Sardynia - Informacje ogólne

Sardynia jest znana od wieków; starożytni Grecy nazywali ją Ichnussa, co oznaczało "ślad stopy" i odnosiło się do kształtu wyspy. Zamieszkana była już pod koniec paleolitu, o czym świadczą rysunki i szczętki szkieletów znalezione w grotach w północnej części wyspy.

W III tysiącleciu p.n.e. rozwinęła się tu kultura ozyryjska - cywilizacja osiadła zajmująca się głównie pasterstwem. Nieco później zaczęła się wspaniała cywilizacja nuragów, okrągłych kamiennych budowli obronnych, będących do dzisiaj symbolem wyspy. Początkowo były to proste wieże budowane z głazów i kamieni, wraz z rozwojem gospodarki przeistaczały się w cięzkie konstrukcje forteczne, otoczone murami. Następne lata to czas panowania Fenicjan, Kartagińczyków , Rzymian i Hiszpanów. Po najeźdźcach pozostały zabytkowe kościoły i fortyfikacje.

Obecnie wyspa stanowi część terytorium włoskiego lecz Sardyńczycy często podkreślają swoją odrębność kulturową i strzegą swej tożsamości.

Wczasy na Sardynii

Ta piękna skalista wyspa jest drugą pod względem wielkości, na morzu śródziemnym, usiana urokliwymi zatoczkami z piaszczystymi plażami, zachwyca podróżnych przyjeżdżających na wczasy na Sardynię małymi miasteczkami  z ok. 1200r pne i tymi średniowiecznymi o wąskich wijących się uliczkach z katedrami w unikalnym pizzańskim pasiastym stylu. 

Wyspa Sardynia