Sycylia - Warto zobaczyć

TAORMINA
Urocze zabytkowe miasteczko położone na zboczu wzgórza Monte Tauro. Malowniczo zawieszony na skraju urwiska grecki amfiteatr z III w p.n.e., zaciszne uliczki wiodące wśród kamienic i pałaców z XV-XIX w., małe placyki ukwiecone dziką różą i geranium pozwalają uznać to miejsce za jedno z bardziej atrakcyjnych na Sycylii. Spacerując po mieście warto przystanąć choć na chwilę by podelektować się wspaniałym widokiem roztaczającym się z góry, obejmującym południową Kalabrię, majestatyczną Etnę i połyskujące w dole wody zatoki Naxos.

 

ETNA

Wznosząca się na wysokość 3323 m.n.p.m. Etna to jeden z największych czynnych wulkanów na świecie; atrakcja przyciągająca rocznie blisko 250.000 turystów. Wyprawa na wulkan odbywa się w kilku etapach: autokarem do stóp góry, skąd roztacza się wspaniała panorama na Etnę oraz okoliczne wygasłe już stożki wulkaniczne, następnie kolejką linową i jeepami na wysokość 2.800 m.n.p.m. Krótka wspinaczka wśród księżycowego krajobrazu kończy się na wysokości 3.000m.n.p.m. Można stąd podziwiać krater wulkanu oraz zobaczyć z bliska gorące, rozżarzone języki lawy.

 

 

AGRIGENTO - DOLINA ŚWIĄTYŃ

Zespół 18 świątyń greckich z V w p.n.e. uznawanych za najcenniejszy zabytek architektury starożytnej na Sycylii i jedyne w swoim rodzaju zjawisko poza Grecją. Najsławniejsze z nich to świątynia Heraklesa, Hery, Zeusa Olimpijskiego oraz jedna z najlepiej zachowanych budowli greckich na świecie - świątynia Zgody.
Na terenie starożytnej osady znajduje się też Muzeum Archeologiczne z cenną kolekcją waz z VI-III w p.n.e. oraz dzielnica helleńsko-rzymska, gdzie zachowały się fragmenty starożytnej zabudowy.

WYSPY EOLSKIE (LIPARYJSKIE)

Archipelag 7 wysp pochodzenia wulkanicznego rozrzuconych na morzu Tyrreńskim, na północ od wybrzeży Sycylii. Nazwa ich wywodzi się od imienia greckiego boga Eola, władcy wiatrów, które więził w jednej z jaskiń na wyspach. Podczas rejsu odkryjemy niepowtarzalną atmosferę dwóch wysp położonych najbliżej Sycylii: Vulcano i Lipari. Największą atrakcją Lipari jest główny port i stolica Wysp Eolskich - miasto Lipari, pięknie położone na zboczu góry między dwiema przystaniami. Castello - Górne Miasto - skupia główne zabytki wyspy; wykopaliska z epoki neolitycznej i stylowe budynki z XVIw. Dolne Miasto - to typowe miasteczko portowe z międzynarodową mieszanką turystów, sklepami z rzemiosłem artystycznym oraz licznymi restauracjami. Wyspa Vulcano słynie z gorących źródeł siarkowych i kąpieli błotnych działających leczniczo na schorzenia reumatyczne i dermatologiczne. Amatorom pieszych wędrówek polecamy wspinaczkę na 300-metrowy wulkan Gran Cratere.

Szczegółowe informacje i rezerwacja:
tel. 22 633-77-79

Włochy, Sycylia warto zobaczyć