Wietnam - Informacje praktyczne

PRZELOTY:  Bezpośredni przelot z Warszawy do Hanoi trwający ok. 10 h proponują PLL LOT. Wyloty odbywają się w poniedziałki, środy i soboty. Przeloty z 2 przesiadkami oferują m.in. linie Singapore Airlines. Przeloty wewnętrzne pomiędzy większymi miastami obsługiwane są przez linie Vietnam Airlines.
 

KLIMAT; KIEDY JECHAĆ?: Najlepszym okresem na podróż do Wietnamu jest okres od listopada do kwietnia, ale warto mieć na uwadze, że ze względu na ogromną rozciągłość południkową zawsze gdzieś może padać. Północ (Hanoi, Halong, Sapa) najlepiej odwiedzić w listopadzie, kwietniu i maju. Pada wówczas najmniej, a słońce często wygląda zza chmur. Od grudnia do lutego pada wprawdzie jeszcze mniej, ale występuje bardzo duże zachmurzenie, a w Zatoce Halong utrzymują się mgły.
 Wypoczynek w centrum kraju najlepiej zaplanować od lutego do czerwca, a na południu (Wyspa Phu Quoc, Phan Thiet, Nha Trang) od grudnia do kwietnia.
 Lato od czerwca do października to okres intensywnych opadów i wysokich temperatur szczególnie na południu i północy kraju.
 

CZAS: zimą +  6 godzin, latem + 5 godzin
 

JĘZYK URZĘDOWY: wietnamski. W miejscach turystycznych bez problemu można się porozumieć po angielsku i francusku.
 

ELEKTRYCZNOŚĆ: napięcie elektryczne 220 V, nie wymagane są żadne adaptory.
 

PRZEPISY WIZOWE:  Wizę można uzyskać w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie lub na lotnisku w Hanoi i Sajgonie po uprzednim otrzymaniu promesy wizowej (za naszym pośrednictwem). Do otrzymania wizy potrzebne są następujące dokumenty:  wypełniony wniosek, 1 zdjęcie, paszport ważny min. 6 miesięcy oraz wnieść opłatę wizową (180 PLN/wizę lub 60 USD/promesę)

Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu
ul. Resorowa 36
02-956 Warszawa
tel.: (0-22) 651 60 98
fax: (0-22) 651 60 95
office@ambasadawietnamu.org
www.ambasadawietnamu.org

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi, Wietnam
tel.: (0084 4) 845 20 27
fax: (0084 4) 823 69 14
e-mail: polamb@hn.vnn.vn
 

WALUTA: Dong Wietnamski. Aktualny kurs wynosi  1 USD = ok. 15.000 VND.
 

ZAKUPY I CENY: rękodzieło, jedwab, słynne kapelusze wietnamskie, odzież (Hoi An słynie z doskonałych krawców. Czas oczekiwania na garnitur/sukienkę 1 dzień). Karty kredytowe akceptowane są w hotelach,  większych sklepach i lepszych restauracjach.
 

ZDROWIE: Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Warto jednak zaszczepić się na żółtaczkę typu A i B. Ryzyko malarii jest niewielkie i występuje głównie na terenach wiejskich. W miejscowościach turystycznych zachorowalność jest znikoma.
 

RUCH ULICZNY:  prawostronny. Polskie prawo jazdy nie jest honorowane, ale istnieje możliwość otrzymania na jego podstawie prawa jazdy wietnamskiego.
 

OBYCZAJE I ETYKIETA: Aby uniknąć nieporozumień związanych z różnicami kulturowymi, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

- Zdejmować buty, gdy wchodzi się do miejsc kultu religijnego lub do domów prywatnych.
- Nosić przyzwoitą odzież, szczególnie przy zwiedzaniu obiektów religijnych.
- Nogi i ramiona powinny być zakryte
 

INNE: W Wietnamie nie działa roaming żadnej polskiej telefonii komórkowej. Warto zakupić kartę miejscowego operatora. 


 

Wietnam Informacje Praktyczne targ