Wietnam - Warto Zobaczyć

HANOI
Stolica Wietnamu Hanoi jest tak elegancka i pełna uroku jak mało które miasto azjatyckie. Przez wiele lat była stolicą francuskich Indochin, czego pozostałości można podziwiać do dziś. Hanoi pełne jest zielenonych parków, romantycznych jeziorek oraz wyjątkowych miejsc jak stara dzielnic Old Quarte. Wśród  36 uliczek znajdziemy tradycyjnce sklepiki z rękodziełem, tkaninami i uliczne, kolorowe targi. Hanoi to nie tylko centrum polityczne, lecz także serce artystyczne i kulturalne Wietnamu. Turyści mogą tu zobaczyć budynki Świątyni Literatury, starożytny uniwersytet, wspaniałe pagody, słynny teatr kukiełek na wodzie oraz Mauzoleum Ho Chi Minha, czczonego przez cały naród wielkiego przywódcy. Dziś kulturalna aura miasta wciąż przyciąga intelektualistów i artystów. Tysiące galerii posiadają w swoich gablotach owoce sztuki współczesnej. Z ocienionymi jeziorami i niezliczonymi kafejkami miasto niemal zmusza do zadumania nad filiżanką kawy. Ukryte piękno Hanoi maskuje starożytną duszę Wietnamu.
 
ZATOKA HALONG
Zatoka Halong jest jednym z naturalnych cudów świata - składa się z ponad 3000 wysepek, które czas, wiatr i fale uformowały we wspaniałe kształty. Nie bez powodu Halong włączone zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najlepszy sposób na podziwianie tej magicznej scenerii to rejs łodzią dżonką mijającą fantastyczne formacje skalne kryjące w sobie bajeczne jaskinie. Niektóre z nich bogate we wspaniałe stalaktyty i stalagmity są łatwo dostępne dla turystów. Największą wyspą zatoki i jedną z niewielu zamieszkanych jest Cat Ba, gdzie znaleźć można piaszczyste plaże, tradycyjny targ oraz urocze miasteczko z portem rybackim. 
 
SAPA
Niezwykły, najbardziej kolorowy rejon północno-zachodniego Wietnamu, leży na granicy z Chinami. Okolica słynie z najwspanialszych terasów ryżowych oraz malowniczych krajobrazów górskich z panującym nad dolinami najwyższym szczytem kraju Fansipan. Jest to jeden z niewielu zakątków świata, gdzie tradycje wciąż kwitną, a natura jest nietknięta przez cywilizację. Tu ludzie żyją niezmiennie od wielu wieków. Kobiety ludów Dao i Hmong pracują w tradycyjnych niezwykle barwnych strojach. Pod koniec tygodnia wszystkie liczne ludy etniczne schodzą się na cotygodniowe targi w Sapa i Bac Ha, aby wymieniać się darami natury. Tu sprzedaje się warzywa, owoce, zwierzęta oraz niezwykle barwną, ręcznie tkaną odzież i wyroby ze srebra. Do Sapy można dostać się nocnym pociągiem z Hanoi.


HUE
Dawna stolica Wietnamu, położona w centralnej części kraju jest jednym z centrów kulturalnych, religijnych i naukowych kraju. W XIX wieku było siedzibą króla Nguyen, który zbudował tu bogate pałace, ogrody i grobowce na brzegach rzeki Perfumowej. Spokojne miasto było przez długi czas kojarzone z królestwem i kulturą. Pomimo tego, że czas i działania wojenne zebrały swoje żniwo, spokojna atmosfera Hue pozostała nietknięta. Turyści mogą wypożyczyć rowery i zwiedzić eleganckie 'Miasto Europejskie', którym jest obszar zbudowany przez Francuzów na południowym brzegu rzeki. Można również wybrać się na spacer po cichych ogrodach, gdzie znajdują się starożytne pagody, pałace, kamienne pomniki i stawy pełne kwiatów lotosu oraz starożytne grobowce. Można równiez popłynąć na wycieczkę statkiem po rzece Perfumowej mijając maleńkie łódeczki zmierzające na targ.
 

 

HOI AN
Malownicze miasteczko położone nad brzegiem rzeki Thu Bon, 30 km na południe od Danang. Większość osób, które odwiedziły to miejsce, zgadza się z opinią, że jest to najpiękniejsze miasteczko w Azji Południowo-Wchodniej. Znane kiedyś pod nazwą Faifo, było jednym z ważniejszych portów Azji Południowo-wschodniej od XVII do XIX w. W ówczesnych czasach, kiedy istniały też porty w Macau i Malace, Faifo było ważnym portem dla statków portugalskich, holenderskich, chińskich i japońskich. W uznaniu piękna i dużego znaczenia miejsca, Hoi An wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiele zabytkowych budynków zostało otwartych dla publiczności, natomiast liczne zabytkowe uliczki w centrum miasteczka zostały zamknięte dla ruchu motorowego. Hoi An było pierwszym miejscem, gdzie osiedlili się Chińczycy. Do dziś pozostało tu wiele pięknych kamienic chińskich jak również zabytkowych budynków kongregacji, które po dziś dzień odgrywają bardzo ważną rolę. W Hoi An można podziwiać autentyczny Kryty Most Japoński oraz piękne domy należące niegdyś do rodzin kupieckich, jak również wspaniałe świątynie i malowniczy port rzeczny, położony obok prawdziwego targu miejscowego, gdzie kupić można niemalże wszystko. Hoi An to również właściwe miejsce dla miłośników zakupów, jako że miasteczko słynie z produkcji odzieży bawełnianej. Na każdym kroku spotkać można liczne tkalnie materiałów oraz zakłady krawieckie, w których w ciągu kilkunastu godzin powstają wspaniałe, wymyślne stroje. Wieczorami warto pospacerować  po wąskich, uroczych uliczkach i odbyć prawdziwą ucztę kulinarną w jednej z licznych restauracyjek rozsianych w różnych zakątkach miasteczka. 5 km od Hoi An rozciągają się niezmierzone piaszczyste plaże, nad którymi powstały luksusowe hotele oraz liczne restauracyjki i bary.
 
 
NHA TRANG
Otoczone stromymi zboczami pełnymi tropikalnej roślinności miasteczko otulone jest długim pasem zakręcających żółtych plaż i zatoką z błękitną wodą. Życie w tym miasteczku toczy się wokół plaży, wzdłuż nadmorskiej promenady budowane są hotele i restauracje, a liczne kluby oferują szeroką gamę wycieczek, sportów wodnych i rejsów. Nha Trang stało się ulubionym miejscem dla osób szukających rozrywki i wypoczynku na plaży oraz miłośników nurkowania w kryształowych wodach. Powstały tu profesjonalne kluby nurkowe organizujące pełen zakres wycieczek i kursów.
 

 
HO CHI MINH CITY (SAJGON)
Ho Chi Minh, zwany ciągle przez wielu Sajgonem, położony jest na południu kraju i jest największym miastem Wietnamu, a liczba jego ludność ciągle rośnie osiągając dzisiaj ok. 7 mln mieszkańców. To typowo azjatyckie miasto, które nigdy nie śpi. Wszyscy są tu zajęci - kupują, sprzedają, studiują, budują i bawią się. Pomimo tego, że coraz więcej wysokich, nowoczesnych budynków zaczyna górować nad panoramą miasta, ciągle można tu znaleźć wiele ciekawych przykładów budownictwa kolonialnego z czasów kolonialnych - Katedra Notre Dame, Budynek Poczty, czy Hotel de Ville. Warto tu też zobaczyć były Pałac Prezydencki, fascynującą dzielnicę chińską Cholon oraz wiele ciekawych, kolorowych targów, a wieczorem rzucić się w wir rozrywki w jednym z licznych klubów.
 
 
TUNELE CU CHI
Legendarne tunele zdobyły sławę w latach 60-tych w czasie wojny wietnamskiej. Ówcześnie oddalone były o ok. 30-40 km od Sajgonu, a łączna długość całej sieci kanałów sięgała 250 km. Było to podziemne miasto, wielopoziomowe, w którym żołnierze wietnamscy ukrywali się przed wojskami amerykańskimi. Były tam szpitale, mieszkania, kuchnie, arsenały broni.  Rejon ten stał się najbardziej bombardowanym i zniszczonym w całym Wietnamie. Dziś dla turystów otwarto do zwiedzania ocalałą część tuneli, niektóre z nich z powodu rozmiarów są słabo dostępne, stanowią jednak dużą atrakcję nie tylko dla Wietnamczyków. 
 
DELTA MEKONGU
Rzeka Mekong, która płynie daleko z gór Tybetu, kończy swą podróż na południu Wietnamu, wpadając do oceanu. Delta Mekongu to urodzajne gleby, gęste sady tropikalne oraz niezliczona ilość kanałów wodnych. Całe życie tutejszej ludności skupia się nad rzeką i to ona dyktuje rytm życia. Jest to rejon największych upraw ryżu w Wietnamie, a co za tym idzie rejon najgęściej zaludniony. Oprócz ryżu uprawia się tu palmę kokosową, owoce oraz łowi ryby. Tutaj można popłynąć na wycieczkę łodzią po maleńkich kanałach i zobaczyć po drodze małe chatki, ciężko pracujących ludzi, łowiących rybaków i bawiące się dzieci. Można zajrzeć na kolorowy targ wodny oraz odwiedzić jedno z głównych miast delty: Can Tho, My Tho lub Chau Doc. 
 
PHAN THIET /MUI NE
Phan Thiet to wioska rybacka słynąca z produkcji sosu rybnego używanego w kuchni azjatyckiej.   Jednak wśród turystów sławę zyskały pobliskie plaże Mui Ne, ciągnące się na długości ponad 20 km. Kurort ten, położony ok. 3 godz. drogi od Sajgonu. Okolica przyciąga pięknymi, szerokimi i piaszczystymi plażami ocienionymi palmami, malowniczymi wydmami oraz luksusowymi hotelami.
 

DALAT
Uroczy rejon położony na Centralnej Wyżynie około 305 km od Sajgonu. Okolica ta położona na wysokości około 1.500 m n.p.m. przepełniona jest malowniczymi dolinami, wiecznie zielonymi lasami, jeziorami i wodospadami. Jest to typowo górski kurort szczególnie wielbiony przez artystów, malarzy i nowożeńców, którzy przyjeżdżają tu spędzić miesiąc miodowy. Łagodny klimat górski (temperatury pomiędzy 15 a 240C) sprawia, że osiedliło się tu na stałe wielu Europejczyków. W samym mieście znaleźć można pełne kwiatów ogrody, jeziorka oraz stare wille w stylu alpejskim. Na słonecznych wzgórzach uprawia się warzywa, owoce oraz winorośl, z której produkowane jest lokalne wino o nazwie Dalat.

 

Wietnam warto zobaczyć, atrakcje