Sardynia - Warto zobaczyć

CAGLIARI - stolica i największe miasto Sardynii położone nad Zatoką Aniołów. Warto zwiedzić najstarszą część miasta z amfiteatrem rzymskim, średniowiecznymi fortyfikacjami (mury obronne, wieże strzelnicze) oraz Muzeum Archeologiczne ze zbiorami z epoki prehistorycznej.

 

PULA - starożytne miasto portowe założone przez Fenicjan w 700 r.p.n.e. Do dzisiaj przetrwały ruiny domów, świątynia boga Tanit, amfiteatr i cmentarzysko.

 

SANDATI - IS ZUDDAS Grota licząca 600 milionów lat zaliczana jest do najpiękniejszych i najstarszych grot w Eurpie. Można tu podziwiać ogromne stalagmity i stalaktyty, kolumny i niewielkie podziemne wodospady. Jest to jedyne miejsce poza Korsyką, gdzie można zobaczyć 400-letnie zmumifikowane postaci, tzw. "Prologus Sardus".

 

GROTA BUE MARINO - Przepiękna grota wyrzeźbiona w nadmorskich skałach, znana przede wszystkim dzięki żyjącej tu foce mniszce. Nieliczne egzemplarze tego ssaka morskiego, które pozostały tu po ostatnim zlodowaceniu i zdołały przystosować się do klimatu umiarkowanego, stanowią nie lada atrakcję w basenie morza śródziemnego. Do groty można się dostać stateczkami odpływającymi z portu Cala Ganone

ALGHERO - zabytkowe miasto z XII wjeku i jedno z najsłynniejszych kąpielisk na Sardynii. Warta zobaczenia jest zwłaszcza stara część miasta: mury obronne z wieżami, kościół św. Franciszka, klasztor i katedra. Okolice Alghero - przylądek Caccia z pięknymi, pionowo opadającymi do morza skałami. Główną atrakcją przylądka jest grota Neptuna, do której można się dostać po 656 stopniach lub bezpośrednio od strony morza specjalnymi łodziami.

ZATOKA DI ARZACHENA - znane kąpielisko nadmorskie i jednocześnie region koncentrujący jedne z najciekawszych obiektów archeologicznych Sardynii. Można tu podziwiac prehistoryczne budowle m.in. grób "Gigante Lu Coddu Vecchiu", nurag "Capichera", nekropol :Li Muri"

ARCHIPELAG LA MADDALENA - - składa się z 7 wysp głównych oraz licznych niewielkich wysepek rozrzuconych między Sardynią a Korsyką. Na największe z wysp La Maddalenę i Caprera organizowane są wycieczki statkiem.Warte zwiedzenia jest miasteczko La Maddalena i Muzeum Garibaldiego na wyspie Caprera.

SASSARI - stolica prowincji, znaczący ośrodek gospodarczy i kulturalny. Warta zwiedzenia jest stara część miasta z katedrą, romańskim kościołem Santa Maria di Betlem, kościołem San Pietro di Silki. Miasto znane jest przede wszystkim dzięki festynowi Cavalcata Sarda, odbywającemu się w Święto Wniebowstąpienia ,będącemu przeglądem miejscowych strojów ludowych.

NURAGI LOSA - podróżując po Sardynii widzi się często ruiny wież w kształcie ściętych stożków z grubo ciosanego kamienia. Są to tzw. nuraghi, pozostałości charakterystycznej dla Sardynii prehistorycznej kultury. Zgrupowanie nuragów zwanych Losa należy do najważniejszych na wyspie.

JEZIORO CABRAS - w pobliżu miejscowości Oristano, naturalny rezerwat przyrody, ostoja wielu gatunków ptaków m.in. flamingów, kormoranów, czapli, dzikich kaczek.

RUINY THAROS - ruiny fenickiego miasta ze świątynią punicką, świątynia Demeter, łaźnią, strukturą miejską (domy, warsztaty, place, fontanny).

NORA - ruiny antycznego miasta. Wykopaliska w czasów rzymskich (ruiny teatru, świątyni, posadzki mozaikowe), punickich (świątynia Tanit) i fenickich (termy).

BARUMINI SU NURAXI - największy, najbardziej kompletny i najważniejszy kompleks nuragów na Sardynii.

ORESEI - zabytkowa średniowieczna osada. Zachowało się wiele interesujących budowli: wieża św. Antoniego, ruiny zamku, kościół św. Antoniego, św. Jakuba.

Wyspa Sardynia flamingi