Emiraty Arabskie - Warto zobaczyć

Dubaj
to najbardziej znany z emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie. Miejsce, gdzie z powodzeniem mogła by się toczyć akcja współczesnej wersji baśni z tysiąca i jednej nocy. Miasto wyrosłe pomiędzy pustynią a morzem, zdaje się w pierwszej chwili wręcz nierealne, jakby wyjęte z jakiejś fantastycznej opowieści. Bo czy nie zakrawa na fantazję fakt iż w miejscu gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu była niewielka nadbrzeżna osada dziś wznoszą się wieżowce jednego z najnowocześniejszych miast świata? Miliardy petrodolarów płynące szerokim strumieniem pozwoliły władcom Dubaju zmaterializować marzenia pokoleń arabskich koczowników i to w wielkim stylu. Ot, choćby centrum narciarskie – w olbrzymiej hali stojącej na rozgrzanych piaskach pustyni pomieszczono najdłuższy na świecie sztuczny stok narciarski. Albo Burdj Al Arab, jeden z dwóch na świecie siedmiogwiazdkowych hoteli – olbrzymia budowla w kształcie wydętego wiatrem żagla z zawieszonym 300 metrów nad ziemią pełnowymiarowym kortem tenisowym. Czy też sztuczna wyspa o kształcie palmy zbudowana by pomieścić super ekskluzywne wille i bungalowy i by zapewnić ich mieszkańcom komfort, jakiego próżno by szukać w innym miejscu. Mieszkańcom Dubaju na pewno nie brakuje odwagi ani środków, by wcielać w życie swe najbardziej fantastyczne wizje. Nic więc dziwnego, że stał się Dubaj miastem, gdzie co krok spotyka się budynki projektowane przez najlepszych światowych architektów. Tu wszystko jest na swój sposób jedyne i największe, a każdy nowy projekt swą skalą zaćmiewa poprzednie – powstaje nowa sztuczna wyspa, tym razem w kształcie kuli ziemskiej, a na stałym lądzie wznoszony jest wieżowiec, którego wysokość ma przekraczać 800 metrów.

Dubaj, będąc jednym z najbardziej kosmopolitycznych i najszybciej rozwijających się miejsc na planecie, potrafił uniknąć większości złych stron tak spektakularnego postępu. Nie ma tu dzielnic nędzy, przestępczość jest znikoma, a ludzie przyjaźni – pod tym względem również niewiele miejsc może równać się z tym emiratem. I jeśli gdzieś jest opiewana przez poetów Arabia Felix – Arabia Szczęśliwa, to chyba właśnie tu.

 

Warto zobaczyć : 

 • Jumeirah Mosque - największy i jeden z najładniejszych meczetów w Dubaju. Wspaniały przykład współczesnej architektury Islamu.
 • Ned Al Shiba - tor wyścigowy gdzie przebywają i trenują stada wielbłądów.
 • Pałacu Zabeel - rezydencja rodziny rządzącej.
  "Mały Manhattan" z licznymi drapaczami chmur i Światowym Centrum Handlowym.
 • Al Fahidi Fort Museum - 150 letni obiekt ukazujący historyczne ścieżki Dubaju.
 • Największe centrum handlowe w Emiratach.
 • Sharjah - nadmorski kurort zwany "Perłą Zatoki", położony 15 minut od Dubaju.
 • King Faisal Mosque - największy meczet w Emiratach.
 • Fort of Sharjah - dawna rezydencja rodu panującego.
 • Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Al Arsa Souk.
 • Majarrah Souk, Al Markazi Souk  - ulubione miejsce zakupów odwiedzających Dubaj
 • Ferrari Word - Park rozrywki na wyspie Yas Island
 
Abu Dhabi
jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich i siedzibą rządu federalnego. Intensywna promocja turystyki podniosła status emiratu w regionie do pozycji, jaką w Azji południowowschodniej zajmuje Singapur. Nowoczesne drapacze chmur wypełniają prawie całą przestrzeń niewielkiej wyspy, ale nie brakuje tu również zieleni. Najpiękniejszym parkiem Abu Dhabi jest Corniche, gdzie znajdują się liczne fontanny, malownicze alejki i kwiaty. Można stąd podziwiać zapierającą dech w piersi panoramę zatoki. Warto odwiedzić Centrum Rzemiosła Kobiet, gdzie lokalne panie z dumą prezentują swoje zdolności rękodzielnicze i artystyczne. 

Tradycyjne domostwa w dzielnicy Bastakia, pokazują, jak wyglądało tutaj życie przed odkryciem złóż ropy. Polecamy również wizytę w suchym doku gdzie można zobaczyć tradycyjny sposób wyrobu i renowacji łodzi rybackich przez szkutników a w drodze powrotnej spacer poprzez dzielnicę willi i pałaców, będących potwierdzeniem świetności i hossy jaka nastała po wykryciu roponośnych złóż.

Wart jest odzwiedzenia Biały Fort - Al Husn Palace, z wystawą związana z przemysłem rafineryjnym oraz stary targ - Hamdan.


Reserwacja: tel. 22 633-77-79
Emiraty, Dubaj, warto zobaczyć