Zjednoczone Emiraty Arabskie - Informacje praktyczne

Strefa czasowa : UTC +4

 

Stolica : Abu Dhabi

 

Języki : urzędowym językiem jest arabski, można się jednak swobodnie porozumieć także po angielsku.

 

Prąd : 220 V, wtyczka angielska z trzema bolcami.

 

Wizy : obywatele RP nie podlegają obowiązkowi wizowemu.

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy i nie mogą się w nim znajdować wizy wjazdowe do Izraela. Opłata wyjazdowa ok. 15 USD.

 

Przepisy celne : w Zjednoczonych Emiratach Arabskich religią państwową jest Islam, w związku z tym, do kraju nie można wwozić materiałów zawierających treści obsceniczne, godzące w obyczajowość muzułmańską. Nie można również wwozić narkotyków (grozi za to wieloletnie więzienie), leków psychotropowych, a na wwóz alkoholu, do 2 litrów, trzeba uzyskać zezwolenie. Choć ten ostatni punkt nie jest to ściśle egzekwowany przez służby celne należy pamiętać o jego istnieniu.

 

Pieniądze : dirham (AED), 1 USD = ok. 3,67 AED

 

Zagrożenia zdrowotne : obszar Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest wolny od szczególnych zagrożeń zdrowotnych, nie wymagane są żadne szczepienia; natomiast ze względu na fakt, że woda pochodzi z wody odsalanej i uzdatnianej, należy do picia używać tylko wody przegotowanej lub mineralnej. Osobom, które źle znoszą upały odradzamy podróże w najbardziej gorących miesiącach.

 

Bezpieczeństwo : Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do krajów o najniższej przestępczości na świecie.

 

Transport : Pomiędzy Emiratami nie ma regularnych połączeń autobusowych lub kolejowych, można jednak korzystać z taksówek. W Dubaju są one wyposażone w taksometry, w innych miastach warto najpierw uzgodnić cenę. Między miastami kursują minibusy, jednak często trzeba czekać aż uzbiera się komplet pasażerów. Bardzo dobrym sposobem na poznanie Emiratów jest wynajęcie własnego samochodu. Nie jest ono zbyt kosztowne, a daje olbrzymią swobodę poruszania się po kraju. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

 

Inne : w Zjednoczonych Emiratach Arabskich karane jest rzucanie śmieci na ulicę. W okresie ramadanu zabronione jest jedzenie i picie w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. Podczas modlitwy w meczecie zabroniony jest wstęp wyznawcom innej wiary. W kwestiach stroju mieszkańcy ZEA są dość liberalni, nakrycie głowy dla kobiet nie jest konieczne, choć na prowincji należy unikać odzieży nadmiernie odkrywającej ciało. Oficjalnymi dniami wolnymi są piątek i sobota.
 

Emiraty Arabskie, Dubaj informacje praktyczne