikowe pokrywają 34% terytorium, sawanny porastają centralną, plaską  cześć kraju  oraz część poludniową. W Andach spotkamy lasy lisciaste i iglaste, a wzdłuż wybrzeża dominującą roślinnością są namorzyny (lasy mangrowe) i lasy chmurowe.

Wenezuela ma ponad 700 gatunkow ptakow, najwiecej na calym swiecie.  W jednym tylko regionie np Los Llanos jest okolo 300 gatunkow ptakow. Mozna je rowniez obserwowac w parku narodowym Henri Pittier i na poludniu kraju  w Las Claritas w parku narodowym Canaima. Wystepuja tu liczne gatunki ptactwa brodzacego w tym Ibis, Flamingi. Kolorowe, tropikalne ptaki typu zielone papugi, ary blekitne, kolibry, tukany mozna spotkac niemal w calej Wenezueli. 

Największe ze zwierząt żyjących w Wenezueli to jaguar, puma, tapir, następnie ocelot, kapibara i mrówkojad olbrzym. Mniejsze zwierzeta to malpy wyjce, kapucynki, pancerniki. Wśród gadów żyją w Wenezueli kajmany, żolwie, anakondy, wiele gatunkow węży i żmij. Wśród plazów wyrożnić można szare, wielkie ropuchy oraz maleńkie zielone żabki i czarną żabkę wielkości paznokcia żyjącą tylko na czubku tepuy.

 

Wenezuela informacje ogólne